روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ June 05 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

رییس اداره استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان آموزش و پرورش اصفهان در گفت وگو با «زاینده رود» مدعی شد با رفتن «بطحایی» تغییری در نحوه آزمون ورودی مدارس سمپاد ایجاد نمی‌شود؛

صندلی‌هایی که خالی ماند

  • کد خبر 11102
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۴/۱۹

تغییر و تحول در نحوه پذیرش دانش آموزان در مدارس سمپاد، سال گذشته با اصرار و پیگیری‌های وزیر وقت، سید محمد بطحایی صورت گرفت. شاید یکی از اصلی ترین تغییرات را همین وزیری که به بهانه شرکت در انتخابات و شاید چندین دلیل موجه دیگر استعفا داد، ایجاد کرد.

 آزمون‌های ورودی در مدارس برداشته شد و رخلاف میل وزیر مبنی بر بر چیده شدن مدارس سمپاد؛ اما تنها نوع و شیوه پذیرش در این مدارس تغییر کرد. حالا پس از گذشت یک سال اعلام شده که این مدارس ظرفیت‌های خالی زیادی دارند و برای اولین بار قرار است برای پایه هشتم، آزمون‌های جذب دانش آموز برگزار شود.
4 هزار نفر جذب می‌شوند
بر اساس اعلام مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان، قرار است آزمونی به منظور جذب 4 هزار دانش آموز در مدارس سمپاد در سراسر کشور برگزار شود. آنگونه که فاطمه مهاجرانی، رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان گفته است شرکت در این آزمون برای تمام دانش آموزانی که امسال در پایه هشتم تحصیل می‌کنند، امکان‌پذیر است حتی این موضوع برای دانش آموزانی که سال گذشته در آزمون تیزهوشان شرکت کرده و پذیرفته نشدند، برگزار می شود.
 برگزاری آزمون برای این مدارس در حالی برای اولین بار اجرایی می‌شود که هر ساله هزاران دانش آموز برای ورود به این مدارس آزمون می‌دهند؛ اما برای اولین بار است که ظرفیت‌ها در این مدارس خالی مانده است.
صندلی‌های پر طرفداری که خالی ماند
کلیم ا...بابایی، رییس اداره استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان آموزش و پرورش اصفهان در گفت وگو با زاینده رود، نوع آزمون برگزار شده در سال قبل را از جمله اصلی‌ترین علل خالی ماندن مدارس استعدادهای درخشان در اصفهان و سراسر کشور دانست.
بابایی افزود: امسال قرار است 170 دانش آموز دختر و پسر در مدارس سمپاد استان اصفهان پذیرش شوند. ثبت نام از متقاضیان از 25 تیرماه آغاز می‌شود و آزمون هم در اواخر مرداد برگزار خواهد شد. وی با اشاره به حرف و حدیث‌ها پیرامون آزمون سال قبل گفت: سال گذشته تعداد افراد قبول شده در آزمون کمتر از ظرفیت مدارس ما بود؛ چرا که اصولا مبنای پذیرش در آن آزمون پاسخ دادن به همه 60 سوال بود که بر اساس آن در برخی از مدارس تعداد کمتری پذیرفته شدند و حتی اگر دانش آموزی یک سوال را پاسخ نداده بود امکان پذیرفتن آن برای ما فراهم نبود چون تعداد این افراد در نهایت بیش از ظرفیت مدارس استان می‌شد. به عنوان مثال در مدرسه شهید اژه‌ای از 160 نفر ظرفیت تنها 130 نفر می توانستند جذب شوند. وی در مورد ریزش‌ها از پایه هفتم و دانش آموزانی که موفق به گذراندن امتحانات پایه هفتم در مدارس تیزهوشان نشدند هم گفت: اگر چه تعدادی از دانش آموزان در این مدارس وجود دارند که نتوانسته‌اند حد نصاب نمرات لازم را کسب کنند؛ اما تعداد آنها قابل توجه نیست و بیشتر ظرفیت خالی مربوط به کمبود جذب دانش آموز در سال گذشته می‌شود.
نحوه امتحانات سمپاد تغییری نمی‌کند
با انتقادات و نواقصی که در نوع آزمون سال گذشته وجود داشت، امسال آزمون ریون جای خود را به مجموعه‌ای از سوالات هوش داد که تقریبا غیر متمرکز بود. بسیاری انتظار داشتند با رفتن بطحایی، اصلی‌ترین تغییری که او خواهان آن بود ایجاد شود؛  اما آنگونه که رییس اداره استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان آموزش و پرورش اصفهان به زاینده رود گفته است قرار نیست تغییری در نحوه این آزمون‌ها هم به وجود بیاید.
بابایی در جواب این سوال که آیا تغییری در نحوه آزمون ورودی به مدارس سمپاد با کنار رفتن بطحایی، وزیر پیشین آموزش و پرورش به وجود خواهد آمد یا خیر گفت:  ایجاد تغییر در آزمون‌های ورودی مدارس غیر انتفاعی و سمپاد تنها به تصمیم شخص وزیر وابسته نبود. تصمیم نهایی در شورای عالی آموزش و پرورش کشور اتخاذ شده و اگر چه  نظر وزیر در این تصمیمات موثر است؛ اما به نظر نمی رسد این مصوبه به راحتی تغییر کند به خصوص آنکه اعضای این شورا تنها از کادر و بدنه  آموزش و پرورش نیستند و از سایر نهادها و ارگان های آموزش عالی کشور هم در این شورا عضو هستند.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس