روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ January 25 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

با وجود آمار عجب و غریب از کمبود معلم در استان اصفهان هنوز هیچ راهکار عملی در مورد تامین نیرو اعلام نشده است؛

مسئله معلم

  • کد خبر 11209
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۴/۳۱

از سال گذشته تاکنون بارها مسئولان آموزش و پرورش استان اصفهان نسبت به کمبود معلم در این سازمان هشدار داده‌اند. البته آمار در این مدت کم و زیاد شده است؛ اما اصل کمبود همچنان پا برجاست. در جدیدترین اظهارات، معاون برنامه‌ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان از بازنشستگی ۳ هزار و ۸۶۳ معلم در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ خبر داده و گفته است در سال پیش‌رو با کسری ۱۵ هزار نیرو روبه‌رو هستیم.

رفع کمبود با روش‌های عجیب و غریب
در حالی که هر روز بر تعداد آمار تحصیل‌کردگان بیکار به خصوص در رشته‌های علوم انسانی در کشور افزوده می‌شود، آموزش و پرورش کمبود پرسنل خود را به روش‌های غیر معمولی مانند به کار گیری بازنشستگان و قرار دادن افراد در کلاس‌های غیر مرتبط به رشته‌های تحصیلی پر کرده است. حتی مدیران و معاونان هم در رشته‌هایی مانند هنر و ورزش به کار گرفته شدند تا فقط ساعت این رشته‌ها به نوعی برای دانش‌آموزان پر شود. این قصه در رشته‌های تخصصی و ضروری‌تر به مراتب وخیم‌تر است. تنها در یک مورد در حالی که باید به ازای هر چهار دانش آموز، یک ساعت مربی پرورشی به مدارس اختصاص یابد و به صورت کلی هر ۹۶ دانش آموز یک مربی داشته باشد، در سال گذشته فقط ۱۸ هزار مربی به مدارس اعزام شد.
 در حالی که نیاز واقعی ۱۲۳ هزار مربی پرورشی است این بحران در سایر رشته‌های مشاوره و زیر شاخه‌های فرعی در مدارس هم به چشم می‌خورد.
بن بست تامین نیرو در آموزش و پرورش
بر اساس اعلام ابطحی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، امسال حتی اگر آموزش و پرورش تمام راه‌های تامین نیرو مانند به کارگیری بازنشستگان، استفاده از ظرفیت دانشگاه فرهنگیان، اجرای قانون تعیین تکلیف حق‌التدریس‌ها و استفاده از سرباز معلم‌ها و بازنشستگان فرهنگی را هم اجرایی کند باز هم 4500 نیرو کم خواهد داشت. سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا طی سال‌های اخیر با وجود هشدارهای داده شده در مورد کمبود معلم نسبت به تامین این نیروها در آموزش و پرورش اقدامی صورت نگرفته است؟ بنابر اعلام معاون برنامه‌ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان تعداد معلمان ورودی با خروجی در آموزش و پرورش تناسب ندارد، زیرا کمتر از هزار معلم از دانشگاه فرهنگیان و کمتر از هزار معلم براساس ماده 28 نیرو وارد آموزش و پرورش استان می‌شود؛ اما خروجی‌ها بسیار بیشتر است.
 وی با بیان اینکه ورودی معلمان با خروجی آنها نمی‌خواند، گفت: در سال تحصیلی جاری نزدیک به 4 هزار معلم، در سال 99 حدود 3483 معلم، در سال 1400، نزدیک به 3 هزار و 534 نفر و در سال 1401 تقریبا 3 هزار و 509 معلم بازنشسته می‌شوند. علاوه بر تراز نبودن ورودی و خروجی، نسبت تعداد کارمندان وزارتخانه آموزش و پرورش به تعداد معلمان نیز متعادل نیست. بر اساس آمار تعداد نیروهای شاغل در آموزش و پرورش 930 هزار نفر است که از این تعداد تنها ۵۶۴ هزار نفر به عنوان معلم فعالیت می‌کنند. این ارقام نشان می‌دهد که تقریبا ۶۰ درصد نیروی آموزش و پرورش معلم و ۴۰ درصد نیروهای پشتیبانی هستند و به ازای هر ۳ معلم، ۲ نفر نیروی پشتیبانی وجود داشت که این تعداد در نرم جهانی 47 به 53 است.
بنیان‌های ضعیف تربیت نیروی آموزشی
شغل معلمی، انتخاب اول برای اکثریت دانشجوها نیست. مشکلات معیشتی طی سال‌های اخیر و کاهش معلمان در کشورمان موجب شده تا تمایل برای ورود به مدارس در میان جوانان کمتر شود. از سوی دیگر دو دانشگاه اصلی تربیت مدرس و باهنر به عنوان تامین کنندگان اصلی معلم، ظرفیت‌های لازم و زیر ساخت‌های کافی برای افزایش جذب دانشجو را ندارند. آنگونه که نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی می‌گوید فعلا در استان 15 هزار نفر کمبود نیرو داریم؛ اما تا سال 1400، 180 هزار نفر در آموزش و پرورش بازنشسته می‌شوند و به روایت دیگری 300 هزار معلم بازنشست خواهند شد. دانشگاه فرهنگیان به هیچ وجه به این اندازه پذیرش ندارد و در بهترین حالت شاید بتواند 30 هزار نفر ظرفیت پذیرش داشته باشد.
تجربه بد سازمان آموزش و پرورش در استخدام‌های گسترده طی دهه 60 و 70 و ناتوانی در تامین معیشت کارمندان این وزارتخانه موجب شد تا در دهه 80 این سازمان استخدام‌ها را با احتیاط بیشتر پیگیری کند و در نتیجه در دهه 90 کمبودها آشکارتر شد. این وضعیت البته در حیطه‌های تخصصی آموزش و پرورش مانند هنرستان‌ها و مراکز آموزش استثنایی بیشتر هم هست؛ چرا که مسلما نمی‌توان در این مدارس هر فردی را به کار گرفت.
به نظر می‌رسد تعلل مدیران در تامین نیروی انسانی که طی چند سال اخیر در مورد آن هشدارهای لازم داده شده است، باعث می شود که سونامی سختی در یکی از اصلی‌ترین ارکان آموزش کشور ایجاد شود.  ضمن اینکه این سازمان با چالش‌های دیگری مانند رتبه بندی معلمان و تاخیر پرداخت‌های حق التدریسان نیز مواجه است. از سوی دیگر بازنشستگان در این سازمان هم به زودی به جمع مطالبه گران می‌پیوندند و البته مسئله همسان سازی حقوق‌ها هم که همچنان مورد اعتراض اغلب نیروهای این سازمان است، بلاتکلیف رها شده است.
 این وضعیت نشان می‌دهد که در سال جدید اوضاع خوبی برای آموزش و پرورش کشورمان پیش بینی نمی‌شود آن هم در شرایطی که رأس مدیریتی این وزارتخانه درگیر کش و قوس‌های سیاسی و استعفاهای جناحی است و در آستانه شروع سال تحصیلی همچنان وضعیت صندلی وزارت، بلاتکلیف باقی مانده است.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس