روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ January 25 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

رییس اتاق اصناف اصفهان وعده داده که کالاها ارزان می‌شود؛ اما به نظر نمی‌رسد به زودی این اتفاق بیفتد

چسبندگی کالاها به گرانی

  • کد خبر 11220
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۵/۰۱

قیمت زمین، خانه و کالاها کاهش می‌یابد؛ این وعده‌ای است که رییس اتاق اصناف اصفهان داده است. به گفته جهانگیری به طور حتم قیمت زمین، خانه و کالاها به تبع کاهش نوسانات قیمت ارز و سکه در روزهای آینده کاهش پیدا خواهد کرد.

این سخنان در حالی از سوی این مقام مسئول رسانه‌ای شده که علی رغم کاهش پلکانی قیمت دلار و طلا از ابتدای سال جاری، قیمت‌ها در سایر بازارها به خصوص مسکن به صورت تصاعدی در حال افزایش بوده است و در مغازه‌های خرده فروشی به خصوص مواد خوراکی شامل لبنیات، گوشت و حبوبات، ارزانی مشاهده نمی‌شود؛ حتی برخی از اصناف مانند لوازم خانگی به صراحت اعلام کرده‌اند که مردم نباید انتظار ارزانی در این صنف داشته باشند؛
اما سوال این است که چرا پس از ارزانی دلار نباید انتظار کاهش قیمت برای سایر کالاها را داشت؟
 در این گزارش به بررسی برخی از عوامل پایداری گرانی در بازار خواهیم پرداخت.
ارز نیمایی، تغییری نکرده است
جدیدترین به روز رسانی آماری بانک مرکزی نشان می‌دهد دولت از فروردین سال گذشته تا اردیبهشت امسال ۲۳ میلیارد و ۹۶ میلیون و ۳۰۲ هزار و ۸۰۶ دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات اختصاص داده است که تقریبا معادل نیمی از واردات ۴۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری در سال گذشته به کشور بوده است. این آمار نشان می‌دهد که بخش زیادی از واردات کشور، وابسته به دلار نیمایی یا آزاد است که به دلیل بالا بودن نرخ در سال گذشته و قیمت تمام شده برای تولید کنندگان، نباید انتظار داشت تولیدکنندگان در بازار قیمت‌ها را کاهش دهند به عنوان مثال سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی در مورد چرایی عدم کاهش قیمت گفته است که کاهش نرخ دلار در بازار آزاد تاثیری بر قیمت لوازم خانگی ندارد؛‌ چرا که صنعت لوازم خانگی از ارز نیمایی استفاده می‌کند که نرخ آن در ماه‌های اخیر افزایش هم داشته است. این نکته‌ای است که در تولیدات داخلی مصادیق زیادی دارد؛ خودرو، فرش، حتی صنایع غذایی در ماه‌های اخیر به وسیله ارز نیمایی مواد اولیه خود را تامین کرده‌اند و به همین دلیل با ارزان شدن دلار در بازار آزاد عملاتغییری در هزینه‌های آنها داده نمی‌شود.
افزایش  قیمت به سرعت، کاهش  به کندی
مسئله اصلی این است که نباید به همان سرعتی که دلار کاهش قیمت داشت، انتظار ارزانی هم داشته باشیم. بازار کشورمان به شدت تحت تاثیر جو روانی قرار دارد؛ بر همین اساس انتظار گرانی همچنان در بازار وجود دارد و این مسئله از کاهش قیمت‌ها جلوگیری می‌کند. به گفته کارشناسان افزایش و کاهش قیمت‌ها متناسب با تغییر نرخ ارز، تابع فرمول اقتصادی ساده‌ای است که به تناسب عمل کرده و به مرور زمان قیمت‌ها را در بازار واقعی می‌کند؛ ضمن اینکه آثار تغییرات حاصل از نرخ ارز روی کالا‌ها بر اساس طبقه بندی کالایی متفاوت است، به گونه‌ای که روی برخی کالا‌ها تاثیر نرخ ارز، آنی اثر می‌گذارد، حال آنکه در برخی دیگر از کالا‌ها با تاخیر همراه است و در مورد برخی دیگر از کالا‌ها به بازه زمانی بلندمدتی نیاز است.
تبعیت قیمت‌ها از قانون چسبندگی
هیچکس دوست ندارد جنسی را که گران خریده، ارزان بفروشد. این وضعیت در دوره رکود بازار موجب ثبات گرانی قیمت‌ها یا همان چسبندگی آن می‌شود؛ آنگونه که مهدی طغیانی استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان می‌گوید، به‌طورقطع بخشی از دلایل افزایش قیمت‌ها، وابسته به دلار است که بر نرخ مواد اولیه، لوازم تعمیرات، هزینه‌های حفظ و نگهداری دستگاه‌ها و ... تاثیرگذار است و با وقوع هر اتفاقی در بازار ارز، تامین‌کننده‌های مواد اولیه که عمدتا خارجی است، با توجه به بدترین حالت نرخ ارز تغییر می‌کند. وی با بیان اینکه بیشتر تولیدکنندگان در چند ماه گذشته قیمت‌های خود را بر اساس بازار غیررسمی ارز تامین کردند، گفت: مطابق نظریه چسبندگی قیمت‌ها در اقتصاد، با کاهش قیمت‌ها در بازار غیررسمی، اجناس بعد از تغییر قیمت، همچنان به وضعیت موجود خود چسبندگی دارند و به‌راحتی و با انعطافی که قیمت‌ها بالا رفت، سیر نزولی پیدا نمی‌کنند.
 وی در خصوص اینکه چرا قیمت‌ها به راحتی کاهش نمی‌یابند، افزود: بازار ارز همچنان نیاز به حفظ ثبات در طولانی‌مدت دارد و هنوز بسیاری از تولیدکنندگان و تجار، اطمینان به کاهش و ثبات نرخ دلار ندارند و این
 موضوع زمانبر است.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس