روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ August 08 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

رسانه های جهان از احتمال دست داشتن اسراییل و آمریکا در انفجارهای اخیر در عراق به بهانه مبارزه با ایران خبر داده اند؛

«عراق» در تیررس دشمنی اسراییل با ایران

  • کد خبر 11451
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۵/۲۷

عراق از جمله کشورهایی است که بیشترین فشار ناشی از تعارض میان ایران و آمریکا را طی یک سال اخیر تجربه کرده است. در حالی که این دو کشورتلاش های گسترده ای را برای کشاندن عراق به زمین بازی خود انجام دادند، عراق به سختی توانسته است بی طرفی خود را حفظ نکرده و در عین حال اقدامات خود برای تامین منافع را پیگیری کند.

 کشور عراق در وضعیت فعلی نه می تواند از ایران روی گردان شود و نه به آمریکا پشت کند، به همین دلیل ناچار به حفظ موازنه قدرت دو کشور در عرصه های داخلی و اجتماعی است؛ اما پس از گذشته چند ماه و ناکامی دشمنان ایران از شکست کشورمان، حالا برخی ها تلاش دارند تا با ایجاد ناآرامی های امنیتی در عراق، جایگاه ایران را در این کشور تضعیف کنند. اخیرا سلسله انفجارهایی در عراق روی داده است که به گفته برخی از منابع، هدف آن ایران و نیروهای وابسته به سپاه بوده است.
 جدیدترین حمله این چنینی که عوامل آن هنوز به طور قطعی مشخص نشده اند، انفجار در انبار مهماتی در منطقه الدوره در جنوب بغداد بوده که طبق گزارش ها، 13 کشته برجا گذاشته است. پایگاه شاهین (صقر) محل نگهداری سلاح های نیروهای پلیس فدرال عراق و عمدتا نیروهای شیعه حشد الشعبی (نیروهای بسیح مردمی) به شمار می رفته که از متحدان و تحت حمایت ایران به شمار می رود و در جنگ علیه داعش در کنار نیروهای نظامی عراقی جنگیده است.
به تازگی روزنامه «معاریو» با انتشار گزارشی از اقدامات صهیونیست ها در زمینه محدود کردن ایران در عراق مدعی شده است که اسراییل به دنبال اقدامات احتیاطی در صورت هر گونه توافق ایران و آمریکا برخی از مواضع نیروها و گروه های وابسته به این کشور را هدف حملات خود قرار داده است.
 بن داوید ، کارشناس نظامی اسراییلی به این رسانه گفته است «حملات هوایی اخیر به پایگاه های نظامی در عراق و سوریه و لبنان» با هدف از میان بردن موشک هایی است که می‌تواند عمق خاک اسراییل را هدف قرار دهد. او افزوده که اسراییل حملات خود در عراق را بدون هیچ‌گونه سروصدای رسانه ای اجرا کرده تا دولت عراق در تنگنا نیفتد به خصوص که اسراییل در مرحله کنونی دلیلی برای تبدیل کردن عراق به یک دشمن واقعی نمی بیند. بن داوید به این نکته نیز پرداخته که دولت عراق هم از عجله در متهم کردن اسراییل در این حوادث خودداری کرد و حاضر به واکنش در سطح رسمی نشده است. هر چند دولت عراق در مورد احتمال دست داشتن اسراییل در این حملات اظهار نظری نکرده؛اما شماری از منابع رده بالای عراقی، اسراییل و آمریکا را در انفجار 12 آگوست مقصر می دانند. این احتمال وجود دارد که معرفی اسراییل یا ایالات متحده به عنوان عامل حمله صرفا با هدف کسب وجهه اجتماعی و جلب حمایت سیاسی صورت گرفته باشد؛ اما باز هم می تواند دولت عادل عبدالمهدی را در شرایط دشواری قرار دهد.  شبکه العربیه متعلق به عربستان سعودی مدعی شده که نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و حزب ا... لبنان در این انفجار آسیب دیده اند و همچنین ادعا کرده که اندکی پیش از حمله، یک محموله از موشک های بالستیک ایرانی وارد انبار شده است. ارتش عراق اعلام کرده که حمله از طریق هواپیمای بدون سرنشین صورت گرفته است. انهدام یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در نزدیکی پایگاه، چند روز قبل از این حمله و اینکه انفجار در فاصله زمانی اندک از حمله خمپاره ای در منطقه سبز رخ داده که سفارت ایالات متحده در آن واقع است، احتمال دست داشتن آمریکایی ها را در آن افزایش می دهد. با این حال، واشنگتن تاکنون هر گونه اطلاعی از حمله را رد کرده است.
در همین حال، روزنامه الجریده کویت به نقل از منبعی در ایران نوشته که تحقیقات اولیه حاکی از آن است که اسراییل پشت حمله بوده و هواپیمای بدون سرنشین اسراییلی از پایگاه ایالات متحده در سوریه، پایگاه در جنوب بغداد را هدف گرفته است.
یک منبع امنیتی عراقی هم به الشرق الاوسط، روزنامه عربی زبان چاپ لندن، گفته که اسراییل پشت حمله بوده است: «همه شواهد به اسراییل برمی گردند که احتمالا با حمایت ایالات متحده سعی دارد آنچه را در سوریه در رابطه با هدف گرفتن نیروها و منابع ایرانی آغاز کرده است، در عراق تکمیل کند.» گزارش ها از حملات هوایی گسترده اسراییل علیه منابع ایرانی در سوریه حکایت دارند. مقامات اسراییل همچنین گفته اند که عراق را پایگاه جدید تلاش های تحت حمایت ایران علیه خود می دانند. مقام امنیتی عراقی در ادامه به شرق الاوسط گفته: «واضح است که ما در میانه یک جنگ واقعی میان ایالات متحده و اسراییل علیه ایران مانده ایم. به وضوح دو کشور عراق را به عنوان صحنه جنگ اعلام نشده خود انتخاب کرده اند.»
در حقیقت، جدای از انفجار اخیر در انبار مهمات منتسب به حشد الشعبی شواهد دیگری هم وجود دارد که نگرانی ها درباره تبدیل شدن عراق به صحنه جنگ ایالات متحده و اسراییل علیه ایران را تشدید می کند؛ تهدیدی که اگر چه تاکنون دولت عراق در برابر آن ایستادگی کرده؛ اما هر لحظه می تواند فضای امنیتی شکننده عراق را با تهدیدی جدی مواجه کند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس