روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ June 07 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

پیگیری« زاینده رود» در مورد حواشی این روزها پیرامون استفاده از کارت سوخت در اصفهان

فعلا خبری نیست!

  • کد خبر 11310
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۵/۱۲

حرف و حدیث‌ها پیرامون استفاده از کارت سوخت با نزدیک‌تر شدن به تاریخ استفاده اجباری از آن در چهار استان اصفهان، البرز، تهران و شیراز بیشتر می‌شود.

 تجربه ما ایرانی‌ها از کارت سوخت و حواشی پیرامون آن چندان خوب نیست، شاید به همین دلیل است که تنها یک شایعه در مورد سهمیه بندی توانست سیستم سوخت رسانی کل ایران را برای چندین روز مختل کند و حالا اجرای آزمایشی طرح سوختگیری با کارت در اصفهان، واکنش‌ها و موضع‌گیری‌های مختلفی را در پی داشته است؛ در حالی که مسئولان سازمان پخش و پالایش، در این مدت از آمادگی و آماده بودن اصفهان برای اجرای این طرح خبر داده بودند، اما رییس انجمن جایگاه‌داران اصفهان در روزهای اخیر گفته است این استان آمادگی لازم را برای استفاده از کارت سوخت ندارد؛ این صحبت از یک مقام مسئول، نگرانی‌هایی را در مورد آینده بنزین و سوختگیری در استان، احتمال گرانی و سهمیه‌بندی و صف‌های طولانی در جایگاه‌ها به وجود آورده است. بسیاری از مردم هنوز کارت سوخت ندارند، این را آمار کارت‌های انباشته شده در اداره پست می‌گوید، از سوی دیگر متولی اتحادیه جایگاه‌داران می‌گوید هنوز زیرساخت‌ها فراهم نیست، اما مدیر روابط عمومی شرکت پالایش و پخش نفت استان اصفهان در گفت‌وگو با «زاینده رود»، با بیهوده خواندن این جوسازی‌ها، گفت: فعلا هیچ خبری نیست.
دوسوی ماجرای استفاده از کارت سوخت
کارت و جایگاه را می‌توان اصلی‌ترین رکن در اجرای برنامه پیش روی دولت برای به جریان انداختن کارت سوخت و زمینه سازی برای مبارزه با قاچاق بنزین دانست. نکته‌ای که در مصاحبه رییس اتحادیه جایگاه داران جنجالی شده است، نداشتن زیرساخت‌های کافی در جایگاه‌های عرضه سوخت است، اما بر اساس اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، قرار نیست کارت‌خوان جدیدی در جایگاه‌های سوخت نصب شود و سوخت‌گیری با کارت‌های سابق به همان روال گذشته انجام خواهد شد.
همچنین به‌روزرسانی سامانه هوشمند، نیازمند تجهیزات اضافی نیست و صرفا نرم‌افزار است که تماما در داخل کشور انجام می‌شود. هر چند به نظر می‌رسد در این میان هزینه‌هایی نیز به جایگاه داران تحمیل شده که چندان به مذاق آنها خوش نیامده است. آن سوی ماجرا هم کارت‌های سوختی است که تاکنون 700 هزار عدد از آن تولید شده و البته تعداد زیادی از این کارت‌ها به دلایلی در ادارات پست مانده است.
روند دریافت کارت سوخت کند است
یغمایی، معاون توزیع اداره پست استان اصفهان در گفت‌و‌گو با «زاینده رود» در مورد کارت‌های سوخت‌ موجود در ادارات پست استان، گفت که نمی‌توان اطلاعات و آمار دقیقی از میزان کارت‌هایی که به دلایل مختلف در اداره پست مانده، ارائه داد، اما بر اساس نامه‌ای که اخیرا از تهران ارسال شده، تاکنون حدود 13هزار کارت سوخت وارد چرخه شده است. وی با اشاره به اینکه مردم هنوز برای گرفتن کارت سوخت مراجعه زیادی ندارند، گفت: براساس آخرین آماری که گرفته‌ایم، در دو روز در کل استان تنها 575 مورد تحویل شده و در شهرهای کوچک این تعداد هم بسیار کمتر است. یغمایی با بیان اینکه انباشت کارت سوخت در اداره پست زیاد است، تصریح کرد: مشکلی که در مورد اطلاع از صدور کارت سوخت زیاد به چشم می‌خورد، پیامک‌هایی است که برای افراد صاحب کارت سوخت به منظور آگاه ساختن آنها ارسال شده؛ چرا که بسیاری از شماره‌ها در سازمان سوخت هنوز به روز رسانی نشده و پیامک صدور کارت برای مالکان قبلی ارسال شده است.
وی افزود: اگر فردی به هر علت پیامک صدور کارت را دریافت نکند، باید به پلیس به اضافه 10 مراجعه کرده تا در آنجا کارت سوخت‌ها تعیین تکلیف ‌شود که در صورت صدور کارت، بارکد آن به فرد تحویل داده می‌شود و مالک می‌تواند با مدارک از طریق سایت پست و یا دفاتر آن، مرسوله خود را رهگیری و دریافت کند. یغمایی در پاسخ به سوال «زاینده رود» مبنی بر اینکه اگر کارت سوخت اشتباه به شهر دیگری پست شده باشد، صاحب کارت باید چه اقدامی انجام دهد، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی اداره پست اگر کارت سوخت به شهر دیگری ارسال شده باشد، صاحب کارت باید با در دست داشتن مدارک خودرو، به ادارات پست مراجعه کرده و در آنجا مدارک کپی برابر اصل شده و به اداره پستی که کارت سوخت در آن موجود است، فرستاده می‌شود. پس از تایید مدارک، کارت سوخت به شهر مورد نظر پست خواهد شد.
فعلا هیچ خبری نیست، مردم نگران نباشند
« فعلا هیچ خبری نیست، مردم نگران نباشند»؛ این اولین واکنش مدیر روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه اصفهان در مواجهه به سوال «زاینده رود» مبنی بر وضعیت آمادگی اصفهان و نگرانی مردم در استفاده از کارت سوخت در این استان، بود. بهمن علیپور با اشاره به اینکه افراد نباید در شرایط کنونی با اظهار نظر شتاب زده، جو روانی منفی ایجاد کنند، افزود: هنوز هیچ خبر خاصی نیست و حتی افرادی که کارت سوخت ندارند هم می‌توانند فعلا به راحتی سوخت‌گیری کنند. وی افزود: این طرحی است که به صورت پایلوت در استان اصفهان به همراه سه استان دیگر اجرایی خواهد شد و هیچ برنامه و دستورالعملی برای اجباری شدن کارت سوخت سهمیه بندی و یا تغییرات قیمتی بنزین فعلا اعلام نشده و مشخص نیست که چه زمانی دولت برای استفاده اجباری از کارت سوخت تصمیم خواهد گرفت. علی پور با اشاره به نگرانی مردم از افزایش قیمت‌ها و یا سهمیه بندی، تصریح کرد: مسلما اجرای این طرح تنها در استان اصفهان یا مناطقی که به عنوان پایلوت انتخاب شده، صورت نمی‌گیرد و حتما طرح‌های دیگری در کل کشور اجرایی خواهد شد.
مدیر روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه اصفهان با اشاره به اینکه اصولا سه دسته از افراد برای دریافت کارت سوخت و یا استفاده از آن با مشکل روبه‌رو هستند، گفت: دسته اول افرادی هستند که کارت سوخت خود را گم کرده یا شکسته و مخدوش کرده‌اند، دسته دوم افرادی هستند که رمز کارتشان را فراموش کرده‌اند که این افراد می‌توانند به نواحی 12گانه شرکت نفت در استان مراجعه کرده و با ارائه مدارک هویتی مالک و خودرو، نسبت به حذف و بازیابی رمز خود اقدام کنند، همچنین دسته سوم افرادی هستند که ماشین نو خریده و یا اطلاعات حسابشان به روز نشده که این افراد هم می‌توانند فعلا تا برطرف شدن مشکل کارت سوخت خود، در جایگاه‌ها بنزین بزنند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس