روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۲۷ دى ۱۳۹۸ January 17 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

مقامات انگلیسی با توقیف نفتکش بریتانیایی، سردر گم شدند؛

مقابله به مثل انجام شد

  • کد خبر 11191
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۴/۲۹

«ما به‌دنبال جنگ نیستیم، ولی در مقابله به مثل کوتاه نخواهیم آمد.» این بخشی از توییت محسن رضایی است؛ مصداق بارز آنچه در خلیج فارس روی داد و ایران به وعده خود عمل کرد.

 جمعه شب اعلام شد یک کشتی که تحت پرچم انگلیس در تنگه هرمز تردد می‌کرده است به دلیل برخورد با یک کشتی صیادی جهت بررسی‌های بیشتر به آب‌های ایران هدایت شده است. مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با بیان اینکه نفتکش انگلیسی برای بررسی ابعاد، جوانب و علل برخورد با شناور صیادی، وارد لنگرگاه بندرعباس شده است، گفت: این نفتکش 23 نفر خدمه دارد که همه در کشتی هستند. این اقدام ایران با واکنش انگلیس همراه بود؛ هر چند وزارت خارجه این کشور اعلام کرده که آزادی نفتکش را از مبادی دیپلماتیک پیگیری خواهد کرد؛ اما بسیاری از رسانه‌ها این اقدام را مقابله به مثل ایران در برابر بریتانیا می‌دانند. نکته مورد توجه در مورد نوع برخورد انگلیس با این رخداد، مصالحه جویی و عدم موضع گیری تند علیه اقدام ایران است. یکی فرماندهان پیشین نیروی دریایی انگلیس در واکنش به توقیف نفتکش اعلام کرده است: کشتی‌های انگلیسی مقررات مربوط به تردد در منطقه قرمز را رعایت نمی‌کنند. « الن ویلیام جان وست» در گفت‌وگو با اسکای نیوز گفته است: من از این که ما مقرراتی برای ترابری منطقه قرمز را که منطقه‌ای خطرناک بوده و هیچ نفتکشی بدون اسکورت به آنجا نمی‌رود، اجرا نکرده‌ایم در تعجبم و برایم عجیب است کشتی‌هایی داریم که دقیقا همین کار را می‌کنند». این اظهارات در حالی بیان می‌شود که بر اساس اعلام رسانه‌ها وزارت دفاع انگلیس نسبت به آماده باش و تردد کشتی‌ها در خلیج فارس طی روزهای اخیر هشدارهای زیادی را صادر کرده است و در شرایط ملتهب کنونی این سطح از بی احتیاطی و سهل انگاری عجیب به نظر می‌رسد.
 آنچه مقامات انگلیسی تلویحا به آن اشاره می‌کنند دقیقا روایتی است که سپاه از نحوه توقیف کشتی ارائه داده است. برخی در داخل کشورمان اما توقیف کشتی را مصداق بارز اصل مقابله به مثل ایران در برابر انگلیس و حق مسلم ایران می‌دانند. قاعده مقابله به مثل یکی از اصلی‌ترین و رایج‌ترین اصل حقوق بین الملل است؛ نکته‌ای که در داخل انگلیس بی توجهی به آن مورد انتقاد شدید قرار گرفته است. پس از متوقف کردن نفتکش ایرانی، کارشناسان دفاعی بریتانیا نسبت به تلافی جویی ایران و هزینه‌های این اقدام هشدار دادند. حالا با توفیق کشتی انگلیسی اعتراضات به سهل انگاری دولت بیشتر هم شده است. محدودیت ارتش انگلیس در خصوص عدم برخورداری از کشتی‌های جنگی برای اسکورت حمل‌ونقل دریایی تنگه هرمز و هم‌زمان حفظ تعهد لندن برای حفاظت از تردد دریایی در سراسر جهان، انتقادات  به دولت و حزب حاکم را شدت بخشیده است. اسکاری نیوز در مقاله‌ای انتقادی به ضعف نیروی دریایی انگلیس در گشت هوایی بر فراز کشتی‌های این کشور اشاره کرد و با اظهار تاسف از آن، مقصر این ناتوانی را دولت ائتلافی «دیوید کامرون» برشمرد که در سال ۲۰۱۰ برای صرفه‌جویی، پرواز چنین هواپیمایی را متوقف کرد. اظهار تعجب از اینکه چطور یک نفتکش حامل پرچم انگلیس با وجود هشدارهایی که در این خصوص داده‌شده بود، توقیف‌شده است، بخش دیگر این مقاله را تشکیل داد و تصریح شد که مجموع این عوامل، ضعف نخست‌وزیر انگلیس را نشان می‌دهد. این در حالی است که «ترزا می»، نخست‌وزیر انگلیس تنها چند روز دیگر، قدرت را به نخست‌وزیر بعدی که به‌احتمال‌زیاد، بوریس جانسون است، تحویل خواهد داد. سیاستمداران در انگلیس به دو طیف برخورد قهری با ایران یا مصالحه و دلجویی برای جلوگیری از شدت تنش‌ها تقسیم شده‌اند و به احتمال زیاد بریتانیا تا زمان استقرار نخست وزیر بعدی واکنش گسترده و عملی به این رویداد نخواهد داشت؛ چالشی که می‌تواند برای نخست وزیر جدید انگلیس مسئله ای سخت و سرنوشت ساز باشد.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس