روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ October 19 , 2019
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

آیا فرانسه هم به سرنوشت سایر میانجی‌ها میان ایران و آمریکا تبدیل می‌شود؟

مامور تازه وقت کشی در راه ایران

  • کد خبر 11095
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۴/۱۸

منتقدان دولت می گویند وزارت امور خارجه در حال اغراق در مورد تلاش اروپا برای نگه داشتن ایران در برجام است. به عقیده این عده، فرانسوی‌ها هم به سرنوشت ژاپنی‌ها دچار می‌شوند و در نهایت با وقت کشی و جنجال تبلیغاتی با دست خالی از ایران می‌روند؛ چرا که اصولا آنها پیشنهاد تازه‌ای برای ایران ندارند و تنها انتظارات یک جانبه ای دارند که با شروط ایران هیچگونه همخونی ندارد. مانوئل بن، مشاور ارشد دیپلماتیک رییس جمهوری فرانسه به تهران آمده است تا با برخی از مقامات سیاسی کشورمان از جمله شمخانی، دبیر شواری عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و رایزنی داشته باشند.

 مذاکراتی که کاخ الیزه هدف اصلی آن را کاهش تنش‌ها میان ایران و آمریکا اعلام کرده است. این سفر مدت کوتاهی پس از مکالمه تلفنی امانوئل مکرون با رییس جمهوری ایران صورت گرفته و به همین خاطر نظر بسیاری از رسانه‌های جهان را به خود جلب کرده است. فرانسه مدتی پیش به صورت ضمنی از سوی ترامپ، مامور مذاکره با ایران شد و از آن زمان تا کنون رؤسای جمهور هر دو کشور چندین نوبت تلفنی صحبت کرده‌اند. تا کمتر از دو هفته دیگر قرار است طرف‌های اروپایی برجام با ایران جلسه‌ای را تشکیل دهند؛ اقدامی که اگر به نتیجه نرسد بر اساس اعلام ظریف که در نامه خود به موگرینی هم به آن تاکید کرده است گام سوم افزایش سطح غنی سازی از اول سپتامبر آغاز خواهد شد؛ گامی که به گفته مقاملات کشورمان بسیار بزرگ‌تر و محکم‌تر از دو گام ابتدایی است. فرانسه در برابر ایران از انگلیس و آلمان شرایط بهتری دارد، این کشور چه از نظر سیاسی و چه از نظر شرایط بین المللی اکنون به آمریکا نزدیک‌تر و در اروپا قدرتمندتر است. سرنوشت نخست وزیر در بریتانیا هنوز نامشخص است و در آلمان آنگلا مرکل با بیماری مرموزی دست و پنجه نرم می‌کند که به او امکان حضور در مراسم‌های عمومی کمی را می‌دهد به همین دلیل مکرون فعلا قدرتمندترین رهبر در اتحادیه اروپاست که می‌تواند به عنوان کانال رایزنی میان ایران و آمریکا فعالیت کند.
 آنچه تردیدها نسبت به حضور فرانسه در میانه مناقشه ایران و آمریکا را بیشتر می‌کند این است که اصولا فرانسه قصدی برای تامین خواسته‌های ایران ندارد هر چند امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه اعلام کرده است تلاش می‌کند گام‌هایی بردارد تا ایران به رعایت مفاد برجام تشویق شود؛ اما به نظر می‌رسد این راه‌ها هیچ کدام به خواسته‌ها و شروط ایران نزدیک نیست ضمن اینکه فرانسه می‌داند چیزی برای ارائه به ایران ندارد. یک مقام فرانسوی به خبرگزاری رویترز گفته است ایران و آمریکا هر دو در مرحله فعلی در افزایش فشارها نفع دارند؛ اما هر دو طرف در نهایت خواستار آغاز گفت‌وگوها می‌شوند. این مقام افزوده است نکته مهم در یک وضعیت بحرانی مانند وضعیت فعلی، یافتن نقاط میانه‌ای است که ما را از وضعیت تنش حداکثری به سمت مذاکره پیش می‌برد. این کاری است که ما سعی می‌کنیم انجام دهیم. نیویورک‌تایمز پیش از این به نقل از مقام‌های دولت ترامپ، گزارش داده که پیشنهادهای رییس‌جمهور آمریکا برای مذاکره با ایران جدی نیست و او قصد دارد سیاست دولت خود را جایی بین دیپلماسی و تهدید نظامی قرار دهد، بدون آنکه قصد عملی کردن هیچ‌کدام از این دو را داشته باشد. با توجه به این سیاستی که تاکنون هم از سوی آمریکا اجرایی شده است فرانسه مامور تازه آمریکایی‌ها برای وقت کشی در برابر ایران است.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس