روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱ September 30 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان مطرح کرد:

مسئله حوضه آبریز زاینده رود، در دستور کار اتاق بازرگانی اصفهان است

  • کد خبر 11408
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۵/۲۳

هدف اصلی از شکل گیری اتاق‌های بازرگانی، بهبود مستمر فضای کسب کار، رفع موانع تولید، افزایش اشتغال، مشارکت در تصمیم‌گیری‌های کلان اقتصادی، توسعه کمی و کیفی بخش‌های مختلف اقتصاد و . است که سبب شده تا اتاق بازرگانی اصفهان طی سال‌های اخیر و در راستای این وظایف ذاتی به مسئله آب و حوضه آبریز زاینده رود ورود پیدا کند.

 به عبارت دیگر، از منظر اقتصادی حیات صنایع، کشاورزی و گردشگری استان‌های مرکزی کشور از جمله اصفهان به این موضوع وابسته است و از منظر اجتماعی نیز می‌توان گفت که آب شرب قریب به 5 میلیون نفر مردم ساکن فلات مرکزی ایران از این حوضه تامین می‌شود. البته مسائل اجتماعی مرتبط با حوضه آبریز زاینده رود به اینجا ختم نمی‌شود زیرا با دریغ کردن حقابه قانونی تالاب گاوخونی در 15 سال گذشته، تهدید خشک شدن این تالاب بین المللی و تبدیل شدن آن به کانون ریزگردهای سمی حاوی سرب، کادمیوم، روی و سدیم با قابلیت انتشار در وسعت هزار کیلومتر بسیار محتمل است.
از این رو این سوال مطرح می‌شود که اتاق بازرگانی اصفهان که در دوره هشتم، طرح ایجاد « کاروگروه ملی نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب » را تا تصویب در هیئت دولت دنبال کرد، در دوره جدید چه برنامه‌هایی را برای کاهش تبعات اقتصادی و اجتماعی این حوضه آبریز دنبال می‌کند؟ سوالی که مسعود گلشیرازی، رییس دوره نهم اتاق بازرگانی اصفهان در اولین نشست خبری خود در پاسخ به آن گفت: اعضای هیئت نمایندگان در دوره جدید مطالبه گرانه وارد کار شده‌اند و فقط به طرح و بیان مشکلات و معضلات بسنده نمی‌کنند و بر همین اساس جاری بودن زاینده رود هم یکی از مهم‌ترین مطالبات ماست.
وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی، آب را در بستر زاینده رود می خواهد نه در پشت تریبون‌ها گفت: خوشبختانه کارگروه ملی نجات زاینده رود پس از پیگیری‌های کمیسیون کشاورزی دوره هشتم اتاق بازرگانی اصفهان در هیئت دولت به تصویب رسید و ما از این کارگروه، جاری شدن آب در زاینده رود را مطالبه خواهیم کرد.
بهرام سبحانی، نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان نیز در ادامه و در پاسخ به سوال خبرنگار« زاینده رود» اظهار داشت: از آنجایی که کارگروه ملی نجات زاینده رود در سطح کلان کشور ایجاد شده است در دوره جدید برای حساسیت‌زدایی کلمه آب برداشته شد؛ اما این به معنی بی توجهی اتاق به مسئله آب و رودخانه زاینده رود نیست و هیئت نمایندگان اتاق تمام تلاش خود را برای حیات زاینده رود از سرآب تا پایاب انجام خواهد داد.
پیش از این نیز حمیدرضا قلمکاری، نایب رییس دیگر اتاق بازرگانی اصفهان، تنفیذ اصل 138 قانون اساسی به کارگروه ملی نجات زاینده رود را از برنامه‌های دوره نهم این اتاق عنوان و گفته بود: با تنفیذ این اصل مصوبات کارگروه ملی نجات زاینده رود، حکم مصوبات دولت را پیدا خواهد کرد و به این ترتیب با تبدیل نگاه منطقه‌ای به نگاه ملی می‌توان به بهبود وضعیت حوضه آبریز زاینده رود امیدوار بود.
تمرکز اتاق اصفهان بر موضوع بهبود مستمر فضای کسب و کار است
مسعود گلشیرازی در ادامه با بیان اینکه اتاق برای حل مشکلات فعالان اقتصادی گام اجرایی برداشته و با تمام دستگاه‌های اجرایی نیز تعامل دارد، افزود: ما بر شاخص‌های متعددد از جمله بهبود فضای کسب و کار تمرکز کرده‌ایم.
وی گفت: خارج شدن سپرده‌ها از بانک‌های استان موضوعی بوده که به صورت جزء به جزء با حضور سرپرست‌های استانی بانک‌ها در شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی بررسی شده و این مسئله در حال پیگیری است.رییس اتاق بازرگانی اصفهان افزود: تهیه بسته حمایتی در حوزه تامین اجتماعی و امور مالیاتی بخشی از اقدامات انجام شده برای حل مشکلات فعالان اقتصادی استان محسوب می شود.
گلشیرازی به نگاه ویژه و تخصصی اتاق بازرگانی بر توسعه گردشگری هم اشاره کرد و گفت: اتاق اصفهان برای جذب گردشگر برنامه ویژه‌ای  پیش بینی کرده و با معاون بازرگانی سازمان صداوسیما به توافقات کلی رسیده است. وی با بیان این که اعضای کمیسیون‌های اتاق بازرگانی اصفهان بر مبنای شاخص‌های تعیین شده عمل می‌کنند، افزود: در همین راستا مدیریت کسب و کارهای نوین و مدیریت اقتصادی در اتاق بازرگانی تشکیل شد.
رییس اتاق بازرگانی اصفهان به سفر هیئت های خارجی برای بررسی راه‌های همکاری اشاره کرد و گفت: توسعه صادرات به خصوص به بازار کشورهای همسایه در دستور کار قرار دارد و با دولت‌های سوریه و عراق نیز رایزنی‌های صورت گرفته است.
گلشیرازی افزود: پیگیری‌ها و رایزنی‌ها با بانک مرکزی در خصوص تقسیط یا تعدیل معوقات و بدهی‌های تولیدکنندگان، صنعتگران و همچنین نحوه تسویه حساب ذخیره ارزی ماده 20 قانون حمایت از تولید رقابت پذیر ادامه دارد؛ اما تامین مالی فعالان اقتصادی موضوع مهم‌تری است که ما به دنبال آن هستیم.
خام فروشی، ربطی به تحریم ندارد
در ادامه این جلسه نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان، با بیان اینکه اتاق نهم در این دوره سعی کرده نگاه جدید به مسائل به خصوص محیط کسب‌وکار داشته باشد، اظهار کرد: امروز در یک جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم و سربازان آن فعالان اقتصادی هستند؛ اما امیدواریم با پشتیبانی آنها در این جنگ نابرابر پیروز میدان شویم.
وی در خصوص برخی خام فروشی‌ها در کشور، گفت: موضوع خام فروشی ارتباطی به تحریم‌ها ندارد و باید توجه داشت هر زمان کالایی باشد که بتوان روی آن ارزش‌افزوده ایجاد کرد، در ابتدا با توجه به توان داخلی باید به محصول تبدیل شود تا با ارزش‌افزوده بیشتر صادر شود.
سبحانی در خصوص پروژه بندرخشک اصفهان، اظهار کرد: پروژه بندرخشک اصفهان در حوزه‌های مختلفی همچون حمل‌ونقل، امور گمرکی، ترانزیت کالا در بخش واردات و صادرات نقش بسزایی در رونق تولید خواهد داشت و راه‌اندازی بندرخشک در اصفهان یکی از اساسی‌ترین و موثرترین اقدامات در بهبود مستمر محیط کسب‌وکار است. وی در خصوص شفافیت درآمدهای اتاق، اظهار کرد: بخشی از درآمدهای اتاق اصفهان به اتاق کشور پرداخت می‌شود و بخشی دیگر در اختیار هیئت نمایندگان قرار می‌گیرد، همچنین در بحث شفاف‌سازی به طور معمول صورت‌های مالی اتاق در اختیار هیئت نمایندگان اصفهان و اتاق ایران قرار می‌گیرد.
سبحانی با بیان اینکه بخشی از درآمدهای اتاق اصفهان هزینه 12 کمیسیون آن می‌شود، تصریح کرد: سیاست این دوره اتاق بازرگانی بر هزینه کردن درآمدها در جهت توسعه محیط کسب‌وکار است.
عضو دیگر هیئت رییسه اتاق بازرگانی از توجه اتاق نهم به افزایش مشارکت بانوان در اتاق بازرگانی و افزایش دو برابری مشارکت بانوان در کمیسیون های تخصصی و افزایش مشارکت آنها از ۱۱ درصد به ۲۲ درصد خبر داد. فرشته امینی با اشاره به تفاهم نامه همکاری اتاق بازرگانی و دانشگاه آزاد گفت: بر اساس این تفاهم نامه پایان نامه دانشجویی در مقاطع تحصیلی  تکمیلی، واحدهای دانشگاهی می‌تواند به موضوعات ارائه شده از سوی واحدهای تولیدی و خدماتی استان اختصاص یابد و مورد حمایت آنها قرار گیرد.
عضو دیگر هیئت رییسه اتاق بازرگانی استان اصفهان نیز با اشاره به تصویب طرح حذف ۴ صفر از پول ملی در دولت، از مزایای آن به تقویت ارزش پول ملی، افزایش سهولت در معاملات، کاهش هزینه نقل و انتقال پول و تسهیل در حسابرسی برشمرد.
رضا برادران اصفهانی از معایب اجرای طرح فوق، هزینه سنگین تغییر اسکناس، کاهش درآمد صادراتی حداقل به صورت روانی و  مشکلات اجرایی را برشمرد و تاکید کرد: زمانی برای اجرای این طرح مناسب خواهد بود که دوره‌های تورمی متوقف شده باشد.

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس