روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ June 07 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

گزارش «زاینده رود» از وضعیت کسب سهمیه المپیک 2020 توکیو توسط امیدهای ورزش استان؛

از المپین های ریو چه خبر؟

  • کد خبر 11400
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۵/۲۲

در حالی که کمتر از یک سال دیگر تا آغاز برگزاری سی و دومین دوره بازی‌های المپیک زمان باقی مانده است؛ اما هنوز هیچ ورزشکار اصفهانی موفق به کسب سهمیه ورودی این رقابت‌ها که بزرگ ترین فستیوال ورزشی جهان بوده، نشده است.

بازی‌های المپیک که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود مهم‌ترین صحنه محک پیشرفت ورزش کشور در رشته‌های مختلف است. ورزش نصف جهان طی دوره گذشته رقابت‌های المپیک که در ریودوژانیرو برزیل برگزار شد با 5 ورزشکار، سهم ده درصدی از کاروان ورزشی کشورمان را به خود اختصاص داده بود. سهراب مرادی، سجاد مردانی، رضا قاسمی، گلنوش سبقت اللهی و امیر غفور ورزشکاران اصفهانی حاضر در آن مسابقات بودند. المپیک سال 2016 ریودوژانیرو برزیل در روزهای 15 الی 31 مرداد ماه سال 1395 برگزار شد و المپیک 2020 توکیو در روزهای 3 الی 19 مرداد ماه سال 1399 برگزار خواهد شد؛ به سبب تقارن این روزهای مرداد ماه با زمان برگزاری المپیک در دوره قبلی و پیش رو در این گزارش نگاهی خواهیم داشت به وضعیت فعلی ورزشکاران اصفهانی در المپیک 2016 ریو.

سهراب مرادی
سهراب مرادی، اولین ورزشکار اصفهانی بود که موفق شد خوش رنگ‌ترین مدال را برای ورزش این دیار به ارمغان بیاورد. وزنه بردار لنجانی کشورمان که در سال گذشته نیز ضمن کسب مدال طلا در رقابت‌های آسیایی 2018 دست به رکورد شکنی در جهان زده بود یکی از امیدهای مسلم مدال کاروان ورزشی کشورمان در رقابت‌های المپیک 2020 توکیو محسوب می‌شد؛ اما مصدومیت‌های متوالی حضور او در این رقابت‌ها را نیز در هاله‌ای از ابهام قرار داده به طوری که ورزش نصف جهان نمی‌تواند امیدوار به کسب سهمیه توسط او باشد.
 امیر غفور
والیبالیست ملی پوش کشورمان از جمله ورزشکاران اصفهانی است که امید زیادی به حضور او در رقابت‌های المپیک 2020 توکیو می‌رود. تیم ملی والیبال ایران که در دوره پیشین بازی‌های المپیک بعد از 52 سال فرصت حضور در این رقابت‌ها را پیدا کرده بود فاصله چندانی با کسب دومین حضور متوالی در این بازی‌ها ندارد و غفور یکی از ستاره‌های این تیم محسوب می‌شود.
رضا قاسمی
ملی پوش دوومیدانی ایران، اولین ورزشکار اصفهانی بود که در دوره گذشته رقابت‌های المپیک توانست سهمیه ورود به این بازی‌ها را کسب کند. قاسمی سابقه حضور پیاپی در 2 دوره المپیک در سال‌های 2012 و 2016 را دارد. دونده اصفهانی ماده سرعت در گفت وگو با فارس درباره احتمال حضور او در المپیک 2020 توکیو می‌گوید: شرایط و رکوردهای دو و میدانی برای کسب سهمیه المپیک بسیار سخت شده؛ اما باز هم از شانس‌های کسب سهمیه المپیک 2020 هستم.
سجاد مردانی
سجاد مردانی، تکواندوکار اصفهانی وزن مثبت 80 کیلوگرم کشورمان که در دوره قبلی مسابقات المپیک در سال 2016 ریودوژانیرو حضور داشت، در اردوهای تیم ملی تکواندو حضور دارد و از شانس‌های اصلی کسب سهمیه برای المپیک 2020 توکیو به حساب می‌آید. مردانی برای کسب سهمیه المپیک راه‌های متعددی را پیش رو دارد که البته گذر از هر یک از مسیرهای کسب سهمیه دشواری‌های خاص خودش را دارد؛ اما با وجود سختی زیاد می‌توان یک بلیت المپیک برای مردانی متصور شد. تکواندوکاران برای به دست آوردن جواز حضور در المپیک 2020 توکیو یا باید در رنکینگ جهانی و پس از مسابقات گرندپری در بین 5 نفر اول قرار گیرند یا در سری کلی این مسابقات اول شده باشند؛ دیگر راه کسب سهمیه حضور در مسابقات قاره‌ای است که نفرات اول و دوم هر وزن فقط سهمیه می‌گیرند.
گلنوش سبقت اللهی
 گلنوش سبقت اللهی، ملی پوش تیراندازی که یکی از ورزشکاران کاروان ورزشی ایران در رقابت‌های المپیک 2016 ریو بود، اولین بانوی اصفهانی حاضر در رقابت‌های المپیک محسوب می‌شود. سبقت اللهی با وجود برگزاری چند دوره رقابت‌های انتخابی المپیک 2020 توکیو هنوز موفق به کسب سهمیه این رقابت‌ها نشده است. بانوی تیراندازی اصفهانی امیدوار است در رقابت‌های انتخابی باقی‌مانده بتواند سهمیه بازی‌های المپیک را به دست آورد.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس