روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

پنجشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ February 27 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

گرانی افسار گسیخته و سنت حسنه ای که مغفول مانده است؛

روز ازدواج فقط به درد تقویم می خورد

  • کد خبر 11299
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۵/۱۱

دل پر دردی دارد از بی توجهی مسئولان نسبت به ازدواج جوانان. مدت هاست که زنگ تلفن خانه‌اش کمتر به صدا در می آید؛ زنگی که در چند سال گذشته گاهی در یک روز بیش از 50 بار به صدا در می‌آمد، اما مشکلات اقتصادی و گرانی های بی سابقه دو سال اخیر، بازار کارش را با کسادی روبه‌رو کرده است؛ کاری که بارها تاکید می کند بدون گرفتن هیچ گونه دستمزد و هدیه ای و تنها برای به‌دست آوردن رضای خدا و خشنودی خلق خدا آن را انجام می دهد.

پرده اول 
دل پر دردی دارد از بی توجهی مسئولان نسبت به ازدواج جوانان.  مدت هاست که زنگ تلفن خانه‌اش کمتر به صدا در می آید؛ زنگی که در چند سال گذشته گاهی در یک روز بیش از 50 بار به صدا در می‌آمد، اما مشکلات اقتصادی و گرانی های بی سابقه دو سال اخیر، بازار کارش را با کسادی روبه‌رو کرده است؛ کاری که بارها تاکید می کند بدون گرفتن هیچ گونه دستمزد و هدیه ای و تنها برای به‌دست آوردن رضای خدا و خشنودی خلق خدا آن را انجام می دهد. بیش از هفت سال است که به صورت جدی به کار واسطه گری ازدواج مشغول است. اجازه نمی‌دهد نامش در گزارش درج شود. مشکلاتی که در پی پیدا کردن همسرمناسب برای پسرش با آن روبه روشده، زمینه ورود او به این کار را فراهم کرده است، کاری که به قول خودش در پیشگاه پرودگار اجر و ثواب فراوانی دارد. به صورت گروهی با دوستانش کار واسطه‌گری در ازدواج را انجام می دهد. درباره شیوه کارشان می گوید: «اسامی دختران را با مشخصاتشان در دفترچه هایی یادداشت می‌کنند و بعد این مشخصات را در اختیار خانواده هایی که به دنبال همسر مناسب برای پسرشان می گردند، قرار می دهند.» در این سال‌ها وسیله ازدواج بسیاری از دختران و پسران در شهر شدند. زمانی که از تجربیات شیرین و تلخ سال های واسطه گری‌اش در ازدواج می پرسم، در جواب می گوید:« پایین آمدن آمار ازدواج در این یکی دو سال اخیر، آن قدر برایمان تلخ است که خاطرات شیرینمان رو به فراموشی سپرده شده است، خانواده‌های دختر به خاطر هزینه های بالای ترتیب دادن مقدمات ازدواج  و تهیه جهیزیه و خانواده های پسر نیز به دلیل بالابودن هزینه ها از ازدواج فرزندشان طفره می روند. در سال های ابتدایی کارمان، گاهی می‌شد که یک روز کامل در حال جواب دادن به تلفن ها و معرفی دخترها و پسرها بودم و به کار دیگری نمی‌توانستم بپردازم ولی حالا حتی که اگر شماره ای هم در اختیار خانواده ای قرار دهیم، آنها پیگیر نمی شوند و در جواب ما می گویند با این شرایط اقتصادی جرات پا پیش گذاشتن نداریم.»  زمانی که قصد خداحافظی از او را دارم، با تاکید می گوید : دخترم تو را خدا در این مطلبتان اشاره کنید که چرا مسئولان فکری به حال ازدواج جوانان نمی کنند، دختران و پسران خوب و نجیبی در شهر وجود دارند که به دلیل این گرانی ها فرصت ازدواجشان از دست می رود، مسئولان باید بدانند که این پایین آمدن آمار ازدواج اصلا به صلاح جامعه نیست و آسیب های اجتماعی زیادی به دنبال دارد.»

پرده دوم
« این روزها خیلی از خانواده هایی هم که وضع مالی خوبی دارند، برای تهیه جهیزیه با مشکل مواجه می شوند، چه برسد به دخترانی که بد سرپرست و بی سرپرست هستند.» این کلمات را حاجیه خانم فاضل می گوید، در  بدو شروع گفت و گویمان. از دلیل این  مصاحبه خبر دارد، از طریق یکی از دوستانش، شماره او را به دست آوردم، چندان علاقه ای به انجام گفت و‌گو ندارد ولی به گفته خودش از  آنجایی که  شاید این مطلب را یکی از مسئولان ببیند، راضی به مصاحبه می شود. چندسالی است که به طور محلی با کمک چند نفر از دوستانش به کار  تهیه جهیزیه مشغول است؛ برای نوعروسانی که با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنند.«ما درحد متعادل برای عروس‌ها وسایل می‌خریم. این وسایل در خانه یکی از خانم‌ها جمع‌آوری می‌شود. هر کس مسئولیت خاصی دارد. یک نفر سرویس چوب را می‌گیرد. یک نفر لوازم چینی می‌خرد و.... همه بر این کار نظارت داریم تا پول جهیزیه درست خرج بشود. بعضی وقت‌ها خود عروس را هم می‌بریم تا با سلیقه خودش جهیزیه بخریم. خود عروس این وسایل را به خانه‌اش می‌برد تا خانواده داماد نفهمند او بی‌بضاعت بوده است.»
صحبت که به  اینجا می رسد، با بغضی که نزدیک به فرو ریختن است،می گوید:« اما با افزایش قیمت ها از سال گذشته تاکنون با مشکلات زیادی روبه روشده ایم، این روزها تهیه یک دست جهیزیه ناچیز که حداقل لوازم اصلی زندگی را داشته باشد، بیش از سی میلیون آب می خورد، تازه ما تمام لوازم را از برندهای ایرانی تهیه می کنیم. قبلا شاید افراد نیکوکار هزینه کامل یک جهیزیه را بر عهده می گرفتند، اما حالا دیگر این طور نیست، نوعروسان زیادی  هستند که نمی توانیم به راحتی برای آنها جهیزیه تهیه کنیم و  عروسی آنها به تاخیر افتاده است. از دست ما کار زیادی برنمی‌آید، چرا باید بازار این قدر بی‌در و پیکر باشد، چرا کسی فکری به حال این گرانی ها نمی کند؟»حاجیه خانم فاضل ادامه می دهد: «همه این دختران مثل دختر خودم من هستند، نمی توانم ببینم که آنها نگران جهیزیه شان باشند. اوضاع بازار به جایی رسیده که بسیاری از خانواده های آبرومند که قبلا می توانستند خودشان جهیزیه دخترانشان را آمده کنند، از پس این کار بر نمی آیند.»


پرده سوم
 بیش از یک سال از عقدشان می گذرد، در یک شرکت خصوصی مشغول به کار است، به قول خودش پیش از این گرانی ها فکر می کرده به راحتی می تواند با گرفتن وام و استفاده از پس اندازش زمینه برپایی یک عروسی آبرومند و اجاره خانه‌ای را فراهم کند، اما حالا آن قدر اجاره خانه ها زیاد شده که حتی خانه ای کوچک هم پیدا نکرده‌اند تا آن را اجاره کنند، در مغازه مشاور املاکی هم صحبت با من می شود و می گوید: «نمی دانم چگونه پول رهن یک خانه و اجاره آن را فراهم کنم. به دوستان مجردم حق می دهم که خیال ازدواج را از سرشان بیرون کرده اند، باور کنید ما هیچ وقت به دنبال ازدواج پر هزینه نبوده‌ایم و می خواستیم با ترتیب یک ازدواج ساده، زندگی مشترکمان را زیر یک سقف آغاز کنیم، همسرم هم در تهیه جهیزیه اش با مشکل مواجه شده است، نمی توانم از او بخواهم که وام ازدواجش را به من بدهد، این وام حق پدر اوست که بتواند وسایل اولیه جهیزیه را برای من و او فراهم آورد. آقایی که صاحب مغازه مشاور املاکی است، می گوید: من زمان جنگ ازدواج کردم، ازدواج ساده که هزینه زیادی نمی‌خواست، البته تمام هزینه های آن را خانواده ام متقبل شده اند، ما در یک اتاق خانه پدری زندگی مشترک را آغاز کردیم ولی خوب حالا زمانه تغییر کرده است، دیگر همه جوانان می خواهند زندگی مستقلی تشکیل بدهند. در چند سال گذشته می‌شد با مبلغ های پایین‌تری به زوج های جوان خانه اجاره داد اما حالا نه، خوب این خانه ها که مال ما نیستند که بخواهیم با قیمت کمتر اجاره بدهیم، دلمان می خواهد کمک کنیم، من خودم به شخصه از زوج‌هایی که تازه می‌خواهند عروسی کنند پولی نمی‌گیرم تا کمک ناچیزی به ازدواج آنها کرده باشم. خانم دوره و زمانه سخت شده است، با این درآمدها نمی‌توان دیگر ازدواج کرد، نمی دانم چرا هیچ کسی فکری به حال این قضیه نمی کند، این مسئولان که خودشان سال‌های پیش ازدواج کرده‌اند، آن قدر هم دارند که مقدمات زمینه عروسی دختر ها و پسرهایشان را فراهم کنند، خوب شاید همین مسئله است که دیگر کاری به حل مشکلات دخترها و پسرهای جوان ندارند.

پرده چهارم
بیش از سی سال است که پیش نماز مسجد این محله است، بیشتر وقتش را هم در این مسجد می‌گذراند، در پی حل مشکلات مردم محله است، می گوید: مگر مسئله ای مهم تر از ازدواج داریم که حالا این قدر غریب افتاده است و هر روز آمارش در کشور پایین می آید.
 حجت الاسلام زمانی می گوید: «ازدواج امري مقدس و يكي از آيات خداشناسي، انسان شناسي و جهان شناسي به شمار مي‌رود و هدف اصلي آن رشد و تربيت انسان است. تعالي و تكامل روح، آرامش و سكون جان آدمي، مبارزه با آسيب هاي فردي و اجتماعي، ايجاد پيوند عاطفي بين انسان ها، پرهيز از گناه و ريزش رحمت واسعه مادي و معنوي پروردگار، از جمله آثار تربيتي ازدواج است. در مسيحيت تجرد قداست دارد و جايگاه والاي ازدواج در هيچ ديني به اندازه اسلام ارزشمند توصيف نشده و خداوند متعال نيز با تصويب قانون ازدواج براي انسان، او را به هدف خلقت نزديك کرده است.هرچند ازدواج في نفسه امري مستحب است اما در موقعيت هاي خاصي براي انسان به امري ضروري و واجب مبدل مي شود و از آنجا که امروز جوانان ما زودتر از قبل به بلوغ مي رسند، بايد براي آنها شرايط لازم جهت تشكيل خانواده فراهم شود.»
این کارشناس مذهبی ادامه می دهد:« پیش‌تر مرتب از خانواده‌ها می‌خواستیم که با رسم و رسوم نادرست، هزینه های اضافی برای ازدواج ترتیب ندهند تا دختر و پسرشان به راحتی به خانه بخت بروند، اما حالا به جایی رسیده ایم که پدر ها و مادرها می گویند: از پس هزینه های یک ازدواج ساده هم بر نمی آیند.»

پرده پنجم
اول ذی الحجه در تقویم به مناسبت ازدواج  حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) به نام روز ازدواج نام‌گذاری شده تا اهمیت این مسئله را که در اسلام به آن توجه زیادی شده است یادآور کند؛ موضوعی که سنگ بنای شکل گیری یک جامعه سالم است اما در روزگار کنونی ما مسیر سنگلاخی گسترده‌ای پیش روی آن قرار گرفته است، مسیری که باعث پایین آمدن آمار ازدواج شده است. اول ذی الحجه که فرا می‌رسد، صحبت‌های زیادی درباره ازدواج زده می شود و اینکه قرار است شرایط برای سر و سامان گرفتن زندگی جوانان سهل شود، اما همه صحبت ها تنها مربوط به این روز است و در بقیه روزها خبری از آن نیست. آمار رسمی حاکی از گسترش آسیب های اجتماعی است؛ آسیب هایی که به گفته بسیاری از کارشناسان با فراهم شدن زمینه ازدواج جوانان کاهش می یابد ولی گویی گوش شنوایی برای شنیدن حل این آسیب ها و آسان شدن زمینه ازدواج وجود ندارد.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس