روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ January 25 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

گرمای بی سابقه هوا در خور و بیابانک اصفهان، رکورد زد

ذوب می‌شویم

  • کد خبر 11137
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۴/۲۳

در آلاسکا، دمای هوا به بالای چهل درجه رسیده است، در اروپا دمای هوا به شکل بی سابقه‌ای طی 30 سال گذشته بالا رفته و شدت گرما در برخی از شهرهای فرانسه به ۴۶ درجه سانتی‌گراد بالای صفر نیز رسیده است. خورشید تقریبا در همه جای دنیا به شکل بی رحمانه ای می‌تابد و البته ایران هم از این گرما بی نصیب نیست.

 آمارهای جهانی نشان می‌دهد که دمای کره زمین نسبت به ۳۰ سال گذشته 5 درجه گرم‌تر شده است. کارشناسان وجود گازهای گلخانه‌ای نظیر دی اکسید کربن و متان را علت این افزایش دما می‌دانند. پیش بینی می‌شود در هفته پیش‌رو در اهواز هوا به بالای 50 درجه سانتی‌گراد برسد. اصفهان هم وضعیت بهتری نخواهد داشت، بر اساس اعلام معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان، تقویت توده گرم هوای تابستانه از هفته آخر تیرماه تا هفته اول مردادماه ادامه خواهد داشت و در این بازه زمانی افزایش دما در تمامی استان پیش‌بینی می‌شود.
 بر اساس اعلام سازمان هواشناسی در شهرستان‌های خور و بیابانک، نایین، اردستان، آران و بیدگل، نجف آباد، خمینی‌شهر، کاشان و اصفهان رکورد گرما طی ده سال اخیر شکسته خواهد شد. افزایش دما در حد «حداکثر مطلق» خواهد بود؛ حداکثر مطلق پدیده‌ای است که بر اساس آن بیشترین دمایی که در یک ایستگاه هواشناسی در دوره 10 یا 15 ساله به ثبت رسیده است، ثبت خواهد شد و به اصطلاح گرما بیشتر از حد معمول خواهد بود. گرمای بی سابقه، احتمال ثبت بیشترین دما در برخی از نقاط ایران و افزایش رکورد جهانی که متعلق به نقطه‌ای در کویر شهداد کرمان هم هست را افزایش داده است. گندم بریان در کویر شهداد به عنوان گرم‌ترین نقطه زمین ثبت شده است، در این منطقه دمایی معادل ۷۱ درجه سانتی‌گراد توسط ناسا ثبت شده که انتظار می‌رود این دما امسال افزایش یابد.
 برخی از نقاط کویری اصفهان هم گرمای
 بی سابقه‌ای را تجربه کرده اند. بر این اساس موج گرمای کم سابقه اهالی خور و بیابانک که یکی از مناطق گرمسیری اصفهان است، را هم با مشکل مواجه کرده است.
دمای بالای هوا در روزهای اخیر تا حدی بود که مردم را خانه نشین کرده و آنها شب هنگام از منزل بیرون می‌آمدند. هفته گذشته دمای هوا در خور و بیابانک 45 درجه را هم پشت سر گذاشت. سازمان هواشناسی اعلام کرده که در دوره آماری 30 سال گذشته شهر خور، بیشترین حداقل دما 32 درجه سانتی‌گراد در تیر ماه سال 90 به ثبت رسیده بود در حالی که این میزان در هفته پیش به2/34 درجه سانتی‌گراد هم رسید که در این دوره آماری بی سابقه است.
طبق پیش‌بینی‌ها، از 23 تیرماه تا 10 مرداد 98 اوج گرمای تابستانی را در خور و بیابانک شاهد خواهیم بود و انتظار می‌رود که در این مدت رکوردهای دمایی به ثبت برسد.
هواشناسی همچنین از مردم خواسته هشدارها و اخطارهای این سازمان و مدیریت بحران را جدی بگیرند و جوانب احتیاط را رعایت کنند. این گرمای هوا هشدارها برای افراد سالمند و کودکان را افزایش داده است به خصوص آنکه در روزهای آینده انتظار ورود موج جدید آلاینده‌ها در اصفهان و گرد و غبار نیز می‌رود. این مسئله موجب بالا رفتن بیماری‌های ناشی از گرمای هوا در افراد آسیب پذیر مانند سالمندان خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس