روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ January 25 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

مدیرکل تامین اجتماعی استان اصفهان:

ورشکستگی در فرهنگ تامین اجتماعی معنا ندارد

  • کد خبر 11183
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۴/۲۸

در دنیای پیشرفته امروزی، مسئله تامین اجتماعی، چنان جای خود را در جامعه و زندگی فردی انسان‌ها باز کرده که جامعه بدون برخورداری از یک نظام تامین اجتماعی توانمند و سازمان یافته، دچار مشکلات فراوانی خواهد شد و افراد نیز در صورت محرومیت از این حقوق، نگران می‌شوند.

تامین اجتماعی، حق همه افراد جامعه، بدون در نظر گرفتن ملیت، قومیت و مذهب محسوب می شود که این امر برعهده دولت است. اسلام، حکومت و حاکم را مکلف می‌کند که همه محرومان، ازکار افتادگان، بینوایان و... را چون پدری مهربان مورد حمایت قرار دهد و از راه درآمدهای عمومی، نیازهای آنان را تامین  کند.
تامین اجتماعی که در نظام‌های نوین، در قالب سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ خدماتی فعالیت می‌کند، هم از نظر اداره سازمانی و هم خدماتی که به افراد تحت پوشش خود ارائه می‌دهد، مستلزم هزینه‌های کلانی است.
تامین اجتماعی را برخی، پوششی نو بر اندیشه‌های کهن دانسته‌اند. این تعبیر ضمن ظرافت ظاهری تا اندازه‌ای گویای واقعیت‌های تاریخی نیز هست.
تاکید اسلام به عنوان منادی عدالت اجتماعی و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برگسترش حمایت‌های اجتماعی و کاهش فقر به منظور افزایش سطح رفاه شهروندان و گسترش فرصت‌های اشتغال و توانمندسازی منابع انسانی بیانگر این مهم است که تامین اجتماعی با بیش از یک قرن سابقه در کلیه کشورها از منظر اقتصادی و اجتماعی از اهمیتی روز افزونی برخوردار بوده و به رکن اساسی دراقتصاد و اجتماع تبدیل شده است.
در همین راستا محمد گورابی، مدیرکل تامین اجتماعی استان اصفهان به مناسبت هفته تامین اجتماعی، هزینه و درآمد روزانه تامین اجتماعی در استان اصفهان را ۲۶ میلیارد تومان اعلام کرد و اظهارداشت: با توجه به اینکه سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در استان اصفهان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند که ۶۶ درصد از جمعیت استان اصفهان را شامل می‌شود؛ منابع استان اصفهان تنها ۲۰ میلیارد تومان است که این به معنای قرار گرفتن در مسیر ورشکستگی نیست بلکه در زمینه منابع مالی دچار کمبود نقدینگی است و فقط مشکل نقدینگی دارد .گورابی، با بیان اینکه ۲۵ هزار نفر در استان اصفهان بیمه بیکاری دریافت می‌کنند، ابراز داشت: ۳۴۰ هزار نفر از مستمری بگیران کشور در استان اصفهان زندگی می‌کنند.
مدیرکل تامین اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه این سازمان بدهی خود به همه نهادهای غیر دولتی را پرداخت کرده و امکان تهاتر با مراکز درمانی دولتی را فراهم ساخته است، گفت: بزرگ‌ترین مطالبات تامین اجتماعی را ریسندگی و بافندگی کاشان، شرکت پلی اکریل و اتوبوسرانی اصفهان داشته که امکان تهاتر با مراکز دولتی برای دریافت مطالبات را نداریم و برای مطالبات غیر دولتی باید نقدی تسویه کنیم.
این مقام مسئول، از مطالبه یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تامین اجتماعی از کارفرمایان استان اصفهان خبر داد و گفت: از این مقدار ۳۰۰ میلیارد تومان آن شامل جریمه است و بر این اساس برای پرداخت آن بسته‌های تشویقی در نظر گرفته‌ایم.
گورابی در ادامه تصریح کرد: در راستای تسهیل پرداخت دیگر مطالبات خود نیز روش‌هایی مانند تقسیط بدهی و بسته حمایت از تولید را مقرر کردیم که در این بسته پرداخت بیمه بیکاری نیز وجود دارد که با وجود تعطیلی کارگاه‌ها و صنایع تولیدی در استان اصفهان با افزایش بیکاران رو به رو نبوده‌ایم و آمار تامین اجتماعی در این زمینه قابل استناد است.
وی در خصوص چگونگی بیمه خبرنگاران استان اصفهان تصریح کرد: در حال حاضر کسانی که با دردست داشتن معرفی نامه از اداره کل ارشاد و فرهنگ استان اصفهان به این سازمان مراجعه کنند، تحت پوشش قرار خواهند گرفت.
مدیرکل تامین اجتماعی استان اصفهان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه استفاده از فناوری‌های نوین در دستور کار تامین اجتماعی اصفهان قرار دارد، بیان داشت: در سال گذشته یک میلیون و ۵۰۰ هزار سفر درون شهری اصفهان با ارسال الکترونیکی اسناد توسط این سازمان کاهش یافت.
گورابی، با اعلام اینکه صدور و تمدید اعتبار دفترچه بیمه هم استانی‌های عزیز نیز به صورت غیرحضوری انجام می‌گیرد به سخنان خود پایان داد.
 هزینه‌های درمان دراصفهان در سال ۹۲ حدود ۲۵۰ میلیارد تومان بود؛ اما این هزینه‌ها در سال ۹۶ با افزایش چشمگیر به یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسید
در ادامه این جلسه که به مناسبت هفته تامین اجتماعی در محل مدیریت درمان تامین اجتماعی برگزار شد، علی اعتصام‌پور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در سال گذشته ۶۶ میلیون و ۵۰ هزار و ۸۵۸ نفر به مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی استان اصفهان مراجعه کرده‌اند، اظهار داشت: این آمار نسبت به آمار مدت مشابه سال ۹۶ بیش از چهار درصد افزایش یافته است.
مدیر درمان تامین اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه استان اصفهان پس از تهران و خوزستان بیشترین بیماران سرپایی را داشته است، تصریح کرد: تعداد بیماران معاینه شده در استان اصفهان در سال گذشته پنج میلیون و ۴۸۵ هزار و ۳۳۱ مورد بوده است.
این مقام مسئول تعداد تخت فعال مراکز درمانی استان اصفهان تحت پوشش تامین اجتماعی را ۹ هزار و ۳۳۰ عدد  اعلام کرد و ادامه داد: اصفهان پس از تهران بیشترین تخت بیمارستانی کشور را به خود اختصاص داده است که تعداد بیماران بستری شده در مراکز درمانی تامین اجتماعی استان اصفهان را ۹۷۷ هزار و ۹۴۱ بیمار تشکیل می دهد که این آمار نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ حدود ۴.۴ درصد افزایش داشته است.
اعتصام‌پور، تعداد کل عمل های جراحی در مراکز درمانی تحت پوشش تامین اجتماعی استان اصفهان را ۴۹ هزار و ۷۹۳ مورد دانست و اضافه کرد: این آمار نسبت به سال گذشته هفت دهم درصد کاهش داشته است.
وی به افزایش هزینه‌های درمان در استان اصفهان از سال ۹۲ تاکنون اشاره کرد و با بیان اینکه هزینه‌های درمان در استان اصفهان در سال ۹۲ حدود ۲۵۰ میلیارد تومان برآورد شده، تصریح کرد: این هزینه‌ها در سال ۹۶ با افزایش چشمگیر به یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
مدیریت درمان تامین اجتماعی استان اصفهان، تنها راهکار کاهش هزینه‌های درمان را ایجاد گفتمان در سطح کلان کشور به ویژه در دولت و مجلس دانست و تصریح کرد: در استان اصفهان نیز رسانه‌ها باید نسبت به این امر توجه داشته و برای ترویج این فرهنگ برنامه‌ریزی کنند.
این مدیر استانی، با اذعان به اینکه بدهی به مراکز طرف قرارداد بیمه تامین اجتماعی در مجموع ۶۱۹ میلیارد تومان تا پایان فروردین است، افزود: از این میزان ۲۷۴ میلیارد تومان بدهی به مراکز دانشگاهی و ۳۴۵ میلیارد تومان به مراکز غیر دانشگاهی است که در سال جاری ۴۸۵ میلیارد تومان مطالبات مراکز دانشگاهی و غیر دانشگاهی پرداخت شده است.
اعتصام پور، به توسعه تجهیزات بیمارستان‌های تحت پوشش تامین اجتماعی در استان اصفهان اشاره کرد و گفت: از بین ۱۴۱ مرکز درمانی دارای دستگاه سی تی اسکن، بیمارستان شریعتی با ۱۹ هزار و ۲۱۹ مراجعه بیشترین بار مراجعه را به خود اختصاص داده است، همچنین بیمارستان غرضی نیز در این زمینه در جایگاه چهارم قرار دارد.
مدیر درمان تامین اجتماعی استان اصفهان ادامه داد: همچنین از بین ۱۶ مرکز درمانی دارای دستگاه ام. آر. آی، بیمارستان شریعتی با ۲۰ هزار و ۱۲۱ مراجعه بیشترین بار مراجعه را به خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینکه نوبت دهی تلفنی و اینترنتی را برای مراجعان به مراکز درمانی راه اندازی کرده‌ایم، ابراز داشت: همچنین به منظور ارائه خدمت بهتر به بازنشستگان و مراجعه کنندگان بالای ۶۵ سال میز خدمت را راه‌اندازی و در همان روز مراجعه به آنها نوبت داده می‌شود.
اعتصام‌پور با اشاره به استفاده از پزشکان متخصص و فوق متخصص در مراکز درمانی تحت پوشش بهزیستی اظهار داشت: در این خصوص در برخی از تخصص‌ها از بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی نیز پیشی گرفته‌ایم.
وی در خصوص تاسیس بیمارستان چهارم تامین اجتماعی که در قالب تهاتر زمین آن از سوی شهرداری تامین شده است، افزود: تفاهم نامه تاسیس این بیمارستان در دوره قبلی مدیریت تامین اجتماعی منعقد شده است و از مدیریت فعلی نیز درخواست داریم این موضوع را پیگیری کند.
مدیر درمان تامین اجتماعی استان اصفهان در پایان سخنان خود در خصوص بیمارستان میلاد اذعان داشت: پس از پرداخت بدهی‌های تامین اجتماعی و بهبود شرایط، اولویت تامین منابع مالی است و سعی می‌شود با مشارکت بخش خصوصی و همراهی شهرداری این پروژه را اجرایی و نسبت به کلنگ‌زنی این بیمارستان اقدام شود که در این خصوص به دلیل فوت مدیرعامل قبلی سازمان قرار است این بیمارستان به نام مرحوم نوربخش نام‌گذاری شود.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس