روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ June 07 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

جایگاه سوم بیشترین نزاع‌های خیابانی و مراجعه به پزشکی قانونی به اصفهان تعلق دارد؛

من عصبانی هستم!

  • کد خبر 11198
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۴/۳۰

بر اساس آخرین اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور امسال در اصفهان به نسبت مدت مشابه سال قبل، نزدیک به 800 مورد نزاع بیشتر روی داده است و البته آنچه در میان آمار در مورد اصفهان ثابت مانده، جایگاه سوم بیشترین نزاع‌های خیابانی و مراجعه به پزشکی قانونی به دلیل ضرب و جرح بوده است.

 البته آمار پزشکی قانونی تنها پرونده‌های نزاع منجر به «ضرب و جرح» را شامل می‌شود و درگیری‌هایی که به زد و خورد منجر شود و طرفین برای رسیدن به حق خود سراغ راهروهای شلوغ پزشکی قانونی و روزهای کش‌دار دادگاه‌ها بروند و همچنین خشونت‌های کلامی و جنسی راهی در میان پرونده‌های رسمی پیدا نمی‌کند.
تعدادی از این زد و خوردها هم بدون شکایت در همان کلانتری‌ها حل و فصل می‌شود پس می‌توان مدعی شد آمار نزاع بسیار فراتر از 153 هزار مورد در کشور باشد، ضمن اینکه این آمار مربوط به فصل بهار است و بر اساس تجربه در سال های قبل این تعداد در تابستان و با گرم شدن هوا بسیار بیشتر هم می شود.
بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی سازمان پزشکی قانونی کل کشور در بهار امسال ۱۵۳ هزار و ۸۸۵ مصدوم نزاع به مراکز پزشکی قانونی سراسر کشور مراجعه کردند.
رشد نگران کننده آمار نزاع در اصفهان
بر اساس آمار، اصفهان در جایگاه سوم بیشترین مراجعات بر اثر نزاع به پزشکی قانونی  قرار دارد. همچنین در این مدت استان‌های تهران با ۲۵ هزار و ۷۴۹، خراسان رضوی با ۱۲ هزار و 973 مورد در جایگاه‌های اول و دوم قرار داشته‌اند. سیر افزایش آمار زد و خورد در اصفهان و به تبع آن کل کشور نگران کننده است در حالی که در سال 1395 آمار هفت ماهه نخست سال نشانگر کاهش چهار دهم درصدی دعواها در اصفهان بوده است. امسال اما آمار در سه ماهه نخست سال بیش از 2/2دهم رشد داشته است. همچنین در کل کشور این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 2/4درصد افزایش داشته است.
زنان و نزاع!
شیوع نزاع در میان زنان هم در لابه لای آمار قابل توجه است! در حالی که امسال از کل مراجعان نزاع در سه ماهه اول ۱۰۴ هزار و ۲۸۸ نفر مرد و ۴۹ هزار و ۵۹۷ نفر زن بودند سال گذشته تعداد مراجعه زنان به این سازمان در حدود 2 هزار و پانصد مورد کمتر بوده است. بررسی تعداد پرونده‌های تشکیل‌شده در پزشکی قانونی ایران نشان می‌دهد که درگیری در خیابان‌های ایران سال به سال زنانه‌تر می‌شود. تعداد پرونده‌های نزاع زنان به تعداد کل پرونده‌ها طی ۱۰سال گذشته از حضور بیشتر آنها در پزشکی قانونی حکایت دارد. اگر چه مقایسه نمودار تعداد نزاع‌ها به تعداد نزاع‌های زنانه، زنانه‌شدن نزاع را تا اندازه‌ای نشان می‌دهد؛ اما برای بررسی دقیق‌تر کافی است که نگاهی به تعداد نزاع‌های زنان نسبت به تمام پرونده‌های همان سال داشته باشیم. این بررسی نشان می‌دهد که درصد نزاع‌های زنانه، طی ۱۰سال و ۷ ماه گذشته همواره افزایش داشته است. رشد آمار  زد و خورد ایرانی‌ها در حالی هر روز در حال افزایش است که نزاع، دومین عامل مرگ‌ومیر در ایران و بالاترین جرمی است که در سامانه ۱۱۰ پلیس ثبت شده است. معضل زد و خورد و نبود فرهنگ گفت وگو، هزینه‌های زیادی به همه بخش‌های جامعه تحمیل می‌کند که نه تنها آسیب‌های روحی و روانی و عدم امنیت را در جامعه بالا برده است بلکه آمار زندانیان ناشی از این جرایم و هزینه‌های ناشی از برگزاری دادگاه‌ها نیز روی دوش دولت تحمیل می‌شود.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس