روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ April 10 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

آمریکا، «ظریف» را هم تحریم کرد؛

یک اشتباه استراتژیک

  • کد خبر 11302
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۵/۱۱

آمریکا بالاخره تهدیدش را عملی کرد و محمد جواد ظریف،وزیر امور خارجه کشورمان را به لیست تحریمی‌های ایران اضافه کرد؛ هر چند پیشتر کارشناسان معتقد بودند تحریم ظریف تنها یک بلوف سیاسی است؛ اما بامداد پنجشنبه وزارت خزانه‌داری آمریکا، وزیر امور خارجه را رسما تحریم کرد.

 ظریف، در اولین واکنش خود نسبت به این موضوع در توییتر نوشت: «دلیل اینکه آمریکا مرا تحریم کرده این است که من سخنگوی اول ایران در سراسر جهان هستم. این حقیقت واقعا دردناک است؟ این اقدام تاثیر روی من یا خانواده‌ام ندارد. چون من دارایی یا منافعی خارج از ایران ندارم. از شما تشکر می‌کنم که مرا به عنوان چنین تهدید بزرگی برای اهداف‌تان محسوب می‌کنید».
هر چند تحریم ظریف، شامل دارایی‌های او و معامله با وی از طریق شرکت‌های آمریکایی می‌شود که مسلما کمترین اثری در منافع ایران در سطح بین‌المللی ندارد؛ اما او به عنوان یک مقام ایرانی در همه جای دنیا تحت فشار آمریکا با محدودیت‌هایی همراه خواهد بود.
 ظریف به عنوان وزیر امور خارجه ایران شاید نتواند برای ورود به خاک آمریکا و ورود به سازمان ملل ویزا بگیرد و یا اگر روزی شنیده شد که هتلی خارج از آمریکا به دلیل تهدید این کشور، به ظریف اتاق نداده یا مقام سیاسی یک کشور تهدید شود که با وزیر خارجه ایران دیدار نکند یا به هواپیمای ظریف اجازه فرود در فرودگاهی داده نشود، خیلی جای تعجب ندارد! هر چند اجرای هر کدام از این محدودیت‌ها در هر جای دنیا به شدت پرستیژ و استقلال سیاسی آن کشور را در معرض خطر قرار خواهد داد؛ اما بدون شک بهره‌برداری سیاسی و تبلیغاتی آن برای ایرانی‌ها هم کم نخواهد بود.آمریکایی‌ها طی ماه‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای گفت وگو با ایران داشته‌اند و تقریبا هر بار که شکست خورده‌اند با تنگ‌تر کردن حلقه تحریم به فکر جبران آن بوده‌اند. این حرکت آخر نیز می‌تواند نوعی تلافی به خاطر  روی خوش نشان ندادن ایرانی‌ها به وزیر امور خارجه آمریکا باشد.
«پمپئو» هفته گذشته صراحتا اعلام کرد که می‌خواهد به ایران بیاید؛ اما این درخواست با تمسخر و گوشه و کنایه مقامات ایرانی مواجه شد؛ اتفاقی که برای آمریکایی‌ها گران تمام شد و به نظر می‌رسد اجرای تهدید تحریم «ظریف» بخشی از پروژه تلافی آنها باشد. در داخل و خارج آمریکا این اقدام البته به منزله بستن درهای مذاکره بیان شده است؛ فرآیندی که آمریکایی‌ها بارها بر آن تاکید کردند و از ایرانی‌ها خواستند پای میز مذاکره بنشینند؛ اما همانطور که کریس مورفی، سناتور ایالت کنتیکت در کنگره آمریکا گفته است معلوم نیست اگر هدف آمریکا مذاکره است چرا وزارت خزانه داری، مذاکره کننده ارشد ایران را تحریم کرده است. رسانه‌های دنیا از جمله در آمریکا این حرکت را نوعی تسویه حساب و سیاستگذاری بدون اطلاعات و درک درست کنش‌های سیاسی برآورد کرده‌اند. نیویورک‌تایمز درباره تحریم ظریف به نقل از یک دیپلمات ارشد اروپایی نوشت: دولت ترامپ در زمینه ایران هیچ کارشناس خبره‌ای در کنار خود ندارد که در سیاست‌گذاری‌ها کمک‌کننده باشد. سیاست (آمریکا) با ایدئولوژی پیش می‌رود نه دانش و اطلاعات.
تحریم ظریف در شرایطی از سوی آمریکایی‌ها به بهانه اجرای سیاست‌های رهبر انقلاب در دنیا عملیاتی شد که در هفته‌های اخیر حرف و حدیث‌ها پیرامون دلخوری ظریف از سریال گاندو و نامه وی به رهبر انقلاب در رسانه‌ها بازتاب داشته است. در شرایطی که رهبر انقلاب از وزیر امور خارجه دلجویی کردند و او را نیروی انقلاب خواندند، این اتفاق حالا به یک حرکت جمعی در داخل در جهت حمایت از ظریف تبدیل شده است. اکثر منتقدان جدی او، با حمایت از وی این حرکت آمریکا را محکوم کردند. انتظاری که آمریکایی‌ها و مخالفان ایران داشتند طی روزهای اخیر برآورده نشد. آنها به دنیال تشدید شکاف میان دولت و رهبری و به خصوص ظریف و بدنه سیاست گذاری ارشد نظام بودند تا شاید بخشی از قدرت ظریف که همواره به عنوان برند ایران شناخته می‌شد در دنیا کم رنگ شود؛ اما حمایت رهبری نشان داد اگر در مواردی اختلاف نظرها و تفاوت دیدگاه‌هایی وجود دارد، در مباحث استراتژی و کلان، «ظریف»  مورد حمایت عالی‌ترین مقام کشور است. این درست آن چیزی بود که آمریکایی‌ها را عصبانی و وادار به انجام یک حرکت غیر منتظره و اشتباه تاریخی کرد.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس