روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ February 28 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

عرضه قلیان در چایخانه‌های اصفهان تا 4 سال دیگر ممنوع خواهد شد؛

فرجه دودی تا 1402

  • کد خبر 11368
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۵/۱۸

حکایت عرضه قلیان در اماکن عمومی، رستوران‌ها و چایخانه‌ها یکی از پیش پا افتاده ترین کشمکش‌ها میان دلواپسان سلامت افراد با دغدغه‌مندان اشتغال و کسب و کار است.

پس از تعطیلی و برخورد ضربتی با مراکز و واحدهای صنفی عرضه قلیان و بگیر و ببندهای پس از آن، عده‌ای نگران بیکاری چایخانه دارها شدند و پس ازآن نمایندگان پادرمیانی کرده و بار دیگر تابلوی چایخانه‌ها البته به اضافه عرضه قلیان نمایان شد. این بار به نظر می‌رسد استقبال از این مراکز حتی با شدت بیشتری هم مواجه شده است؛ مغازه‌هایی که از رستوران تبدیل به چایخانه شدند و تقریبا در هر خیابانی می‌توان چندین چایخانه کوچک و بزرگ پیدا کرد که اتفاقا در این کسادی بازار مشتری‌های زیادی هم دارند.
نظارت بر عرضه قلیان به حدی کم شده که در حاشیه پارک‌ها و نزدیکی اماکن تاریخی اصفهان از جمله پل خواجو به راحتی می‌توان افرادی را دید که قلیان به عابران ارائه می‌دهند. فروشندگان نوجوانی که قیمت‌هایشان به مراتب پایین‌تر از قلیان‌ها در چایخانه‌هاست. در کنار این ولنگاری عرضه و تقاضای استعمال قلیان، مسئولان می‌گویند بسیاری از قهوه خانه‌ها و چایخانه‌ها اصولا مجوز ارائه قلیان ندارند و برخی از آنها حتی هیچ نوع جواز کسبی دریافت نکرده‌اند؛ اما مشخص نیست چرا برخورد قهری چند سال اخیر، حالا در مورد این واحدها اجرا نمی‌شود.
وقتی همه از برخورد با متخلفان می گویند
چندی پیش رییس مرکز بهداشت استان اصفهان در مورد وضعیت چایخانه‌های اصفهان گفته بود که بیشتر این چایخانه‌ها از دید مرکز بهداشت اصفهان، فاقد صلاحیت بهداشتی به ویژه به دلیل عرضه قلیان هستند ولی در عمل این موضوع از دست ما خارج شده و به تنهایی نمی‌توانیم در این باره اقدامی صورت دهیم. طی روزهای اخیر مدیر نظارت و بازرسی اتاق اصناف اصفهان هم اعلام کرده: اعتبار پروانه کسب چایخانه دارانی که مجاز به عرضه قلیان در واحد صنفی خود هستند تا سال ۱۴۰۲ به پایان می‌رسد و پس از  آن هیچ واحد صنفی مجوز عرضه قلیان در چایخانه را نخواهد داشت. چایخانه دارانی که در مجوز فعالیت‌شان عبارت «عدم عرضه قلیان» ذکر شده به هیچ وجه اجازه عرضه قلیان در واحد صنفی خود را ندارند. اداره بهداشت و اداره اماکن وظیفه دارند تا بر اساس قانون با این دسته از واحدهای صنفی برخورد کرده و آنها را پلمب کنند. محمدی فشارکی اضافه کرد: «برخی از چایخانه‌ها نیز هستند که هیچ پروانه کسبی ندارند و بدون اخذ مجوز از دستگاه‌های مسئول اقدام به عرضه قلیان و فعالیت صنفی کرده‌اند. اداره بهداشت موظف است بر چایخانه‌هایی که مجوز عرضه قلیان دارند، نظارت کیفی و بهداشتی داشته باشد». این نوع از پاسکاری در سکوت نیروی انتظامی البته منجر به رشد قارچ گونه واحدهای عرضه قلیان شده ، کسب و کاری که به نظر این روزها بسیار پر سود  باشد.
قلیان فقط تا 1402 عرضه می‌شود
آنگونه که جواد محمدی فشارکی، مدیر نظارت و بازرسی اتاق اصناف اصفهان اعلام کرده است به دلیل صدور مجوز عرضه قلیان برای برخی از چایخانه دارها این واحدها تنها تا سال 1402 و پس از پایان مدت زمان پروانه کسب خود می‌توانند در واحدهایشان قلیان به مشتریان بدهند و پس از آن این پروانه‌ها تمدید نخواهد شد. وی با بیان اینکه دو نوع نظارت در بازار بر واحدهای صنفی صورت می‌گیرد، اظهار کرد: نوع اول نظارت‌های تیم بازرسی اتاق اصناف اصفهان مربوط به واحدهای صنفی می‌شود که هنوز اقدام به اخذ پروانه کسب نکرده‌اند. این واحدهای بدون پروانه کسب به اداره اماکن اصفهان معرفی می‌شوند و این اداره وظیفه دارد بر اساس ماده ۲۷ قانون نظام صنفی، دستور پلمب آن‌ها را صادر کند.فشارکی افزود: نوع دوم نظارت، مربوط به بازرسی از قیمت‌های واحدهایی است که پروانه کسب دارند و این نوع از نظارت درباره همه واحدهای صنفی حتی چایخانه‌هایی که قلیان عرضه می‌کنند نیز اعمال می‌شود. همچنین در صورتی که شهروندان اصفهان از طریق مراجعه حضوری یا ثبت شکایت در سایت از یک واحد صنفی گلایه داشته و ناراضی باشند، این شکایت توسط مدیریت نظارت و بازرسی اتاق اصناف پیگیری می‌شود. مدیر نظارت و بازرسی اتاق اصناف اصفهان با اشاره به افزایش تعداد چایخانه‌ها در سطح شهر، تصریح کرد: بسیاری از چایخانه‌هایی که در واحد صنفی خود قلیان عرضه می‌کنند هیچ گونه مجوزی از دستگاه‌های قانونی دریافت نکرده‌اند. وی با بیان اینکه صنف چایخانه داران نسبت به سایر اصناف دارای استثنائاتی است، اضافه کرد: مجوز تعدادی از چایخانه‌ها که تا پیش از سال ۱۳۹۷ صادر شده، اجازه عرضه قلیان به آنها را می‌دهد اما در مجوز چایخانه‌هایی که پس از این سال اقدام به اخذ مجوز کرده‌اند قید شده که نمی‌توانند در واحد صنفی خود قلیان
عرضه کنند.
عرضه قلیان، چالشی است که در شرایط فعلی برخی آن را راهی برای کنترل بیکاری و کسب درآمد معرفی می‌کنند و عده‌ای بهانه‌ای برای برخی از دستگاه‌های اجرایی به منظور پنهان کردن کم کاری خود در زمینه مبارزه با دخانیات و اوقات فراغت جوانان؛ اما هر چه که علت و اساس آن باشد در شرایط کنونی و با آزادی استعمال آن در چایخانه‌ها بهتر است تمرکز و هدایت جوانان حداقل به سوی مراکز و واحدهای صنفی تحت نظارت باشد تا به این طریق از آسیب‌های دیگر مانند استفاده از تنباکوهای غیر مجاز و حتی مواد مخدر جلوگیری شود.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس