روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ January 25 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

سردار سلیمانی و حسن روحانی به دیدار «ظریف» رفتند؛

وزیرِ «صریح ِ امین»

  • کد خبر 11342
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۵/۱۵

پس از رییس مجلس که روز دوشنبه به دیدار وزیر خارجه رفت، دیروز نوبت به سردار سلیمانی (فرمانده سپاه قدس) و حسن روحانی، رییس جمهور رسید که چندروز پس از تحریم «ظریف» توسط آمریکا میهمان آقای وزیر بشوند تا تصاویر و اخبار این همراهی و همدلی جانانه ارکان نظام با یکدیگر و از یکدیگر، به دنیا مخابره شود و پیام‌های روشنی را به تندروهای داخلی و خارجی برساند.

سردار دیروز صبح به دیدار ظریف رفت و البته گفته شده این دیدارها به صورت هفتگی و مرتب انجام می‌شود و این بار به صورت رسمی رسانه‌ای شده است. سردار سلیمانی پیش از این هم بارها و به بهانه‌های مختلف حمایت خود از ظریف را نشان داده و ابراز کرده بود.
سردار قاسم سلیمانی دیروز با لباس رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در محل وزارت امور خارجه حاضر شد و در این دیدار ضمن بیان خداقوت به ظریف، اقدام آمریکا در خصوص وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را جنون آمیز و نشانه شکست قطعی کاخ سفید دانست.
فرمانده سپاه قدس، دفاع از منافع ملی و صداقت در بیان را از خصوصیات ویژه آقای ظریف دانسته و گفت: به شما تبریک می گویم که به دلیل انتساب به رهبر معظم، حکیم و فرزانه عالم اسلام و جهان، مورد غضب و دشمنی آمریکا قرار گرفته‌اید.
حاج قاسم، همچنین خطاب به رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: اقدام آمریکا در تحریم شما ثابت کرد که جنابعالی به عنوان مسئول سیاست خارجی کشور، تاثیری عمیق بر افکار عمومی و به ویژه مردم آمریکا نسبت به جهالت رهبران این کشور دارید.
میهمان بعدی وزیر خارجه، رییس جمهور بود که ضمن دیدار با ظریف و خوش و بش با وی، در جمع مدیران وزارتخانه نیز حاضر شده و با آنها گفت و گو کرد.پس از لاریجانی که در دیدار روز دوشنبه، «ظریف» را یک «مجاهد» خواند، این بار نوبت روحانی بود تا در تعریف و تمجید از وزیر تحریم شده خود، برای او سنگ تمام بگذارد و «محمدجواد ظریف» را یک «مجتهد سیاسی» بنامد و بخواند. روحانی همچنین گفت: «وزیر امور خارجه ما وقتی حرف می‌زند به عنوان نماینده ملت ایران حرف می‌زند ولی خیلی از کشورها وقتی در سازمان‌های بین‌المللی حرف می‌زنند، به عنوان نمایندگی یک قدرت بزرگ یا ابرقدرت حرف می‌زنند و حرف‌های آنها را به شکلی دیگر تکرار می‌کنند. شاید این افتخار نصیب خیلی از کشورها نباشد. معمولا کشورها وابستگی دارند. آنچه در سیاست خارجی برای ما مهم است این است که وزارت امور خارجه به عنوان نیروهای تخصصی کارشناس در امر سیاست خارجی و روابط خارجی هستند یعنی شما، سفرا و سایر مقامات وزارت امور خارجه به عنوان کارشناسان امین نظام در سیاست خارجی هستید.»
رییس جمهور تاکید کرد که ظریف با صراحت حرفش را می زند؛ حتی به صریح بودن وزیرش شهادت داد: «من شهادت می‌دهم وزیر خارجه ما در همه جلسات در هر سطحی که برگزار شده است، نظراتش را به صراحت بیان کرده  و این امتیاز بزرگی است.» و البته این را هم گفت که ظریف علاوه بر «صریح» بودن، «امین» هم هست: «کارشناس امین آنجایی که باید مشورت بدهد، باید آنچه می‌فهمد، تشخیص می‌دهد و تقاضای مشاور امین می‌کند، حرف خود را به صراحت بزند؛ هرچند ممکن است آن حرف که به رییس‌جمهور می‌زند، خوشایند نباشد. اگر خوشایند این و آن باشد از امانت خارج می‌شویم.» روحانی در این مراسم پاسخ دادن به تلفن «اوباما» و دیدار ظریف با «جان کری» را هم جزو دستاوردهای دولت و تیم مذاکره کننده دانست و گفت: «اگر در نیویورک وزیر امور خارجه ما با وزیر امور خارجه آمریکا دیدار نکرده بود و من به تلفن اوباما جواب نمی‌دادم، توافق با سختی و کندی انجام می‌شد. اینکه در کمتر از ۱۰۰ روز با شش قدرت بزرگ به توافق موقت ژنو برسیم، در برخی از مواقع دشوار بود.»
البته خب توافقی که روحانی از آن حرف می زند و گویا به لطف دیدار با کری و حرف زدن با اوباما حاصل شده، فعلا روح و جسمش به فنا رفته و چیزخاصی از آن نمانده است!
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس