روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ July 10 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

رشد دیدگاه‌های افراطی به دلیل مواضع ترامپ هر روز قربانیان تازه‌ای می‌گیرد ؛

هشدار شیوع نژاد پرستی در آمریکا

  • کد خبر 11322
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۵/۱۳

در حالی که ترامپ همواره متهم به رواج نژادپرستی بوده، تیر اندازی های مرگبار چند روز اخیر در این کشور بار دیگر تیر انتقادات به سوی رییس جمهور را روانه کرده است.

درپی تیراندازی یک فرد مسلح در شهر «ال‌پاسو» واقع در ایالت تگزاس (آمریکا) که 20نفر جان خود را از دست دادند، فرصتی پیش آمد  تا دموکرات‌های آمریکایی، ترامپ را به خاطر رویه نژاد پرستانه اش به باد انتقاد بگیرند. چندین نماینده دموکرات به صورت مستقیم رییس جمهور را زمینه ساز شدت یافتن حملاتی با محتوای نژاد پرستانه در آمریکا دانسته‌اند.
چند ماهی است که ترامپ با نمایندگان سیاه پوست و مسلمان کنگره آمریکا که در میان آنها زنان زیادی هم به چشم می‌خورد وارد یک حمله لفظی و توییتری شده است. لیست اتهامات نژاد پرستانه ترامپ کم نیست. او در دوره ریاست جمهوری خود مواضع نژادپرستانه‌ای را علیه مکزیکی‌ها و مسلمانان اتخاذ کرده است.
 وی همچنین متهم است که در جلسه‌ای با حضور ۶ نفر از سناتورهای آمریکایی در کاخ سفید به مردم کشورهای آفریقایی، هائیتی و السالوادور توهین کرده است. اظهارات ترامپ در خصوص اتباع آفریقایی با واکنش بسیاری از مقامات کشورهای این قاره و نهادهای حقوق بشری مواجه شد و ترامپ را وادار کرد در دفاع از خود بگوید: «من نژادپرست نیستم». هر چند او بارها در توییتر تلاش کرده است که خود را از اتهامات نژاد پرستانه تبرئه کند؛ اما موج افراط گرایی در دوران ریاست او بر کاخ سفید نشان می‌دهد که به زودی آمریکا با چالشی که ترامپ برای این کشور ساخته است، دست به گریبان خواهد بود. این رویه در مورد انتخابات آتی ریاست جمهوری هم می‌تواند سرنوشت انتخابات را تغییر دهد.
نتایج نظرسنجی دانشگاه کوئین پاک نشان می‌دهد، ۵۱ درصد از رای‌دهندگان آمریکایی در پاسخ به اینکه آیا دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا را نژادپرست می‌دانند «بله» گفتند و در مقابل ۴۵ درصد پاسخ منفی داشتند.
طبق این نظرسنجی در میان سیاه‌پوستان ۸۰ درصد گفته‌اند ترامپ نژادپرست است. تنها ۱۱ درصد از سیاه‌پوستان آمریکایی ترامپ را نژادپرست ندانستند. بیش از نیمی از لاتین‌تبارها (۵۵ درصد) گفتند، رییس‌جمهوری آمریکا نژادپرست است و ۴۶ درصد از پاسخ‌دهندگان سفیدپوست هم نژادپرستی ترامپ را تایید کردند. نظرات میان حامیان حزب دموکرات و جمهوری‌خواه هم متفاوت بود. ۸۶ درصد از دموکرات‌ها ترامپ را نژادپرست توصیف کردند و تنها هشت درصد از جمهوری‌خواهان چنین نظری داشتند. بیش از نیمی از رای‌دهندگان مستقل (۵۶ درصد) هم ترامپ را نژادپرست دانستند.
خطر نژاد پرستی در حالی هر روز در آمریکا جدی‌تر می‌شود که بدانیم عامل تیراندازی اخیر در این کشور که طی آن نزدیک به 20 کشته و 26 نفر مجروح شدند، از طرفداران تفکر ترامپ مبنی بر جدایی نژادی و دیوار مکزیک بوده است.
مظنون تیراندازی مرگبار در یک مرکز خرید در شهر ال پاسو در ایالت تگزاس که روز شنبه اتفاق افتاد،  به عنوان مرد سفیدپوستی شناخته شده که فعالیتش در رسانه‌های اجتماعی حاکی از حمایت و همدلی با برنامه ملی‌گرایی سفید پوستان ترامپ است. کروسیوس اعلامیه‌ای را که شاید چند ساعت پیش از این تیراندازی نوشته، از خود برجای گذاشته است.
این اعلامیه شامل لفاظی‌های ضد مهاجرتی بود و نویسنده آن توضیح داده که چرا با اختلاط نژادی مخالف است و از ایده بازگرداندن آن‌ها (مهاجران) به کشورهایشان و نسل‌کشی حمایت کرده است.
روند رو به رشد تفکرات ضد مسلمانان، سیاه‌پوستان و غیرآمریکایی‌ها در داخل ایالات متحده به حدی شتاب گرفته است که کارشناسان معتقدند انتخابات آینده تحت تاثیر تفکرات نژادی خواهد بود. ترامپ با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، حملات و انتقاداتش علیه نامزدهای سیاه پوست و نمایندگان اقلیت‌ها را بیشتر کرده است.
 او با حمله به چهار نماینده دموکرات به آنها گفت به کشور خودتان برگردید، به جایی که از آن آمدید. «ایلیا کومینگز» نماینده سیاه پوست و «آل شاربتون» فعال حقوقی از جمله کسانی بود که در معرض این تهدید ترامپ قرار گرفتند.
 در مقابل این موضع گیری نامزدهای دموکرات، در تلاش برای جذب آرای سیاه پوستان هستند. دموکرات‌ها امیدوارند با استفاده از ایجاد فضای سیاه پوستان و غیر آمریکایی‌ها در دولت آمریکا بتوانند آرای سیاهان را در انتخابات آتی به دست
بیاورند.
کسانی که در دور قبل به دلیل مشارکت پایین آنها در انتخابات عملا زمینه شکست نامزد دموکرات‌ها در انتخابات را فراهم کردند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس