روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ June 05 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

«لاریجانی» به دیدار وزیر امور خارجه رفت و او را یک مجاهد خواند ؛

همه چیز حول محور ظریف!

  • کد خبر 11332
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۵/۱۴

«محمدجوادظریف» که به عنوان یک دیپلمات کهنه کار در دنیای سیاست مطرح است، این روزها به واسطه تحریم‌های آمریکا علیه خود، نه تنها در رسانه‌های داخلی که بار دیگر سر تیتر رسانه‌های دنیا شده است.

 ظریف البته در داخل کشور هم مخالف کم ندارد؛ کسانی که تا پای اتهام زنی خیانت وی به کشور هم پیش رفتند، کسانی که او را متهم به اتلاف وقت و توان کشور بر سر برجام کردند؛ اما او با چهره همیشه خونسرد خود در رأس وزارت امور خارجه همواره توانسته است با حمایت‌های رهبری در داخل و بازی با ابزارهای دیپلماتیک در سطح بین‌المللی به خوبی از موج انتقادات و دست اندازی‌ها عبور کند. این روزها بسیاری از سیاستمداران و کارشناسان از او به عنوان نماینده دیپلماسی ایران دفاع
 کرده‌اند.
حتی سید حسن نصرا... ، دبیرکل حزب ا...لبنان در مصاحبه اخیر خود ظریف را دوست قدیمی خود خواند و به شوخی گفت« امیدوار است این مسئله دردسر تازه‌ای برای او به وجود نیاورد». در داخل هم حمایت‌ها از وی کم نبوده است. دیروز در ساختمان وزارت امور خارجه علاوه بر لاریجانی که برای دیدار با ظریف راهی شده بود، اصحاب رسانه و خبرگزاری‌های داخلی و خارجی هم میهمان وزیر خارجه بودند. لاریجانی خطاب به ظریف گفت که« من برای عرض خسته نباشید و تشکر از زحمات مجاهدانه‌ای که در این شرایط سخت متحمل می‌شوید، در این جا حضور یافتم».
 رییس مجلس شورای اسلامی، دکتر محمدجواد ظریف را دیپلماتی ورزیده و باهوش خواند و ادامه داد: «شما به عنوان مسئول سیاست خارجی کشور، با جدیت، هوشمندی، پشتکار و با اقتدار از مصالح ملی دفاع می‌کنید و تلاش‌های شما در عرصه بین‌المللی موثر بوده است که دشمنان ملت دست به تحریم شما زده‌اند».
ظریف، پس ازاین دیدار بی سابقه در کنفرانس خبری حاضر شد. نشستی که البته با حاشیه‌های ریز و درشتی هم همراه بود. وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست به برخی از حاشیه‌های این روزها پیرامون خود و سیاست خارجی کشور پاسخ داد. وی ابتدا از تاثیر تحریم در مورد خود سخن گفت و در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیر تحریم بر وظایفش از جمله سفر به آمریکا گفت: به آمریکا سفر نمی‌کنم و برای شرکت در جلسات مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر می‌کنم که محدودیت‌های اعمال شده برایم مشکل ساز نیست البته برای همکارانم که در آنجا مقیم هستند، محدودیت‌های اعمال شده غیرانسانی است.
ظریف در پاسخ به سوال دیگری در خصوص دیدارهایش در حاشیه سفر به مقر سازمان ملل گفت: در این سفرها از صبح تا آخر وقت ملاقات دارم و در جلسات مختلف و دیدارها حاضر می شوم. ملاقات‌های من شفاف است و با افراد خارج از قوه مجریه آمریکا دیدارهایی دارم و هم‌چنین با اصحاب رسانه. این دیدارها جدای از دیپلماسی رسمی کشورمان است. آمریکایی‌ها با وجود تاکید بر آزادی بیان، برای کسانی که در جلسات با بنده هستند دردسر ایجاد می‌کنند.
ظریف در ادامه گفت: درباره آنچه در مذاکرات اتفاق افتاده چیزی مطرح نمی‌کنم؛ اما در سفرم به نیویورک گفته شد که ظرف دو هفته تحریم می‌شوم مگر این‌که آن پیشنهاد را [دیدار در کاخ سفید] بپذیریم که نپذیرفتم. ترامپ قبل از من مقام معظم رهبری را تحریم کرده است. اینکه آمریکایی‌ها حرف‌های بزرگ‌تر از دهان‌شان می‌زنند و می‌گویند که چه کسی مسئول است و چه کسی نیست، موضوع جدیدی نیست. در همه تصمیمات دیپلماتیک کشورمان همه مشارکت می‌کنند و من هم افتخار دارم که بخشی از این تصمیم گیری هستم. وزیر امور خارجه در مورد احتمال حضور خود در انتخابات بعدی گفت: «تعهد محضری می‌دهم که سال ۱۴۰۰ در خانه هستم و یا در دانشگاه»، این جمله کلیدی ظریف در پاسخ به سوالی بود که در خصوص افق کاری وی برای آینده مطرح می‌شد؛ سوالی که وزیر خارجه تاکید داشت بهتر است از آن عبور کنند تا به مسائل مهم‌تر و روز برسند و به همین دلیل تاکید کرد که حاضر به تعهد محضری در این خصوص نیز هست.
ظریف در ادامه با اشاره به آینده برجام و با بیان اینکه اروپایی‌ها نمی‌توانند از مکانیسم ماشه استفاده کنند، افزود: اقدامات ایران خلاف برجام نیست و در داخل برجام است و ما در چارچوب برجام اقدام به کاهش تعهدات خود کرده‌ایم. آن‌ها نمی‌توانند
 علیه ما در شورای امنیت اقدامی انجام دهند مگر اینکه در این زمینه به زور متوسل شوند و شما می‌دانید که اقدام زور با اقدام قانونی فرق دارد.
ظریف ادامه داد: من نه امروز بلکه ۱۰ سال هم برگردم به قبل، باز برجام را امضا می‌کنم. برجام سند افتخار نه من، بلکه مردم است. برجام به پشتوانه مردم و رهبری امضا شد.
 وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی درباره تماس محمدبن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی با تهران گفت: بنده از تماسی خبر ندارم و از درون ولیعهد سعودی هم اطلاع ندارم. فکر می‌کردند که یمن را ظرف چند هفته می‌توانند مغلوب کنند و ما معتقدیم که مردم را هیچ وقت نمی‌شود مغلوب کرد.
به نظر می‌رسد موج دلجویی‌ها از ظریف همچنان ادامه دار باشد، بر این اساس قرار است امروز روحانی به دیدار ظریف برود. تحریم ظریف در روزهای اخیر تقریبا تمام نیروها را در حمایت از وی بسیج کرده است. حالِ این روزهای تحریم ظریف، مصداق بارز «عدو شود سبب خیر است» که نه تنها وزیر امور خارجه را محدود نکرد بلکه موج انتقادات و تندی‌ها با وی را هم از تب و تاب انداخت.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس