روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ July 10 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بر اساس آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت، اصفهان بیشترین میزان مبتلایان به سالک را دارد

طغیان سالک

  • کد خبر 11189
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۴/۲۹

بیماری «سالک» از استان اصفهان، بیشترین قربانی را گرفته؛ این را آماری که به تازگی وزارت بهداشت هم اعلام کرده است، تایید می‌کند. بر اساس اعلام رییس اداره مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت در سال گذشته ۱۵ هزار و ۷۴۱ مورد ابتلا به سالک در کشور گزارش شده است.

 از این تعداد استان‌های اصفهان با ۳۵۸۰ مورد، فارس با ۲۹۶۲ مورد، خراسان رضوی با ۱۷۵۹ مورد، گلستان با ۱۴۵۸ مورد، خوزستان با ۱۴۳۷ مورد و استان کرمان با ۷۲۲ مورد بیشترین موارد ابتلای جدید به سالک را داشتند. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، سالانه 5/1تا 2 میلیون نفر در جهان به سالک مبتلا می‌شوند که 90 درصد این موارد در 9 کشور دنیاست که ایران هم یکی از این 9 کشور به حساب می‌آید. هر چند تعداد مبتلایان طی دو سال اخیر از 19 هزار مورد به بیش از 15 هزار ابتلا کاهش یافته است و در برخی از استان‌ها مانند ایلام هم این بیماری مهار شده؛ اما اوضاع در اصفهان همچنان بحرانی است.
سالک در اصفهان طغیان کرده است
 این خطر در حالی در استان اصفهان رو به گسترش است که نه تنها بودجه کافی برای مهار آن اختصاص داده نشده، بلکه به دلیل ترس مردم محلی از استفاده از داروهای وارداتی به دلیل عوارض و اثرات آن و خبرهای ضد و نقیض در مورد میزان اثرگذاری آن این بیماری در اغلب مناطق شرقی اصفهان در مراحل پیشرفته‌ای قرار دارد. در برخی از روستاها و شهرستان‌های شرق استان بیشتر افراد به سالک مبتلا شده‌اند. کارشناسان بهداشت محیط استان می گویند امسال به دلیل بارندگی‌های زیاد، طاق‌زارها گسترش بیشتری داشته و پشه‌های ناقل بیماری سالک هم به طبع آن افزایش داشته‌اند. رضا فدایی، مسئول بیماری‌های واگیر در مرکز بهداشت استان اصفهان گفته است معمولا هر 3 تا 5 سال بیماری سالک افزایش می‌یابد و امسال هم یکی از سال‌های افزایش بیماری سالک در استان اصفهان است.
دست خالی اصفهان در مقابله با سالک
 در مقابل پیشرفت این بیماری، بودجه در سال‌های اخیر کفاف مبارزه با این بیماری را نداده است. سال 87 ، دولت طرح مبارزه با موش‌های صحرایی را برای کنترل سالک در شهرستان‌های سالک خیز استان کلید زد؛ طرحی که دو سال بعد بودجه آن حذف شد. به گفته، حیدر علی عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، «وضعیت مبتلایان به سالک در شرق اصفهان به قدری وخیم بود که اگر بنا بر ریا نباشد همه باید بادیدن این وضعیت گریه می‌کردند.» وی معتقداست: «این وضعیت نشان می‌دهد وزارت بهداشت واقعا کوتاهی کرده است.». موضوعی که معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان در شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان کاشان با بیان اینکه 340 نفر در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل دچار بیماری سالک شدند به آن اشاره کرد و گفت: برای مبارزه و مهار بیماری سالک هیچ بودجه‌ای از وزارتخانه اختصاص نیافته است و همه هزینه‌ها از محل اعتبارات دانشگاه علوم پزشکی پرداخت می‌شود. سیدعلیرضا مروجی افزود: «هزینه درمان هر فرد مبتلا به بیماری سالک بین 15 تا 20 میلیون ریال و سالانه برای هزینه‌های مبارزه با این بیماری شامل سم‌پاشی، لانه کوبی و طعمه گذاری سه میلیارد ریال نیاز است». وی ادامه داد: «تخصیص نیافتن به هنگام اعتبارها، علت اصلی انجام نشدن عملیات جونده کشی و سم پاشی است و از این رو عملیات جونده کشی نیز به جای چهار بار، دو بار انجام شد».
در مقابل این ادعا اما رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با دفاع از عملکرد دانشگاه در حوزه پیشگیری، کنترل و درمان بیماری سالک گفته است در شهرستان‌های ورزنه، اژیه، هرند، رامشه، زواره، برخوار و سجزی که با آمار بالای مبتلایان به سالک مواجه هستیم، کلیه خدمات تشخیصی و درمانی سالک توسط مراکز وابسته به دانشگاه به صورت رایگان به بیماران ارائه می‌شود. وی، داروی گلوکانتیم را خط اول درمان سالک نام برد که از سال آینده تولید داخلی این دارو در اصفهان آغاز خواهد شد و ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به دنبال تولید ایرانی داروی گلوکانتیم است که هم اکنون مطالعات نهایی آن در دانشکده داروسازی دانشگاه در حال انجام است. طاهره چنگیز، یکی از مشکلاتی که برای طی کردن فرآیند درمان سالک و کنترل آن در کشور به ویژه استان اصفهان در سال گذشته پیش آمد را کمبود داروی گلوکانتیم عنوان کرد و افزود: هم اکنون بنا به درخواست دانشگاه یکی از کارخانه‌های داروسازی اصفهان پیگیر واردکردن ماده اولیه این دارو از شرکت سازنده اصلی و تهیه آمپول ها در ایران است. وی با بیان اینکه کنترل سالک در استان اصفهان طی ۴ مرحله انجام می‌گیرد، ادامه داد: تاکنون سه مرحله از کنترل سالک در مناطق سالک خیز اصفهان انجام شده است و مرحله آخر آن در مرداد ماه آغاز خواهد شد. طاهره چنگیز با اشاره به تشکیل کمیته سالک در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: در این کمیته علاوه بر هماهنگی فعالیت‌های حوزه‌های مختلف برای کنترل بهتر سالک در استان از جمله مسائل مربوط به درمان و تامین داروهای مورد نیاز، کمک به تامین اقلام حفاظت فردی در برابر گزش ناقل بیماری، مسائل مربوط به آموزش و اطلاع رسانی عمومی و هماهنگی با سایر ارگان‌ها برای کنترل سالک در سال جاری، بر پیگیری جذب اعتبار در خصوص برنامه‌های سالک از سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، تاکید شد.هر چند برنامه‌های مفصلی روی کاغذ برای مقابله با سالک ترتیب داده شده است؛ اما نتیجه‌ای که مشاهده می‌شود نشان از ناکارآمد بودن این برنامه‌ها در مقابله با سالک بوده است. از سوی دیگر تامین اعتبارات، چالش بزرگی است که مجلس و دولت اهتمام جدی بر آن ندارد. این  شرایط در حالی  رقم خورده است که دو تن از نمایندگان استان اصفهان به صورت مستقیم در کمیسیون بهداشت مجلس عضویت دارند؛ اما مشخص نیست چرا این افراد توجه مجلس و سهم خواهی بودجه‌ای درستی برای پیشگیری از این بیماری در استان صورت نمی دهند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس