روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ February 27 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

پایتخت طبیعت ایران را بهتر بشناسید

  • کد خبر 11489
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۶/۰۱

ما در کشوری با عقبه‎ی تاریخی, سیاسی, فرهنگی و طبیعی چند هزارساله زندگی می‎کنیم که از جاذبه های گردشگری بی‎نظیری در سطح دنیا برخوردار است، بدین جهت صنعت گردشگری در ایران از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است. بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جهان دارا است.

بهترین شهر برای سفر کدام است؟

شاید برای همه ی هموطنانی که قصد سفر در ایران و یا افرادی که از دیگر کشورها قصد سفر به ایران را دارند، این سوال پیش آید که بهترین شهر برای سفر کدام است و اگر به قصد گردشگری رهسپار شوند، کدام شهرها مخازن بیشتری و امکانات بهتری برای مسافران داخلی و یا حتی خارجی دارند؟

محققان دریافتند كه الگوهای آب ‌و هوایی بر مناطقی كه جذب  گردشگر با شرایط خاصی دارند، با توجه به فصلی که این گردشگران در آن قرار گرفته اند و قصد مسافرت دارند، بسیار مهم است. آگاهی درباره نقش تغییرات آب‌وهوایی در گردشگری همیشه مورد نظر بوده اما در بخش‌هایی كه جذب گردشگر شرایط خاصی دارد، مانند مناطق كوهستانی و ساحلی، بسیار مهم‌تر می‌شود. آب و هوا یک مورد ضروری برای گردشگری، به‌ خصوص در سواحل، طبیعت و گردشگری ورزش‌های زمستانی است. همچنین تغییر الگوهای آب و هوایی در مقاصد توریستی و كشورهایی كه جذب توریسم به مقاصد خاصی دارند، در رفاه گردشگران و تصمیمات آنها تاثیر خواهد گذاشت.

افرادی که اهل سفر و طبیعت گردی هستند در نهایت مکانی را انتخاب می‎کنند که در زمان سفر بهترین شرایط را داراست. بسیار بدیهی است، از جمله فصولی که دست گردشگران داخلی را برای سفر می‎فشارد، فصل بهار و تابستان است. چرا که پاییز و زمستان اکثرا فصل تحصیلی و کسب و کار ایرانیان است.

اگر جزء افرادی هستید که به دلایلی این امکان در نوروز برایتان فراهم نشده و یا به دلایل دیگر می‎خواهید سفری در تابستان داشته باشید،  پیشنهاد می‎کنیم با ما همراه باشید.

یاسوج پایتخت طبیعت ایران میزبان گردشگران تابستانی

تابستان فصل تعطیلات و بهترین فرصت برای سفر، گردش و رفع خستگی است. تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، زیبایی چشم‌نواز طبیعت و آب‌و‌هوای گرم از دلایل مهم و قانع کننده  ای است که زمان مناسبی برای مسافرت و دورهم بودن اعضای خانواده و حتی دوستان با یکدیگر را فراهم می‎کند.به دلیل گرمای هوا اکثر مردم مناطق خوش آب و هوا و خنک را ترجیج می‎دهند.

از خنک ترین مناطق ایران برای سفرهای تابستانی می‎توان به استان چهار فصل و زیبای کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد.

کهگیلویه و بویراحمد

هرچند نام کهگیلویه و بویراحمد زیاد بر سر زبان ها نیست، ولی در ایران کمتر سرزمینی وجود دارد که این همه زیبایی را یک جا داشته باشد. استان کهگیلویه و بویراحمد مجموعه‎ای ارزشمند از زیبایی‎های تاریخی و طبیعی است که از دامنه‎ی کوه های زاگرس تا جلگه های حاصل خیز حاشیه خلیج فارس گسترده شده است.

طبیعت این استان به دلیل ناشناخته بودن در بین مردم، هنوز به صورت بکر و دست نخورده باقی مانده اند. این استان به سرزمین چهار فصل شهرت گرفته است. سرزمینی مملو از دریاچه های زیبا و آب های روان، قله های سر به فلک کشیده و دشت هایی فراخ.

آب و هوای خوب و معتدل و دارا بودن آثار باستانی و تفرجگاه های زیاد، در این شهر همراه با طبیعت بکر و مردمان مهمان نواز آن باعث شده این به عنوان مقصد گردشگری انتخاب شود.

یاسوج پایتخت طبیعت ایران میزبان گردشگران تابستانی

در ادامه با چند جاذبه طبیعی مطرح کهگیلویه و بویراحمد آشنا خواهیم شد.

جاذبه های طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد در تابستان

شهر یاسوج به دلیل جاذبه های طبیعی، توریستی و گردشگری به عنوان پایتخت طبیعت ایران شناخته شده است. این شهر با زیبایی‎های چشم نواز همچون قطعه حریری سبز در دامنه‎های دنای شرقی قرار گرفته و به واسطه این زیبایی ها و آب وهوای مطبوعش، هر ساله در فصل بهار و تابستان، پذیرای گردشگران وعلاقه مندان به طبیعت است.

گرداگرد این شهر را رودهای خروشان بشار و مهریان و کوههای سر به فلک کشیده دنا با پوشش جنگلهای بلوط و بنه، فرا گرفته است به طوری که برخی این منطقه را شمال جنوب می نامند.

آبشار یاسوج 

در شمال شرق شهر یاسوج، باغ هایی بسیار زیبا و خرم وجود دارند که اگر از آن ها عبور کنید به تنگه ای به نام تنگه یاسوج با درختان کهنسال چنار خواهید رسید. در انتهای این تنگه آبشاری خروشان قرار گرفته است. آب آبشار یاسوج از ذوب شدن برف کوه های بالا دست آن سرازیر می‎شود و در تمام طول سال، جاری است.یاسوج پایتخت طبیعت ایران میزبان گردشگران تابستانی

از آب این آبشار برای آبیاری باغ های پائین دست استفاده می شود. همچنین، آب شرب بخش نسبتا بزرگی از شهر یاسوج هم از این آبشار تهیه می شود. پارک جنگلی آبشار، به دلیل قرارگیری در منطقه ای مرتفع و بسیار سرسبز، آب و هوایی بس دلچسب و خنک دارد که در فصول گرم سال پذیرای بسیاری از شهروندان یاسوجی است.

احمد یکی از گردشگرانی که از اهواز برای اولین بار به یاسوج سفر کرده به خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج، می‎گوید: "وقتی از دوستم که شیرازی بود پرسیدم کجا را برای تابستان انتخاب کنم که هوای خنک و مطبوعی داشته باشد، بدون هیچ مکثی جواب داد آبشار یاسوج.

من واقعا فکرش را هم نمی کردم در فصل تابستان با این گرمای طاقت فرسا جایی به این خنکی وجود داشته باشد.

هوا واقعا تمیز، خنک و دلچسب بود. طبیعت و فضای آبشار واقعا جذاب و بکر است. به همه مردم ایران پیشنهاد می‎دهم حتما یک روز از عمرشان را هم که شده در آبشار یاسوج بگذرانند. (البته بیشتر در فصل تابستان که گرما حسابی امانتان را بریده)"

سد شاه قاسم

سد شاه قاسم یاسوج واقع در پنج کیلومتری مرکز این استان که در سال‌های اخیر به دلیل کم بارشی و خشکسالی‌ها خشک شده بود ولی به دلیل بارش‌های اخیر و نزول رحمت الهی مخزن این سد لبریز شده و به یکی از زیبا ترین مناطق گردشگری این استان تبدیل شده است.

یاسوج پایتخت طبیعت ایران میزبان گردشگران تابستانی

سد شاه قاسم یاسوج با حجم مخزن دوازده میلیون متر مکعب با هدف آبیاری ۱۵۰۰ هکتار از اراضی اطراف سد، ذخیره آب‌های سطحی و توسعه ظرفیت گردشگری احداث شده است.

علی که به همراه دو خواهرش به قصد انجام کارهای اداری به یاسوج آمدند به خبرنگار گروه استان‎های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج ، گفت: همینکه کارمان تمام شد خواستیم به شیراز برگردیم که در سایت خبرگزاری ها متوجه خبر پر شدن مجدد مخزن سد شاه قاسم شدم،  علاقه مند شدم  حتما سری به آنجا برنیم و بعد از آن به شیراز برگردیم.

من قبلا دانشجوی یاسوج بودم و با دوستانم مرتب به سد شاه قاسم می‎رفتیم و از طبیعت زیبای آن لذت می‎بردیم. اما برای چندین سال این سد کاملا خشک و بسیار دلگیر شده بود.

وقتی به سد شاه قاسم آمدیم برای چندین دقیقه چشمانم باز مانده بود و فقط خدا را شکر می کردم. واقعا بادیدن سد شاه قاسم و جان گرفتن مجدد آن، رحمت الهی و عظمت خداوند را از نزدیک لمس کردم.

آبشار تنگ تامرادی

در میانه راه یاسوج به سپیدار، کمی که تنگ تامرادی را پائین بروید، صدای خروشان آب، نوید یک آبشار زیبا و محیطی بکر را به شما می‎دهد. در گذشته ای نه چندان دور، دسترسی به روستای تامرادی و این منطقه با دشواری های زیادی همراه بود. شاید به همین دلیل است که اینجا هنوز هم یکی از بکر ترین مناطق کهکیلویه و بویر احمد است. البته امروزه با جاده‎کشی‎های نسبتا مناسب در این منطقه، دسترسی به آن راحت تر شده است.

یاسوج پایتخت طبیعت ایران میزبان گردشگران تابستانی

این آبشار که در محیطی بسیار زیبا قرار گرفته است، ۱۵ متر ارتفاع دارد و البته تنها آبشار موجود در تنگ تامردای هم نیست. در کنار این آبشار، آبشارهای ریز و درشت دیگری هم وجود دارند که زیبایی این منطقه را دوچندان کرده اند. این آبشار از شهر یاسوج ۴۵ کیلومتر فاصله دارد. این آبشار علاوه بر زیبایی های بسیار، دارای تاریخ و سرگذشتی کهن و شنیدنی است.

خانواده پارسایی که از تهران آمده اند در مورد این آبشار به خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج، می‎گویند: "تنگ تامرادی با چشم‌انداز طبیعی و زیبا، ارتفاعات بلند، پوشش گیاهی سرسبز، هوای مطبوع و خوب و با طراوت که در دل خود آبشاری زیبا به ارتفاع پنجاه متر را جای داده است و صدای دل‌انگیز ریزش آبشار و طبیعت زیبای اطراف آن، برای ما خاطره‌ای فراموش ناشدنی را به همراه نشاط برگرفته از دیدن زیبایی‌های آن به سوغات می‌آورد.

وجود چهار آبشار با ارتفاع ۸ تا ۱۰ متری و حوضچه‌های آب در مسیر آب زلال و بسیار خنک و وجود غارهایی که آب از دل آن می‌گذرد و آب مداوم از سقف آنان چکه می‌کند باعث شده که هر چه بیشتر بر جذابیت و خاص بودن آن افزوده شود. طبیعت زیبا و جنگل بلوط اطراف این آبشار، زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده است.

چشمه بلوط عسلی که در حوالی آبشار تنگ واقع شده، یکی از زیبا ترین تفرجگاه‌هایی است که تا به حال دیده ایم. این چشمه، در پایین دست خود، حوضچه‌های طبیعی زیبایی را به وجود آورده است که دل هر گردشگری را بدست می آورد."

تنگ گنجه ای

تنگ گنجه ای مجموعه ای از زیباترین زیبایی های طبیعت را پیش روی بازدید کنندگان خواهد گذاشت. در فصول بهار و تابستان نسیم خنکی که با عبور از شاخ و برگ درختان چنار، عطر و بوی طراوت گرفته اند روح و جان گردشگران را نوازش خواهند داد. منطقه گردشگری تنگ گنجه ای در مجاورت شهر یاسوج، در میانه های جاده یاسوج به سی سخت قرار گرفته است. درون این منطقه سرسبز، چند چشمه جوشان وجود دارد که آب سرد و گوارای  آن از لا‎به‎لای درختان می‎گذرد. این منطقه نیز در فصول گرم سال پذیرای طبیعت گردان بسیاری است. فاصله این منطقه، از شهر یاسوج ۱۳ کیلومتر است.

یاسوج پایتخت طبیعت ایران میزبان گردشگران تابستانی                                             

تنگ مهریان

تنگ مهریان از ابتدا تا انتها، سرشار از منظره‎های دلفریب و زیباست و زیبایی‎های آن در تنگ دو آب به انتها می‎رسد. تنگ مهریان در جوار روستایی به همین نام قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۸۵۰ متر است. درون این دره، رودخانه‎ای جریان دارد که اطراف آن را درختان سر به فلک کشیده چنار پوشانده‎اند.

این تنگه علاوه بر فصول بهار و تابستان، در زمستان هم پذیرای علاقه مندان به یخ نوردی است چرا که یخ بزرگ و محکمی در فصل سرما در این مکان ایجاد می‎شود که در فصل بهار رفته رفته آب شده و می‎شکند. فاصله این تنگه از شهر یاسوج ۳ کیلومتر است.

پارک جنگلی و تپه نور الشهدا

جنگل های انبوه بلوط در جای جای این استان به چشم می‎خورد. اما این جنگل‎ها در تپه مشرف به شهر یاسوج رنگ و بوی دیگری دارند. سایه های گسترده درختان بلوط اینجا سخاوتمندانه پذیرای بازدیدکنندگان هستند. جنگل هایی که در فصول بهار و تابستان به رنگ و بوی گل های فراوان آراسته می شوند. آرامگاه ۸ تن از شهیدان دفاع مقدس هم در این مکان قرار دارد که باعث ایجاد رنگ و بوی معنوی در این مکان گشته است.  

جاذبه های شهرستان دهدشت

دهدشت شهری است در استان کهگیلویه و بویراحمد و مرکز شهرستان کهگیلویه است. شهر دهدشت در قسمت گرمسیری استان واقع شده‌ است و تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی سرد دارد. یاسوج پایتخت طبیعت ایران میزبان گردشگران تابستانی

شهر دهدشت، دو بخش بافت قدیمی و جدید دارد. بافت نوین که در دهه ۴۰ شمسی پایه‌گذاری شده‌است، ساختمان‌هایی با مصالحی همچون آجر، بتن و فوم دارد و بافت قدیم که چند صد سال تاریخ را در خود جای داده، بیشتر با مصالح گچی و ساروج ساخته شده‌است. ما در اینجا یکی از خنک ترین قسمت مناطق این شهرستان را برای سفرهای تابستانی معرفی می‎کنیم:

آبشار کمردوغ

آبشار کمردوغ کهگیلویه و بویراحمد، همانند سایر آبشارهای این استان خروشان نیست و  قطرات آب آن با لطافتی خاص به زمین می ریزند. مسیر رسیدن به این آبشار پله ای بسیار زیباست که از میان تنگه ای زیبا عبور می کند. صخره های سر به فلک کشیده آن چشم هر بیننده ای را مبهوت خود خواهد ساخت. هر ساله تعدادی از علاقه مندان به ورزش صخره نوردی با لوازم و تجهیزات خود به این منطقه سفر می‎کنند.

یاسوج پایتخت طبیعت ایران میزبان گردشگران تابستانی

این آبشار در ۸۰ کیلومتری شهر دهشت و در روستای کمردوغ قرار دارد و  فاصله آن از شهر یاسوج ۳۰۰ کیلومتر است.

وجود این منطقه خنک در حوالی شهرستان کهگیلویه با آن گرما، از عجایب این منطقه به شمار می‎رود.

دریاچه برم الوان در شهرستان لیکک

دریاچه زیبای برم الوان در حدود ۴۰ کیلومتری شهری به نام لیکک در شهرستان بهمئی و روستای سرآسیاب سوفی قرار گرفته است. این دریاچه که همچوت الماسی درخشان در سرزمینی پهناور است، بیشتر از ۱۵۰۰۰۰ متر مربع وسعت دارد، عمق آن در عمیق ترین نقطه به ۳۰ متر هم می رسد و از سطح دریا ۱۱۰۰ متر ارتفاع دارد.

وجود درختچه ها و درختان زیبا در اطراف دریاچه، آب و هوای مطبوع و چشم اندازهای زیبا، این مکان را به جاذبه گردشگری زیبا برای گردشگران تبدیل کرده است. فاصله این دریاچه از شهر یاسوج ۳۱۵ کیلومتر است.

یاسوج پایتخت طبیعت ایران میزبان گردشگران تابستانی

دیگر جاذبه های استان کهگیلویه و بویراحمد

دریاچه کوه گل

دریاچه کوه گل که در شمال شرقی شهر سی سخت و در حدود هشت کیلومتری آن واقع است، همچون نگین آبی انگشتری که اطراف آن را گلهای زردنرگس، بنفشه و زنبق قرار گرفته تابلویی زیبا از هنر آفریدگار بزرگ است.

یاسوج پایتخت طبیعت ایران میزبان گردشگران تابستانی

این دریاچه که در ارتفاعات دامنه نزدیک به قله کوه گل دنا واقع شده دارای جاده دسترسی آسفالته تا اردوگاه بوده و با دقایقی کوهپیمایی این جاذبه زیبای خدادادی قابل رویت است.

چشمه میشی

 چشمه میشی یکی دیگر از جاذبه های طبیعی استان است که در چهار کیلومتری شمال شرقی شهر سی‌سخت قرار دارد و یکی از پرآب‌ترین و خنک‌ترین چشمه‌های زاگرس بوده که آن را چشمه "بشو" نیز می‌نامند.

شهنیز

روستای شهنیز در بخش مارگون شهرستان بویراحمد واقع شده است که دارای طبیعت بکر و چشم نواز و آبشار بسیار زیبایی است، که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می‎کند.

لما

 روستایی باستانی و خنک در کنار رودخانه بشار است که گورهای انسانی با قدمت سه هزار سال قبل از میلاد در آن کشف شده است.

کریک

 روستایی در مسیر یاسوج به سی سخت با بافت ماسوله‎ای و مملو از باغات سیب، هلو، انگور و کوچه باغ های زیبا که مرقد مطهر امام زاده شاه عسکر (ع)، جلوه ای معنوی به این روستا داده است.

یاسوج پایتخت طبیعت ایران میزبان گردشگران تابستانی

پارک ملی دنا

پارک ملی دنا دهمین ذخیره‎گاه زیست کره کشور و پانصد و پنجاهمین ذخیره‎گاه زیست کره دنیاست. این پارک ملی، ۹۳ هزار و ۶۶۰ هکتار وسعت دارد. در پارک ملی دنا، بیش از ۷۷ گونه پرنده، ۲۴ گونه پستاندار، ۲۰ گونه آبزی و ۳۹ خزنده زندگی می‎کنند. از جمله حیوانات موجود در این منطقه می توان از پلنگ، کل و بز، قوچ، میش، سیاه گوش، خرس قهوه ای بزرگ، گرگ، روباه، کفتار، شغال، گورکن، موش کور، سنجاب و سگ آبی نام برد.

پیست اسکی دنا (کاکان)

در میانه راه یاسوج به اقلید در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر یاسوج و در منطقه ای به نام کاکان، گردنه ای زیبا به نام بابا حسن وجود دارد. پیست اسکی دنا در این گردنه قرار گرفته است. این پیست اسکی، به طول تقریبی ۶۰۰ متر و عرض ۱۵۰۰ متر، در نوع خود منحصر به فرد است.

وجود زیرساخت ها و امکاناتی نظیر رستوران و کافی شاپ، خوابگاه، محل کرایه تجهیزات اسکی و مهم تر از همه نزدیکی به مرکز استان، این مکان را به مکانی ایده آل برای دوستداران اسکی و ورزش های زمستانی کرده است. در فصل بهار و پس از آب شدن برف ها، گل های زیبایی در این منطقه رشد می‎کنند که چشم بینندگان را نوازش می‎دهند.

محمود باقری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویر احمد گفت: وجود بیش از ۳۰۰ مکان گردشگری، تفریحی، مذهبی و تاریخی، سبب شده تا هرساله به خصوص تعطیلات بهار و تابستان دوبرابر جمعیت شهر یاسوج گردشگر در این منطقه هستند.

کهگیلویه وبویراحمد در کنار طبیعت زیبای خود، مردمانی مهربان و مهمان‌نواز دارد که دلشان پر از عشق و محبت به ایرانیان است و چشمشان قدمگاه مهمانان، و هرچه دارند و ندارند برای میهمانان خود در طبق اخلاص می‌گذارند.

یاسوج پایتخت طبیعت ایران میزبان گردشگران تابستانی

استان کهگیلویه و بویراحمد بامساحتی بالغ بر ۱۶ هزار و ۲۶۴ کیلومترمربع در جنوب غربی ایران قرار گرفته است. کهگیلویه و بویر احمد از شمال با چهار محال بختیاری، از شمال شرق با استان اصفهان، از شرق با استان فارس، از غرب با استان خوزستان و از جنوب با استان بوشهر هم جوار است.

ما در این گزارش سعی کردیم مناطق خنک استان کهگیلویه و بویر احمد را به صورت گلچین در اختیار شما قرار دهیم.

شایان ذکر است شهر یاسوج به دلیل جاذبه های طبیعی، توریستی و گردشگری به عنوان پایتخت طبیعت ایران شناخته شده است. این شهر با زیباییهای چشم نواز همچون قطعه حریری سبز در دامنه های دنای شرقی قرار گرفته و به واسطه این زیبایی ها و آب و هوای مطبوعش، هر ساله در فصل بهار و تابستان، پذیرای گردشگران و علاقه مندان به طبیعت است.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس