روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ February 28 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

سرنوشت جناح‌های بدون چهره‌های شاخص در انتخابات چه می‌شود؟

چالش لیدرهای سیاسی

  • کد خبر 11442
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۵/۲۶

دو جناح و طیف سیاسی اصلی کشور به رغم تمام تفاوت دیدگاه‌ها و اختلافات، امروز یک نقطه اشتراک دارند و آن این است که تقریبا در میان آنها نمی‌توان به جمع بندی واحدی برای تعیین رهبر و لیدر رسید. نه در میان اصلاح طلبان که سال‌ها تحت رهبری رییس دولت اصلاحات بودند و نه در میان اصولگرایان که همواره با چند چهره شاخص در عرصه‌های سیاسی عرض اندام می‌کردند نمی‌توان فردی را یافت که به عنوان رهبر این جریانات، سکان هدایت و راهبری در ماه‌های باقی مانده به انتخابات را در دست بگیرد.

در میان اصلاح طلبان زمزمه‌های کنار رفتن رییس دولت اصلاحات از رأس این طیف حالا با اظهارات رسمی و از سوی چهره‌های شاخص این جریان رنگ و بوی جدی‌تری گرفته است. افرادی مانند کرباسچی و بهزاد نبوی که اخیرا اعلام کرده‌اند اصولا  رییس دولت اصلاحات از اول هم ادعای رهبری نداشته و تنها در این جریان از چهره‌های شاخص بوده است. از سوی دیگر در میان اصولگرایان با توجه به اختلافات پیش آمده با لاریجانی و ماجرای های پس از احمدی نژاد، هنوز چهره قوی برای رهبری این جریان وجود ندارد و به  رغم اینکه این گروه فعالیت‌های انتخاباتی خود را زودتر از جناح رقیب آغاز کرده؛ اما همچنان تشتت و چند گانگی در میان آنها به چشم می‌آید. چندی پیش محمدرضا باهنر، دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری اعلام کرده‌بود که «علی اکبر ناطق نوری برای بازگشت به عرصه سیاست احساس تکلیف کرده است.» و البته محمد عطریانفر، عضو حزب کارگزاران سازندگی نیز تاکید داشت که طبق توافقی از سوی اصولگرایان زمینه بازگشت باشکوه ناطق‌نوری فراهم خواهد شد. شاید جوان‌ترها و البته تازه اصولگرایان چندان از حضور امثال ناطق‌نوری به عنوان رهبر جریانی حمایت نکنند و اساسا به بحث لیدری در انتخابات علاقه‌ای نشان ندهند؛ اما اصولگرایان سنتی همچنان به دنبال احیای این سازوکار هستند. چه آنکه مصطفی پورمحمدی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز به تازگی گفته: «در جامعه روحانیت به دنبال قاعده‌مند کردن فعالیت‌ها و ائتلاف جریان ارزشی هستیم.» هر چند در این جریان افرادی مانند قالیباف و یا ضرغامی هم وجود دارند که با وجود طرفداران اندک امید زیادی به ورود دوباره به جریان انتخابات و جلب نظر اصولگرایان دارند. در طیف اصلاح طلبان اما ماجرا اندکی پیچیده‌تر است؛ آنها که با روی کار آمدن دولت روحانی و کسب اکثریت در مجلس امیدوار به ثبات در رأس قدرت بودند حالا با بالا گرفتن انتقادات نسبت به عملکرد دولت و متهم شدن اطلاحات به طرفداری از روحانی و انفعال رهبرشان در جریان رویدادهای پیش آمده در مجلس عملا به دنبال راهی برای یافتن اطمینان دوباره مردم هستند؛ اعتمادی که به نظر برای دور آینده انتخابات مجلس به شدت صندلی‌های نمایندگان این جناح را به خطر انداخته و درآستانه انتخابات مجلس برخی از همین جناح را منتقد جدی سیاست‌گذاری این طیف کرده است.
جهانگیری، شاید آخرین تیر ترکش اطلاح طلبان باشد؛ چهره‌ای که هنوز در میان مردم و سیاسیون احترام و ارزش دارد و البته به دلیل اعتراضات او به سیاست‌های دولت و اختلافاتش با رییس جمهور کم کاری‌ها و انتقادات از دولت به پای او نوشته نشده است به خصوص آنکه اصلاح طلبان نیز مانند جناح مقابل از کمبود چهره‌های شاخص در شرایط فعلی رنج می‌برند. چنانچه اسحاق جهانگیری گزینه مدنظر اطلاح طلبان و به طور مشخص حزب کارگزاران برای جانشینی رییس دولت اصلاحات باشد، می‌توان گفت آنها بهانه نسبتا معقول خود برای خروج جهانگیری از کابینه را هم به‌دست آورده‌اند. موضوعی که آنها مدت‌هاست تمنای آن را دارند؛ اما هنوز فرصت مناسبی برای این مهم نیافته‌اند. اصلاح طلبان می‌توانند به این بهانه که جهانگیری قرار است در قامت رهبر یک جریان سیاسی که قصد بازسازی خود را دارد، به کنشگری فعال بپردازد، او را از حسن روحانی جدا کنند. این روزها یعنی در فاصله 6 ماه مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی و یک‌سال و نیم قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری بررسی آرا، ایده‌ها و نظرات بسیاری از فعالان سیاسی نشان می‌دهد که نه اصولگرایان و نه اطلاح طلبان حاشیه امنی در این انتخابات نخواهند داشت و به نظر نمی رسد مانند  سال های گذشته وفاق جدی بر سر یک گروه در کشور شکل بگیرد؛ پدیده‌ای که بی شک ناشی از نبود چهره‌های شاخص و تاثیرگذار در هر دو جناح خواهد بود. این موضوع، این فرضیه را مطرح می‌کند که ساختار مجلس آینده و یا در مرحله بعدی رییس جمهور بیشتر از آنکه متعلق به هر کدام از این دو جناح باشد، برآیند استقلال طیف سیاسی و یا حتی شکل گیری یک جریان سوم مستقل خواهد بود. فقدان رهبری در این دو جناح موجب شده تا برخی از کارشناسان به این باور برسند که به زودی جریان سوم و البته گمنام‌تر اما تندروتری در کشور ظهور خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس