روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ December 09 , 2019
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بررسی تمام راه‌هایی که ممکن است از شما کلاهبرداری شود؛

سرقت‌های مدرن

  • کد خبر 11471
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۵/۲۹

طی روزهای اخیر پیامک‌هایی به شهروندان ارسال شده مبنی بر هوشیاری در برخورد با دریافت پیامک‌های تبلیغاتی با محتوای فروش بسته کالای حمایتی و یا دریافت کارت سوخت. به نظر می‌آید رشد سرسام آور کلاهبرداری‌ها به مدد توسعه فضای مجازی، پلیس را بر آن داشته تا به هر نحو شهروندان را از راه‌های احتمالی کلاهبرداری آگاه کند.

بر اساس اعلام نیروی انتظامی در اصفهان، جرائم سایبری و کلاهبرداری در فضای مجازی بیشترین رشد را در میان جرائم داشته و کماکان در حال افزایش است. بر این اساس برداشت‌های غیر مجاز از حساب‌ها با رشد ۲۰۰ درصد و کلاهبرداری‌های اینترنتی ۸۰ درصد افزایش داشته است. این ارقام نشان می‌دهد فضای مجازی یکی از تهدیدات جدی در زمینه کلاهبرداری است که معمولا به دلیل ناشناخته بودن آن برای عموم مردم فرصت خوبی برای دزدی و کلاهبرداری به شمار می رود. در ادامه به بررسی برخی از احتمالات کلاهبرداری می‌پردازیم و پیام‌ها و تبلیغاتی که افراد در مواجهه با آن باید حتما احتمال تقلب را در نظر بگیرند.
تخفیف‌های غیر عادی
ارزانی کالا و یا تخفیف‌های غیر متعارف یکی از دم دستی‌ترین ترفندهای کلاهبرداری است. چند قیمتی بودن و نداشتن نرخ مشخص به خصوص طی یک سال اخیر برای اغلب کالاها در کشور، روی آوری مردم به پیدا کردن کالاهای ارزان را افزایش داده و فرصت خوبی هم دراختیار کلاهبرداران قرار داده است.
خدمات ارزان و خارج از عرف شرکت‌ها
چند ماه پیش با شکایت تعدادی از افراد، گروهی که در پوشش شرکت امداد خودرو و ارائه خدمات به افراد در صورت خرابی اتومبیل چندین میلیارد کلاهبرداری کرده بودند، دستگیر شدند. کلاهبرداران با سوء استفاده از نام امداد خودرو، تلاش می‌کنند تا در یک تماس تلفنی، مشتریان را ترغیب به پرداخت مبالغی کرده و برای آنها کارت صادر کنند. این افراد، مردم را به جریمه شدن و خواباندن ماشین‌شان در پارکینگ تهدید و از این حربه برای دریافت پول استفاده می‌کنند. این گروه در فضای مجازی هم با تبلیغات زیاد توانسته بودند کارت‌های امداد تقلبی به فروش برسانند.
مراقب برنامه‌های جعلی باشید
یکی از موارد تقلب و دزدی در فضای مجازی متعلق به برنامه‌ها و درگاه‌های جعلی پرداخت است. علاوه بر مشتریان بانک‌ها که چند سالی است از اصلی‌ترین طعمه‌های این مدل از کلاهبرداری هستند، به تازگی افرادی که بدون توجه لازم برنامه‌های جعلی پرداخت عوارض بزرگراه‌های کشور را هم نصب کرده بودند، با این ترفند مورد دستبرد قرار گرفتند. بر اساس اعلام پلیس فتای اصفهان، برخی از مالکان خودرو به جهت بیم از اعمال جریمه عدم پرداخت عوارض خودرو با جست‌وجو در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بدون توجه و اطمینان به اعتبار سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی اقدام به ثبت اطلاعات کارت بانکی در درگاه‌های تقلبی ویا نصب برخی از برنامه‌های کاربردی جعلی می‌کنند که همین امر باعث از دست رفتن اطلاعات کارت‌های بانکی مالکان خودرو و در نتیجه برداشت غیرمجاز از حساب بانکی آنان می‌شود.
درخواست‌های ناشناس برای دریافت کمک‌های خیریه
فضای مجازی فرصت خوبی برای رساندن صدای کمک نیازمندان است؛ اما در کنار این مزیت کلاهبرداران نیز دست به کار شده و در قالب کمک به مناطق روستایی و یا برنامه‌های حمایتی بارها دست به دزدی از حساب شهروندان و یا دریافت کمک‌ها زده‌اند. بر اساس اعلام پلیس فتا، برخی از این افراد متناسب با مناسبت‌های ملی و مذهبی در طول سال با طراحی سایت، کانال و گروه‌هایی در شبکه‌های اجتماعی درصدد تشویق وترغیب کاربران به همکاری در امور خیریه و کمک به خانواده‌های کم بضاعت در قالب طرح ایتام و محسنین، ثبت نام در سایت سبد کالا، هدفمندی یارانه‌ها و سهام عدالت، کمک مالی به موسسه‌های خیریه و افراد بی سرپرست، انجمن حمایت از بیماران خاص، هستند.
وعده‌های غیر ممکن
فروش سوالات کنکور، اخذ اقامت در کشورهای اروپایی بدون پول و سرمایه، برنده شدن در مسابقات رادویی و تلویزیونی، از جمله ترفندهای دیگر برای کلاهبرداری است. خرداد ماه امسال تلاش های گسترده‌ای در مورد تبلیغات فروش سوالات کنکور صورت گرفت؛ مالباختگانی که قرار بودن در عوض پرداخت مبلغی سوالات کنکور را دریافت کنند؛ اما هرگز این اتفاق صورت نگرفت.
نرم افزارهای غیر متعارف
کلاهبرداران معمولا به دنبال فرصتی برای به دام انداختن افرادی هستند که انتظارات غیر معمولی دارند که به راحتی نمی‌توانند به آن دست یابند. رواج کلاهبرداری با نرم افزارهای صیغه یاب، نذری یاب و... از جمله برنامه‌هایی است که تاکنون قربانیان زیادی داشته است. این نرم افزارهای جعلی درشبکه‌های اجتماعی افراد را ترغیب به دانلود وخرید اینگونه برنامه‌ها می‌کنند. به منظور دانلود نرم افزارهای فوق مبالغی را مطالبه و یا اینکه کاربر را به صفحات درگاه‌های جعلی بانک (فیشینگ) هدایت می‌کنند که این موضوع موجب کلاهبرداری و برداشت غیرمجاز از حساب کاربران می‌شود. سازنده اینگونه نرم افزارها به تمامی اطلاعات وارد شده توسط کاربر (نام و نام خانوادگی، کدملی، آدرس و شماره تماس) دسترسی پیدا
خواهند کرد.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس