روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ June 07 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

احتمال شیوع بیماری‌های مشترک میان دام و طیور با انسان؛

دو روی سکه پرنده فروشی در اصفهان

  • کد خبر 11256
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۵/۰۵

در اصفهان بارها شاهد بحث ساماندهی مشاغل بوده‌ایم؛ اینکه یک ماهی فروشی در کنار مغازه تزئینات منزل باشد یا یک صافکاری در نزدیکی مناطق مسکونی، مخل آسایش شهروندان شده باشد، نکته‌ای است که اگر چه شهرداری در ادوار مختلف تلاش کرده که با آن برخورد و راه چاره‌ای بیندیشد؛ اما در عمل این برخوردها مقطعی و کوتاه مدت بوده و باز هم تداخل کسب و کارها و صنوف در میان محلات و سطح شهر، موجب نگرانی شهروندان می‌شود.

 یکی از این مشاغل، پرنده فروشی‌ها هستند. شهروندان اصفهانی اوضاع نابسامان و وضعیت غیربهداشتی «بازار پرنده فروشی سبزه میدان سابق» را به یاد دارند؛ اما با اتمام پروژه بزرگ میدان امام علی (ع) این مغازه‌ها به خیابان عطار نیشابوری منتقل شد تا فضای جدید شهری بتواند آماده پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی شود؛ اما مسئله مهم که گویا در آن روزها مورد توجه قرار نگرفت، تجربه حاصل از استقرار پرنده فروشی‌ها در محل جدید بود. گویا مدیران شهری این تمثیل را فراموش کرده بودند که «آزموده را آزمودن خطاست» و با انتقال پرنده فروشی‌ها به خیابان عطار نیشابوری و گسترش این مغازه‌ها در مناطق کم برخوردار شهر از جمله زینبیه، معراج و.... مشکلات جدیدی در بافت پرجمعیت و کم برخوردار شهر ایجاد شد و بارها مورد شکایت شهروندان این مناطق قرار گرفت.
دور باطل نظارت بر پرنده فروشی‌ها
اگر چه مدیران منطقه 10 شهرداری اصفهان و سازمان ساماندهی مشاغل شهری در طول سال‌های گذشته بارها قول مساعدت نسبت به ساماندهی پرنده فروشان داده‌اند؛ اما هنوز هیچ اقدام عملی در این راستا صورت نگرفته است و از سوی دیگر، سایر ارگان‌های بهداشتی مانند مرکز بهداشت محیط اصفهان هم توپ را در زمین شهرداری انداخته و مسئولان آن اعلام کردندکه مسئله آلودگی بهداشت محیطی پرنده‌فروشی‌ها هیچ ارتباطی به مرکز بهداشت استان اصفهان ندارد؛ چراکه مرکز بهداشت استان اصفهان تنها پاسخگوی بیماری انسان‌ها و مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان پاسخگوی بیماری پرنده‌هاست؛ از سوی دیگر مسئولان دامپزشکی هم با بیان اینکه تجمع پرنده‌فروشی‌ها در برخی از مناطق مسکونی اصفهان، خطر ابتلا به بیماری‌های مشترک میان پرندگان و انسان‌ها مانند آنفلوآنزای پرندگان را افزایش می‌دهد و اینکه هیچ یک از پرنده‌فروشی‌های موجود در شهر اصفهان از اداره کل دامپزشکی اصفهان مجوز ندارند، معتقد است این سازمان تنها وظیفه نظارت دارد، نه جمع آوری، به همین دلیل این تسلسل باز هم به شهرداری‌ها به عنوان متولی اصلی مدیریت شهر باز می‌گردد.
انتقال پرنده فروشان در اسرع وقت
شهبازی، مدیر منطقه 10 شهرداری اصفهان با بیان اینکه اخطارهای لازم به پرنده فروشان به خصوص واحدهای صنفی -که در آن ذبح مرغ صورت می گرفته- داده شده، افزود: حتی دستور پلمب بعضی از واحدها از طریق بند ۲۰ ماده ۵۵ دریافت و به متصدیان واحدها ابلاغ شده است. وی با اشاره به ترکیب خاص جمعیتی در 17 محله منطقه 10 شهرداری اصفهان گفت: این منطقه با جمعیتی بیش از ۲۳۰ هزار نفر، یکی از مناطق پر جمعیت شهر اصفهان به شمار می‌رود که ۱۲ درصد جمعیت کلان‌شهر اصفهان را در خود جای داده است. شهردار منطقه 10 اصفهان از اختصاص قطعه زمینی در حاشیه اتوبان شهید آقابابایی بعد از پل تمدن خبر داد و افزود: در این راستا، جلسات متعددی با مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اصفهان برای تقسیم وظایف برگزار شده است تا جابه‌جایی و ساماندهی پرنده‌فروشان این خیابان در اسرع وقت انجام شود. شهبازی با اشاره به پروژه‌های سال جاری در منطقه ۱۰ شهرداری اصفهان یکی از سیاست‌های شهردار اصفهان و شورای شهر را توزیع عادلانه خدمات شهری دانست و تصریح کرد: با توجه به محرومیت‌های این منطقه، توزیع عادلانه خدمات از جمله این سیاست‌هاست و اگر قرار است پروژه‌ای تعریف شود، به گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌شود تا تمام شهروندان امکان بهره مندی از آن را داشته باشند.
دو روی سکه پرنده فروشی
 یک روی سکه بازار پرنده فروشان، فروشندگان این واحدهای صنفی با مطالبات خاص خود هستند. از جمله این مطالبات، فضای در دسترس برای مشتریان یا فضایی امن برای نگهداری پرندگان است؛‌ چون سرمایه آنان موجودات زنده هستند و هرگونه تغییر حساب نشده باعث تلف شدن این موجودات زنده می‌شود. براساس قانون، مغازه‌های پرنده فروشی باید حداقل یک کیلومتر و حداکثر دو کیلومتر از مناطق مسکونی فاصله داشته باشند و در صورت شکایت ساکنین، این اماکن توسط کارشناسان بهداشت محیط پلمب می‌شوند؛ اما روی دیگر سکه حقوق شهروندانی است که به دلیل تجمع پرنده فروشان در نزدیک محل سکونت آنها نادیده گرفته شده است. از جمله مطالبات این شهروندان، بهره مندی از فضای بهداشتی در محل سکونت، رعایت اصول زیباسازی شهری و جلوگیری از تردد و توقف‌های آسیب زا در پیاده روی‌های این مناطق است. آنچه باید به صورت ضرورت مورد توجه قرار گیرد، هشدارهای اداره بهداشت پیرامون احتمال شیوع بیماری‌های مشترک میان دام و طیور با انسان از طریق این واحدهای صنفی است.در این میان، چند سوال باقی است که چرا پس از گذشت سال‌ها هنوز اقدام جدی در رابطه با این دو روی سکه با مطالبات متفاوت صورت نگرفته است؟! و با توجه به اظهارات مدیران شبکه بهداشت اگر استفاده و همجواری با این واحدهای صنفی می‌تواند برای همشهریان آسیب‌های جدی از جمله شیوع و انتقال آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را به همراه داشته باشد، چرا اقدام جدی برای ایجاد تغییرات بنیادی در این واحدهای صنفی صورت نمی‌گیرد؟
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس