روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۲۷ دى ۱۳۹۸ January 17 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

مناقشه بر سر نفتکش ها در خلیج فارس با ناپدید شدن یک کشتی اماراتی در نزدیکی ایران، وارد فاز تازه‌ای شده است؛

جنگ نفتکش ها

  • کد خبر 11166
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۴/۲۶

در حالی که مناقشه لفظی میان ایران و انگلیس بر سر نفتکش توقیف شده ایران در آب‌های جبل الطارق همچنان ادامه دارد، خلیج فارس و تنگه هرمز همچنان در فضاسازی این اقدام بریتانیا در جوی ملتهب به سر می‌برد.

پس از انتشار خبری مبنی بر ترس نفتکش های انگلیسی از حضور در آب‌های تنگه هرمز و اسکورت آنها توسط ناوهای انگلیسی و آمریکایی حالا اماراتی‌ها اعلام کرده‌اند که یک نفتکش در نزدیکی آب‌های ایران ناگهان ناپدید شده است. نفتکش «ریاح» که با پرچم پاناما در تنگه هرمز تردد می‌کرده است شنبه، شب ناگهان از صفحه رادار محو شده و هنوز هیچ خبری از آن مخابره نشده است. امارات در ابتدا مدعی شد این نفتکش متعلق به این کشور است؛ اما شبکه العربیه به نقل از یک مقام مسئول اماراتی، خبر خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس را درباره تعلق داشتن نفتکش به امارات  تکذیب کرد و به نقل از یک مسئول اماراتی مدعی شد: «نفتکش مفقود شده در تملک یا خدمت امارات نیست و پیام امدادخواهی هم ارسال نکرده است.» در حالی که رسانه‌های عربی و آمریکایی تلاش دارند تا از این ماجرا سناریوی مهیجی بسازند و به تنش‌ها دامن بزنند؛ اما سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرد که یک نفتکش خارجی به دلیل نقص فنی در خلیج فارس دچار مشکل شده بود که طبق مقررات بین‌المللی نیروهای ایرانی پس از دریافت درخواست کمک به سوی آن رفته و توسط یدک‌کش به سمت آب‌های ایران کشیده شد، تا تعمیرات لازم روی آن صورت پذیرد. وی اعلام کرد: جزییات بیشتر درباره این موضوع متعاقبا اعلام می‌شود. هر چند نامی از کشتی ذکر نشده است؛ اما به نظر می‌رسد نفتکش گمشده در آب‌های ایران باشد. در حالی که تلاش‌های دیپلماتیک و رایزنی‌ها برای آزادی نفتکش ایرانی نتیجه نداده، مسئولان کشورمان بارها اعلام کرده‌اند که این اقدام را تلافی خواهند کرد، به همین دلیل هر اقدامی از سوی ایران با گمان جبران خسارت وارده مواجه خواهد شد.  از سوی دیگر به نظر نمی‌رسد انگلیس قصدی برای آزادسازی این نفتکش داشته باشد، به خصوص آنکه رسانه‌های بین المللی از ورود صهیونیست‌ها به این ماجرا و اعمال فشار برای ضبط محموله نفتی ایران هم پرده برداشته‌اند. به گفته نشریه اکسپرس، یک سازمان وابسته به موساد طی ماه‌های اخیر در دادگاه‌های ایالات متحده پرونده‌های متعددی علیه ایران برای مرگ اسراییلی‌ها و شهروندان آمریکایی توسط گروه‌های اسلامی، از جمله حماس و حزب ا...، باز کرده که در اغلب آنها موفق به پیروزی در اخذ حکم شده است.
 گروه حقوقی «شورات هادین» از دولت انگلیس خواسته است، محموله نفتی را در اختیار این نهاد قرار دهند. این گروه مدعی شده که می‌خواهد از درآمد حاصل از توقیف محموله این تانکر برای جبران خسارات قربانیان تروریسم که توسط ایران حمایت می‌شود، استفاده کند.
هر نوع تعامل بر سر محموله نفتی ایران به خصوص با اسراییل می‌تواند به عنوان تیر خلاص امنیت در خلیج فارس و روابط ایران و انگلیس باشد؛ اتفاقی که به راحتی می‌تواند شعله جنگ در خاورمیانه را تندتر کند.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس