روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۰۶ تير ۱۴۰۱ June 27 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان؛

فولاد مبارکه بزرگ ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان

  • کد خبر 111
  • تاریخ خبر ۱۳۹۵/۰۳/۱۰

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان گفت: این مجتمع فولادی با ظرفیت تولید بیش از 11 میلیون تن آهن اسفنجی، بزرگ ترین تولیدکننـده این نـوع فولاد در جهان است.

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان گفت: این مجتمع فولادی با ظرفیت تولید بیش از 11 میلیون تن آهن اسفنجی، بزرگ ترین تولیدکننـده این نـوع فولاددر جهان است.

بهرام سبحانی در نخستین گردهمایی مدیران ایمیدرو در سال 95، اظهار داشت: فولاد مبارکه بزرگ ترین تولیدکننده ورق فولادی تخت در خاورمیانه و شمال آفریقاست که با سهم بیش از50 درصدی در کشور و 22 درصدی در خاورمیانه و شمال آفریقا توانسته بخش عمده ای از نیاز بازار داخـل و خارج را تامین کند.

وی افزود: ارزش فعلی گروه فولاد مبارکه معادل200 هزار میلیارد ریال است که به عنوان بزرگ ترین شرکت بورسی نیز شناخته می شود.

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان تصریح کرد: این مجتمع توانسته سهم یک درصدی تولید ناخالص داخلی و سهم 5 درصدی تولید ناخالص ملی را در بخش صنعت به دست آورد. وی ادامه داد: این شرکت تنها شرکت فولادی در کشور محسوب می شود که زنجیره ای از سنگ معدن تا محصول نهایی در حال فعالیت است.

سبحانی بیان داشت: توسعه سبد محصولات در راستای پاسخ به نیاز خودروسازان و صنایع نفت و گاز در محیط های ترش و شیرین، اجرای طرح های توسعه با ساخت و بهره برداری واحدهای فولادسازی مانند هرمزگان، فولادسپید دشت، توسعه

ظرفیت های گروه فولاد مبارکه با امضای سه قرارداد در سفر اخیر رییس جمهوری به رم شامل توسعه فولاد هرمزگان، فولادسپید دشت و خط دوم نورد گرم از مهم ترین فعالیت هایی است که در فولاد مبارکه محقق شده است. وی، تولید و فروش حدود10 میلیون تن فولادهای ویژه در10 سال گذشته را یکی دیگر از فعالیت های مهم فولادمبارکه اعلام کرد.

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان اظهار کرد: با امضا سند همکاری با شرکت فولاد « اکسین » و تولید ورق های خاص، موفق به قطع وابستگی به ورق های مورد نیاز صنعت نفت و گاز در کشور شدیم و با تولید ورق های آجدار و رنگ چروک به سوی تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر حرکت کردیم.

وی افزود: درآمد فولادمبارکه از محل فروش محصولات خود از سال 82 تاکنون افزایش قابل توجهی داشته است.سبحانی یادآور شد: در سال 93 با10 هزار میلیارد تومان بیش از همه سال های گذشته درآمد کسب کردیم و در سال 94 به دلیل رکود بازار داخل و افت قیمت جهانی فولاد با کاهش 19 درصدی فروش مواجه شدیم.

وی ادامه داد: در سال های پس از بهره برداری، میزان فروش محصولات70 میلیون تن در بازار داخل و 16 میلیون تن در بازار خارج بوده که ارزش این فروش بالغ بر 35 میلیارد دلار است.

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان تصریح کرد: از ابتدا تاکنون با حدود 16 میلیون تن صادرات محصولات فولادی باعث ارزآوری بیش از 5/6 میلیارد دلار برای کشور شده ایم و برند فولادمبارکه در بازارهای جهانی تثبیت شده است.

وی با بیان این که خشک شدن زاینـده رود از مواردی است که به ناروا تهمت آن به فولاد مبـارکه زده می شود، گفت: سهم فولاد مبارکه از برداشـت آب زاینده رود 29 میلیون مترمکعب یعنی حدود یک درصـد سهم آبریز زاینده رود است.

بهرام سبحـانی افـزود: مصـرف آب فولاد مبارکه 3 صدم درصـد از آب قابـل استحصـال کل کشـور و 16 درصد از آب مصرفی فـولادسازان داخلـی است که حدود50 درصد فولاد تولیـدی در کشور تنها در فولاد مبارکه تولید می شود.

کاهش 68 درصدی میزان مصرف آب در فولادمبارکهوی با اشاره به کاهش مصرف آب در فولاد مبارکه، تصریح کرد: با اقدامات فولاد مبارکه برای تولید هر تن فولاد، میزان مصرف آب در این مجتمع 68 درصد نسبت

به طراحی اولیه آن کاهش پیدا کرده و از 6/16 متر مکعب بر تن به 33/5 مترمکعب بر تن رسیده است. مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان بیان داشت: این میزان مصرف آب در شرکت تولیدکننده فولادی مطرح در جهان مانند « تاتااستیل » شش مترمکعب بر تن فولاد است و این رقم کاهش مصرف آب در حالی عملی شده که در 25 سال گذشته با رشد تولید هم مواجه بوده ایم.وی در ادامه تاکید کرد: تمام آب مصرفی در فرآیند تولید، مورد استفاده مجدد قرار می گیرد. سبحانی اظهار داشت: این کارخانه توسط شرکت های اروپایی طراحی و راه اندازی شد و به منظور تامین قطعات یدکی و مصرفی از داخل، گروهی با عنوان بومی سازی و مهندسی معکوس در فولادمبارکه شکل گرفت.

وی افــزود: بــا تلاش مجدانه کارکنان از سال1390 طرح بومی سازی در فولاد مبارکه قوت گرفت تا جایی که توانستیم در سال 94 بیش از 82 درصد از قطعات مورد نیاز خود را از طریق تولیدکنندگان داخلی تامین کنیم. مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان گفت: ارزش صرفه جویی حاصل از بومی سازی قطعات یدکی و تجهیزات به صورت تجمعی در فاصله 81 تا 94 به بیش از 2 هزار میلیارد تومان رسید. وی تصریح کرد: فولاد مبارکه همواره بر بهره وری و استفاده بهینه از منابع تاکید دارد، اما همچنان این واحد صنعتی با چالش هایی روبه رو است که دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده را با سختی همراه می سازد.

سبحانی افزود: تامین حامل های انرژی از جمله آب، گاز و برق، تامین سنگ آهن و گندله، تامین منابع مالی ارزان قیمت برای اجرای طرح های توسعه و محدودیت در زیرساخت های حمل و نقل ریلی، جاده ای و دریایی و اسکله ها از مواردی است که در کنار هزینه های مالی سنگین فولادسازان کشور در حدود سه هزار میلیارد تومان در سال، پیمودن مسیر توسعه را با سختی همراه کرده است.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس