روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ February 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

شهردار اصفهان در اختتامیه سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان مطرح کرد:

« سینما» در سبد فراغت خانواده‌های اصفهانی قرار دارد

  • کد خبر 11529
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۶/۰۵

آیین اختتامیه سی و دومین جشنواره بین‌المللی کودک و نوجوان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پردیس سینمایی سیتی سنتر برگزار شد.

قدرت ا...نوروزی، شهردار اصفهان ویژگی‌های متمایز این دوره از جشنواره را برشمرد و اظهار کرد: اکنون شاهد اختتامیه جشنواره‌ای هستیم که از ابعاد و جهات مختلف دارای اهمیت ویژه‌ای بوده و اولین ویژگی آن نیز تقویت حس مشارکت است. وی ادامه داد: کودکان و نوجوانان در همه بخش‌های جشنواره مشارکت فعالی داشتند و ۲۶ خبرنگار و ۳۲ داور نوجوان مشارکت جویانه در آن ایفای نقش کردند. نوروزی خاطر نشان کرد: جشنواره فیلم کودک و نوجوان مسئولیت اجتماعی را به شدت افزایش داد و بحق برای کودکان بود. در این دوره همه مسئولان، فیلم‌سازان، هنرمندان و نوجوانان با اتحاد و انسجام توانستند سینما را به محیط شهر و نقاط محروم و سیل‌زده ببرند و زمینه‌ای را فراهم کنند که حتی کودکان معلول، نابینا و... نیز بتوانند از آن استفاده کنند.
 وی افزود: شور و نشاط و بعد اجتماعی جشنواره در این دوره پررنگ‌تر بود و دستاوردهای دیپلماتیک زیادی نیز در حوزه سینما داشت. شهردار اصفهان، تصویر پنج کودک از پنج قاره جهان را در پوستر این دوره نماد وحدت و یکدلی دانست و گفت: این پوستر بیانگر گفت وگوی بین نژادها و اقلیت‌ها بود. سفیران ۲۷ کشور نیز در این دوره حضور داشتند و فرصت اندیشه‌ورزی را فراهم کردند. برپایی حراجی آثار هنری برای کمک به کودکان کار، تقویت صنعت سینما با حضور مسئولان بازار فیلم خارجی از دیگر مواردی بود که نوروزی آن را دستاورد جشنواره برشمرد و به امضای تفاهم نامه سینمایی بین روسیه، ایران و کره جنوبی نیز اشاره کرد. وی تصریح کرد: این جشنواره با برپایی آیین اختتامیه به پایان نمی‌رسد و باشگاه مخاطبان و مدرسه سینمایی آن مشغول به کار خواهد بود تا زمینه را برای فعالیت هنرمندان در طول سال فراهم کند.
نوروزی با تاکید بر اینکه این جشنواره در اصفهان دائمی شده گفت: شاخص بهزیستی فرهنگی به واسطه این جشنواره در اصفهان جابه جا شد و اگر این تنها امتیاز برگزاری آن باشد، کافی است. وی افزود: امروز سینما در سبد فراغت خانواده‌های اصفهانی قرار دارد و جشنواره فیلم کودک و نوجوان توانسته علاوه بر افزایش همبستگی ملی، دیپلماسی شهری را نیز تقویت کند که یک ظرفیت بسیار بزرگ برای ایران و اصفهان است.
شهردار اصفهان، خاطر نشان کرد: کودکان در این جشنواره نه فقط در موضوع توسعه پایدار بلکه به عنوان کارگزار اصلی نقش داشتند و حقوق‌شان رعایت شد. سینما به نحو شایسته ای در خدمت کودکان قرار گرفت و امیدوارم همکاری‌ که نهادها در این دوره داشتند صمیمانه تدوام داشته باشد.
سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه سینمای کودک و نوجوان بخشی از هویت سینمای جهان و ایران است، اظهار کرد: اگر به دنبال سینمای انسانی هستیم کودکان و نوجوانان با نگاه معصومانه، رویاپردازی پاک و سینمای اجتماعی ما را به آن نزدیک می‌کند؛ سینمای کودک، فرصت در کنار هم بودن و لذت بردن از سینما را به ما ارائه می‌دهد.
وی ادامه داد: پس از انقلاب، ۲۰۰ فیلم کودک و نوجوان در کشور ساخته شد؛ سینما پستی و بلندی زیادی داشت و به نظر می‌آید شاهد دوره دیگری از توجه به سینمای کودک و نوجوان هستیم. سال گذشته ۱۵ فیلم کودک در کشور اکران شد و یکی از آنها جزو فیلم‌های پرفروش سال بود. سینمای کودک، هویت سینمای ایران است و اگر در این حوزه ضعیف عمل شود، نمی‌توان گفت سینمای مقتدری داریم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت‌های وزارت در راستای رونق سینمای کودک، تاکید کرد: شورای اکران تصمیم گرفته در گروه سینماها حداقل یک فیلم کودک را در طول سال اکران کنند و هفت فیلم از مجموع ۱۵ فیلم کودک در حال ساخت را، بنیاد فارابی مورد حمایت قرار داده است؛ این موضوع نشان می دهد که سینمای کودک در کشور جدی گرفته شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تعامل دو حوزه ادبیات و سینمای کودک را تجربه‌ای موفق دانست و گفت: کشور ما در حوزه ادبیات کودک و نوجوان گنجینه ارزشمندی دارد و رو به پیشرفت است؛ سینمای ایران باید تعاملات بیشتری با ادبیات حوزه کودک داشته باشد چراکه تجربه خوبی از ادبیات اقتباسی کودک در سینما وجود داشته است.
صالحی با تشکر از مسئولان شهری و استانی اصفهان و سازمان سینمایی، خاطرنشان کرد: خوشحالم از اینکه می‌بینم جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان هر سال پرشورتر، وسیع‌تر و با ایده‌های بهتر برگزار می‌شود.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس