روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۲۷ دى ۱۳۹۸ January 17 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بر اساس تازه‌ترین گزارش سازمان وزارت نیرو، اصفهان در صدر شهرهای دارای بیشترین تنش آبی قرار دارد؛

اصفهان، همچنان تشنه

  • کد خبر 11182
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۴/۲۸

در حالی‌که در هفته‌های اخیر، کمبود آب و افت فشار در بخش‌های وسیعی از اصفهان مشاهده می‌شود، بر اساس اعلام وزارت نیرو، اصفهان در صدر شهرهایی است که برای تابستان امسال و علی رغم افزایش صد درصدی بارش‌ها در استان، بیشترین تنش آبی را در میان کلان شهرهای ایران خواهد داشت.

هر چند بر اساس جدیدترین داده‌های وزارت نیرو، خطر کم آبی به واسطه بارش‌های خوب در کشور از سر 6 میلیون نفر از ایرانیان گذشت؛ اما همچنان در تابستان امسال حدود ۲۸.۶ میلیون نفر از جمعیت کشور در ۲۳۳ شهر تحت تنش آبی قرار خواهند گرفت. پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو در گزارشی که بر اساس بررسی صورت گرفته از شهرهای ایران منتشر شده است، ۵۹ شهر کشور از نظر سطح تنش در وضعیت قرمز (یعنی کمبود بیشتر از ۲۰ درصد) قرار دارند و در پیک مصرف روزانه، احتمال کمبود آب در آنها وجود دارد. در این سطح از تنش آبی، ۲۵ شهر دارای کمبود تولید بیشتر از ۲۰ درصد و دارای مخزن کافی و ۳۴ شهر دارای کمبود تولید بیشتر از ۲۰ درصد و کمبود مخزن هستند. وزارت نیرو همچنین اعلام کرده است بر اساس پیش‌بینی‌ها بیشترین احتمال تنش در استان‌های اصفهان، بوشهر، خراسان‌رضوی، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان و هرمزگان رخ خواهد داد. این وضعیت در حالی است که چهارمحال و بختیاری و یزد- دو استانی که یکی آب اصفهان را تامین و دیگری از زاینده رود برداشت آب دارد- در این لیست قرار ندارند. منظور از تنش آبی، حداکثر میزان آب مورد نیاز در پیک مصرف نسبت به حداکثر ظرفیت تولید یک شهر است. این مسئله نشان می‌دهد علی رغم اعلام برخی از مدیران آب و فاضلاب شهر اصفهان یا دیگر گزارش‌های منتشر شده از وضعیت مصرف بالای آب، این تولید است که درصد کمتری نسبت به مصرف در شهر اصفهان دارد. عاملی که موجب افت فشار و کمبود آب می‌شود. وضعیت در شهرستان‌های اصفهان هم بحرانی است. در برخی از شهرستان‌ها مانند یزدآباد مردم تنها یک ساعت در روز آب دارند.
 یکی از عوامل کاهش آب شرب در اصفهان، مربوط به کاهش سطح آب‌های تامین کننده شرب در اصفهان است. این در حالی است که علی رغم جدی بودن تنش آبی در استان اصفهان، همچنان طرح آب‌رسانی که از سال 86 برای اجرایی شدن در اصفهان به تصویب رسیده است، در پیچ و خم مجوزهای اداری و دریافت اعتبارات باقی مانده است و مسئولان آب و فاضلاب اعلام می‌کنند که حتی در صورت سر ریز شدن سد زاینده رود، باز هم اصفهان با کمبود آب مواجه خواهد بود. سید ناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان هم اعلام کرد با این روش تزریق بودجه به طرح‌های آبرسانی، تا 20 سال دیگر هم این طرح‌ها به اتمام نخواهد رسید. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه وجود تنها یک سامانه آبرسانی در استان اصفهان به لحاظ پدافند غیرعامل اشتباه محض است، گفت: تاسیسات آبی در اصفهان با هر اتفاق کوچکی می‌تواند از مدار خارج شود. در شرایطی که کم آبی و هوای گرم روزهای سختی را برای اصفهانی‌ها رقم زده است، نوعی مسابقه برداشت آب در شهر مشاهده می‌شود که هم کیفیت آب و هم کمیت آن را به فاجعه تبدیل کرده است. افت فشار آب تقریبا هر خانواده‌ای را به فکر استفاده از تانکر آب و پمپ‌های مکنده انداخته است و از سوی دیگر مدیران آب و فاضلاب استقرار پمپ‌ها در خانه‌ها را غیر قانونی می‌دانند؛ راه چاره‌ای که خود در حال تبدیل شدن به مشکل بزرگ عادلانه نبودن توزیع آب در محلات شده است. آب و حواشی پیرامون آن، علی رغم بارندگی‌های زیاد و جاری بودن زاینده رود باز هم برای ما اصفهانی‌ها باقی است حالا حقابه کشاورزان و گاوخونی و ... مرثیه‌هایی است که دیگر حتی جدی هم گرفته نمی‌شود.
 در این شرایط نمایندگانی که همین چند ماه پیش همه با هم استعفا دادند و بدون نتیجه‌ای ملموس باز هم به صندلی‌های سبز خود بازگشتند، همچنان به دنبال شورای احیای زاینده رود هستند تا شاید بخشی از مشکلات آبی استان به این نحو، حل و فصل شود؛ تلاشی که به نظر می‌رسد  نه پاسخگوی تنش آبی اصفهان باشد و نه راه چاره‌ای درست برای آینده مبهم زاینده رود.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس