روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ July 06 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

گوشت های نذری را به این شکل مصرف کنید تا سالم بمانید

  • کد خبر 11396
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۵/۲۱

گوشت دام تازه ذبح شده را به مدت ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری و سپس با پوشیدن دستکش آن را قطعه قطعه کنید

با توجه در پیش بودن عید قربان کارشناسان بهداشتی می گویند که شهروندان دام مورد نیاز خود را از میادین مجاز عرضه دام که مورد تایید دامپزشکی است، خریداری کنند.

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان زنجان افزود: با توجه به فرا رسیدن عید سعید قربان مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان توصیه های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان تب مالت، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، سیاه زخم و را به شهروندان ارائه کرده است.

حسین معصومی افزود: بر این اساس به شهروندان توصیه می شود - قبل از خرید دام با کارشناسان دامپزشکی مستقر در میادین دام مشورت کرده و علاوه بر آن از ذبح دام در معابر عمومی خودداری کنند.

وی اظهار داشت:- توصیه می شود ذبح دام در کشتارگاه صنعتی انجام گرفته و در این میان، گوشت، جگر و سایر بافت های دامی مورد نیاز خود را از مراکز مورد تایید دامپزشکی تهیه کنید.

این کارشناس ا با تاکید بر اینکه هنگام تماس با دام و ذبح دام از وسایل حفاظتی مثل دستکش لاستیکی، ماسک، عینک محافظ چشم، روپوش و غیره استفاده شود، ادامه داد: هنگام پاک کردن و قطعه قطعه کردن گوشت از دستکش استفاده شود.

وی یادآوری گرد: شهروندان به این مهم توجه داشته باشند که گوشت دام تازه ذبح شده را به مدت ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری و سپس با پوشیدن دستکش آن را قطعه قطعه کنید و نکته دیگر اینکه از مصرف بافت­ های دام (گوشت، جگر و ...) به صورت خام یا نیم پز خودداری کنید.

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان زنجان ادامه داد:در صورت وجود زخم یا خراش در دست، از ذبح دام، تماس با دام و قطعه قطعه کردن گوشت، خودداری کرده و یا از دستکش استفاده استفاده شود و در صورت تماس دست یا سایر قسمت های بدن با خون و ترشحات دام، آن قسمت را بلافاصله با آب و صابون، شستشو داده شود.

وی اضافه کرد:- هنگام تماس با دام از پوست خود در برابر گزش کنه محافظت کرده و در صورت گزش کنه از له کردن آن بر روی پوست خودداری و با استفاده از پنس، کنه را با دقت از پوست جدا کنید و در این میان محل ریخته شدن خون و سایر ترشحات دام را به صورت کامل با استفاده از مواد شوینده و ضد عفونی کننده شستشو داده شود.

 

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس