روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ February 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بر اساس اعلام مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان،8 هزار کودک کار در اصفهان وجود دارد؛

کودکانه‌ها ، لابه لای بی رحمی شهر

  • کد خبر 11530
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۶/۰۵

موضوع کودکان کار، پدیده تلخ و ناگواری است که گاهی چشمان‌مان را روی آن می‌بندیم، زمانی ترحم می‌کنیم و گاهی به دنبال راه چاره‌ای هستیم؛ اما در نهایت این معضل همچنان زیر پوست جامعه ایران در حال رشد است. تقریبا همه ما با این موجودات بی گناه و قابل ترحم برخورد کرده‌ایم؛ نه می‌شود از آنها چیزی خرید و نه می‌توان بی تفاوت از کنارشان رد شد.

 تنها رهاورد آنها تلخ کامی است که هر روزه به جام عابران و خیابان های شهر می‌ریزند.
 با گسترش فقر، امیدها به ساماندهی به وضعیت این کودکان هر روز کم رنگ‌تر می‌شود. آنچه در مسئله کودکان کار به چشم می‌آید نبود استراتژی واحد و حتی ابتدایی‌ترین اطلاعات و تحلیل‌های آماری است. در حالی که در سال 96 ناهید تاج‌الدین، نماینده اصفهان اعلام کرد تعداد کودکان کار ایران بین 3 تا 7 میلیون است که حدود 20 هزار نفر از آنها در تهران هستند؛ اما بهزیستی سال گذشته اعلام کرد تعداد این کودکان در تهران چیزی در حدود ده تا سیزده هزار نفر است. در اصفهان نیز آمار مشخص و درستی وجود نداشته است. اگر چه سال گذشته بهزیستی اعلام کرد که تعداد کودکان کار کاهش داشته؛ اما آنگونه که مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان اعلام کرده در ایران 410 هزار کودک کار داریم که حدود 8 هزار نفر آنان در اصفهان و 50 درصد آنها از اتباع هستند. این آمار در حالی است که تعداد کودکان کار در تهران خرداد ماه امسال چیزی در حدود 3 هزار نفر اعلام شد؛ اما به نظر می‌رسد این تعداد در اصفهان از تهران و سایر استان‌ها بیشتر باشد.
تنها ده درصد کودکان در مراکز رسمی مشغول هستند
 مدیر کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان گفته است: حقوق کودکان برای اولین بار در سال 1340 عنوان شده و برای افرادی که کودکان زیر 12 سال را در کارگاه‌های قالی‌بافی به کار می گرفتند مجازات بین 6 تا 12 ماه حبس و 500 تا 5 هزار تومان در نظر گرفته بود که در صورت تکرار به سه سال حبس و تا 30 هزار تومان جریمه نقدی افزایش می‌یافت. محسن نیرومند بیان کرد: در قانون کار مصوب دهه 60 اشتغال کودکان تا سن 15 سالگی به طور کامل ممنوع و از 15 تا 18 سالگی به صورت کارآموزی است، واگذاری کار در شب و اضافه کاری کودکان نیز ممنوع اعلام شده اما سوال اینجاست که آیا کودکان کار در مکان‌های رسمی فعالیت می‌کنند که بتوانیم آنها را جریمه کنیم؟
وی تاکید کرد: تنها 10 درصد کودکان کار در مراکز رسمی مشغول به فعالیت هستند و 90 درصد آنها در مرغداری‌ها و بیغوله‌ها اشتغال دارند که وظایف و اختیارات قانونی بازرسان در این زمینه تناسب ندارد.
کودکان کار از خرید و فروش تا قاچاق
جدای از آمار و ارقام اتفاقات تعجب برانگیزی نیز در کشور رخ می‌دهد. خرید و فروش این کودکان، دست به دست شدن نوزادان برای جلب ترحم در سطح شهر میان متکدیان، به کار گماشته شدن این کودکان در کارگاه‌های تفکیک زباله و مناطق با آلودگی بالاو... تنها بخشی از جریان سیاهی است که این کودکان با آن مواجه هستند. قاچاق کودکان اتباع خارجی افغانستانی و پاکستانی نیز در کشور شیوع پیدا کرده است در حالی که بیش از 70 درصد تعداد کودکان کار را اتباع تشکیل می‌دهند قاچاق کودک از افغانستان به ایران اغلب با ویزای زیارتی صورت می‌گیرد و سپس این کودکان به تکدی گری گماشته می‌شوند. پژوهش‌هایی که در مورد بررسی وضعیت کودکان خیابانی در ایران انجام شده نشان می‌دهد که 9/30درصد کودکان خیابانی ۶ تا ۱۱ سال و ۹ درصد نیز زیر ۶ سال سن دارند و تعداد کودکان خیابانی غیرایرانی در استان‌های تهران، فارس، خراسان رضوی، بوشهر و اصفهان بیشتر از استان‌های دیگر است.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس