روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ October 19 , 2019
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

نامزدهای احتمالی تغییرات جدید در شورای نگهبان معرفی شدند ؛

تغییر در ترکیب شورا

  • کد خبر 11103
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۴/۱۹

شورای نگهبان که بر اساس قانون اساسی از شش حقوقدان و شش فقیه تشکیل شده است با رای نمایندگان و یا انتصاب رییس قوه قضاییه می‌تواند شاهد تغییراتی باشد. انتخاب هر عضو حقوقدان شورای نگهبان تا ۶ سال اعتبار دارد که تمدید آن به نظر رییس قوه قضاییه و اهالی خانه ملت بستگی دارد. از آنجا که امسال سه تن از اعضای حقوقدان شورای نگهبان فرصت ۶ ساله‌شان تمام شده است، باید مجلس و قوه قضاییه دست به انتخاب بزنند.

 نجات‌ا... ابراهیمیان، سام سوادکوهی فر و محسن اسماعیلی افرادی هستند که دوره شش ساله‌شان در شورای نگهبان تمام شده است. در میان اعضای این شورا ابراهیمیان به عنوان چهره‌ای با رویکرد اصلاحی شناخته می‌شد. درهمین راستا گمانه زنی‌ها بر سر گزینه‌هایی که باید از سوی رییس قوه قضاییه  به مجلس معرفی شوند از چند روز پیش آغاز شده است.
بر اساس ماده 6 آیین نامه داخلی شورای نگهبان برای جلوگیری از وقفه و سکون در کار شورا، دبیر شورا 40 روز قبل از پایان مدت عضویت اعضایی که عضویت‌شان در شرف انقضاست طی نامه‌ای مراتب را در مورد فقها به مقام معظم رهبری و در مورد حقوقدانان به رییس قوه قضاییه اعلام می‌ کند. طی روزهای آینده از اسامی افرادی که رییس قوه قضاییه به عنوان نامزدهای حقوقدان شورای نگهبان معرفی کرده رونمایی خواهد شد و احتمالا هفته آینده در صحن علنی مجلس برای آنها رای گیری می شود.
مجلس شورای اسلامی تا 26 تیرماه فرصت دارد که سه حقوقدانان شورای نگهبان را انتخاب کند. بر اساس قانون، رییس قوه موظف است به تعداد بیش از افراد مورد نیاز برای حقوقدانان شورای نگهبان، افرادی را به مجلس شورای اسلامی معرفی کند و مجلس نیز مکلف است میان افراد معرفی شده رای‌گیری کرده و حقوقدانان شورای نگهبان را انتخاب کند. در همین راستا سیدامیرحسین قاضی‌زاده، عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: شنیده‌ایم، محمد دهقان، علی غلامی، هادی طحان نظیف و محمدحسن صادقی مقدم به عنوان گزینه‌های پیشنهادی برای عضویت در شورای نگهبان قرار است به مجلس معرفی شوند. وی ادامه داد: به محض رسیدن نامه با توجه به نزدیکی پایان مهلت، انتخاب حقوقدان‌های جدید شورای نگهبان در دستورکار خانه ملت قرار می‌گیرد. به چشم آمدن نام یک نماینده مجلس در میان کاندیداهای شورای نگهبان جالب توجه است؛ محمد دهقان از مجلس هفتم به عنوان نماینده چناران و طرقبه راهی مجلس شده و در حال حاضر هم از اعضای کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس دهم است.
دهقان، نایب رییس فراکسیون اصولگرایان مجلس است که به عنوان چهره‌ای نزدیک به جبهه پایداری تعریف می‌شود. هرچند هنوز ابهام بر سر بودن یا نبودن دهقان در دایره اعضای شورای نگهبان وجود دارد؛ اما این نماینده مجلس رایزنی‌ها با او برای معرفی به عنوان حقوقدان شورای نگهبان را تایید می‌کند.
 دهقان در همین زمینه گفته است: بنده نیز یکی از گزینه‌های معرفی شده به مجلس برای اعضای حقوقدان شورای نگهبان هستم و در این زمینه با من نیز رایزنی‌های شده؛ اما هنوز چیزی قطعی نشده است.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس