روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ February 27 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

مدیر عامل یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های قند اصفهان به جرم اخلال در بازار شکر دستگیر شد؛

حفره سیاه رانت در صنعت سفید

  • کد خبر 11494
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۶/۰۱

واردات شکر در مدت چهار ماهه امسال از 5/2برابر کل واردات سال گذشته بیشتر بوده است، قیمت شکر طی یک‌سال گذشته بیش از 2 برابر شده؛ اما هنوز هم شکر در بازار نایاب است.

با وجود  اختصاص ارز دولتی به واردات شکر و افزایش تولیدات داخلی به دلیل بارندگی‌های خوب فصلی؛ اما همچنان حفره‌ای بزرگ در بازار وجود دارد که شکر را در خود می‌بلعد. این درهای مخفی پس از گذشته بیش از یک سال نوسانات، اندک اندک در حال نمایان شدن است.
طی یک سال اخیر نه تنها رانت در بازار شکر رخنه کرده، بلکه کارشناسان هشدار داده‌اند که فشار دولت بر تولید کنندگان و سیاست‌های باری تامین این ماده برای بازار منجر به نابودی زنجیره تولید شکر در کشور خواهد شد. برخوردهای دستوری دولت در بازار شکر از جمله کاهش نرخ خرید چغندر قند از کشاورزان و مصوبه قیمت فروش کارخانه‌ها از سویی و اعطای مجوز واردات شکر به سازمان‌های غیر مرتبط با بازار از جهتی دیگر موجب ایجاد یک شبکه رانتی گسترده در بازار شکر شده که بخشی از آن با دستگیری مدیر عامل کارخانه قند اصفهان به دلیل اخلال در بازار شکر رونمایی شده است. بر اساس اعلام رییس کل دادگستری استان اصفهان، مدیرعامل کارخانه قند نقش جهان اصفهان و دو تن از همکاران وی که به طور گسترده اقدام به عرضه و توزیع خارج از شبکه شکر می‌کردند، شناسایی شده و با صدور قرار قانونی توسط بازپرس رسیدگی کننده بازداشت و روانه زندان شدند. بر اساس تحقیقات اولیه به عمل آمده مشخص شده که این افراد در چند ماه ابتدایی سال جاری بیش از ۴۷۰۰ تن شکر را با قیمت بالغ بر ۱۶۰۰ تومان بیش از قیمت مصوب با سندسازی و بهره‌گیری از دلالان عرضه کرده و در مجموع مبلغی بیش از ۷۶ میلیارد ریال به جیب زده‌اند. علاوه بر مقدار فروخته شده بیش از 1000 تن شکر هم در انبارهای متهمان کشف و ضبط شده است. این اخلالگران در حالی دستگیر شدند که دولت در ماه‌های اخیر تلاش کرده است تا با دستورالعمل‌های مختلف راه دزدی در بازار شکر را ببندد؛ اما آنگونه که از شواهد پیداست منبع رانت در خود شبکه تولید و توزیع شکر مخفی شده است. دولت در مرداد ماه گمرک را موظف کرد که تنها با اخذ تاییدیه شرکت بازرگانی دولتی ایران نسبت به ترخیص شکر از گمرک اقدام کند. بر این اساس عرضه شکر خام توسط انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر به قیمت مصوب با نظارت و هماهنگی شرکت بازرگانی دولتی ایران به شبکه توزیع معرفی شده از سوی وزارت صمت، صورت خواهد پذیرفت؛ این وضعیت در حالی است که رانت‌خواران اصفهان دقیقا جزو همین دست از افرادی هستند که دولت ترخیص شکر را منوط به تایید آنها دانسته است. ناکامی دولت در تنظیم بازار شکر موجب شده تا در پنجشنبه هفته گذشته دفتر بازرسی ریاست جمهوری طی مکاتبه‌ای به دلیل کمبود و افزایش قیمت شکر خواستار جلوگیری از صادرات احتمالی شکر از سوی برخی صنایع وابسته به شرکت‌های بسته بندی شود. بر این اساس سازمان بازرسی دفتر ریاست جمهوری طی بخشنامه‌ای بر تشدید نظارت بر تولید، سهمیه بندی و عرضه شکر تاکید کرده و خروج کالای شکر تحت هر عنوان (به جز مواردی که جهت صادرات محصول نهایی به عنوان ماده اولیه ورود موقت می‌شود) را از کشور ممنوع کرده است. ناکامی در بازار شکر موجب شده تا فشارها بر دولت برای حذف تخصیص ارز به این محصول بیشتر شود در حالی که دولت با ارز 4200 تومانی شکر را وارد می‌کند و قیمت تمام شده شکر تولید داخل نیز کمتر از 5 هزار تومان نیست، معاملات عمده شکر در بازار نیز بیش از ۵ هزار و تا نزدیکی ۵۵۰۰ تومان گزارش شده است. در واقع هیچ اثری از نرخ خرید ۳ هزار تومان از کارخانه‌های تولید شکر و همچنین واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست. در شرایط فعلی حذف ارز تخصیصی به شکر نه تنها می‌تواند به حذف دلالان و رانت خواران در این بازار منجر شود بلکه در نهایت زنجیره تولید عرضه و مصرف شکر را هم از طمع دلالان آزاد می‌کند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس