روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ October 19 , 2019
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

منابع ارزی کشور صرف واردات کالاهایی می‌شود که در نهایت دوباره صادرمی شوند و هزاران میلیارد تومان رانت ایجاد می‌کنند؛

برگشت معکوس ارز دولتی

  • کد خبر 11093
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۴/۱۸

غائله شکر، ماکارونی، سیب زمینی و. چندین و چند مورد از کالاهای اساسی در سال گذشته را هیچ‌گاه نمی‌توان فراموش کرد؛ صف‌های طویل و رقابت برای دریافت ساده‌ترین اقلامی که البته با ارزو یارانه دولتی وارد شده بود؛ اما از ترس گرانی، مردم را به صف کرد و فضای روانی اقتصاد را به آشوب کشانید.

جدای از علل و عوامل کمبودها و گرانی‌های داخلی، چند هفته‌ای است که صحبت‌هایی در مورد صادرات محصولات تولید داخل که مواد اولیه آن از خارج و با ارز دولتی وارد می‌شود در رسانه‌ها منعکس شده است. انواع شکلات، آبنبات، دارو، اقلام غذایی مانند ماکارونی و... از جمله کالاهایی هستند که بنا به گفته مسئولان در ماهای اخیر به وفور صادر شده‌اند و عملا یکی از اصلی ترین عوامل گرانی‌ها و کمبود در داخل هستند.
وقتی یک کالا، هم وارد می‌شود و هم صادر
آمار تجارت خارجی کشور نشان می‌دهد که برنج خارجی، ذرت، انواع دانه‌های روغنی (سویا)، دارو و تجهیزات و ملزومات ضروری پزشکی و کنجاله سویا، روغن‌های خوراکی نیمه جامد و مایع و خام، کره با بسته بندی بیش از ۵۰۰ گرم، جو و شکر خام، گوشت قرمز سرد، چای خشک، گوشت قرمز گرم و حبوبات به ترتیب بیشترین میزان واردات را طی سه ماهه اخیر داشته‌اند. نکته تاسف برانگیز اینکه برخی از این اقلام، رکورد دار صادرات در این مدت هم هستند. گزارشی که از سوی معاونت اقتصادی اتاق بازرگانی تهران منتشر شده، نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۷ معادل ۵۳۶۳ کد تعرفه ۸ رقمی کالایی به ارزش ۶/ ۴۲ میلیارد دلار وارد شده است که از این تعداد، ۳۴۳۴ ردیف تعرفه مشابه، در سال مذکور صادرات نیز داشته‌اند. نکته قابل توجه این است که در این سال، مجموع ارزش صادرات اقلام مشابه وارداتی کشور، ۲۸ میلیارد دلار بوده است. به عبارتی حدود ۶۳ درصد ارزش صادرات کالایی کشور مربوط به اقلامی می‌شود که با همان کد تعرفه و در همان سال، واردات هم داشته‌اند. دسته واردات و صادرات در این گزارش تقریبا شامل همه زمینه‌ها از جمله حبوبات محصولات کشاورزی دارو، شکر و فرآورده‌های آن و ... می‌شود. نکته دیگر آنکه بررسی اعداد و ارقام صادراتی نشان می‌دهد ارزش صادراتی کالاهایی مانند حبوبات و شیر خشک، بسیار بیشتر از ارزش واردات آن بوده است.
واردات شکر با ارز دولتی، صادرات آبنبات با ارز آزاد
یکی از اقلامی که این روزها سر و صدای زیادی به پا کرده است، صادرات فرآورده‌های شیرین شامل شکلات و آبنبات از ایران است. آنچه این مسئله را جنجالی کرده  این است که باوجود کمبود شکردرکشورکه موجب گرانی آن شده است، شرکت‌ها و کارخانه‌های سازنده شکلات، شکر با ارز دولتی می‌گیرند؛ اما محصولاتشان را به خارج از کشور و به خصوص عراق صادر یا قاچاق می‌کنند.
بر اساس آمار در ماه‌های اخیر ۱۲۰ میلیون دلار آبنبات به شکل بی‌سابقه از کشور صادر شد که در واقع چیزی جز صادرات محلول کردن شکر یارانه‌ای در آب و اندکی اسانس نیست. دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق در پاسخ به این پرسش که بعد از آبنبات دیگر چه محصولاتی به واسطه دلار ۴۲۰۰ تومانی به عراق صادر یا قاچاق می‌شود؟ گفت: هنوز کارخانه‌هایی که ارز دولتی دریافت می‌کنند از سوی دولت مشخص نشده‌اند؛ بنابراین چندان معلوم نیست که کدام کارخانه‌ها ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند.
دارو تولید در داخل، واردات از خارج
بررسی آمارهای منتشرشده برخی کالاهای منتخب صنعتی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان‌دهنده تولید ۳۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون عدد داروی انسانی در سال گذشته است که در مقایسه با سال ۹۶ رشد ۳.۳ درصدی نشان می‌دهد. داروهای تولید داخل با مازاد مصرف روبه‌رو هستند. این مسئله منجر به زیاندهی شرکت‌های تولید کننده داخلی شده است. از سوی دیگر داروهایی که در داخل تولید مشابه دارند، با ارز دولتی وارد کشور می شوند. در سال گذشته بخش زیادی از ارز تخصیصی به دارو صرف واردات لوازم آرایشی و بهداشتی به کشور شد. بخشی از گزارشی که اواخر سال گذشته در مورد تخلفات دارویی در کشور منتشر شد، نشان داد در میان داروهای ثبت سفارش شده که با ارز دولتی ترخیص شده‌اند، برخی از اقلام نظیر: پنل پیش ساخته ساختمانی، حشره کش، علف کش، قارچ‌کش، قطعات و استراکچر فلزی، رنگ ضد خزه، طعم دهنده طبیعی پنیر چدار، ماشین آلات پرکن دسر و لبنیات، انواع قالب در سایزهای مختلف، خط کامل تولید لبنیات، انواع طعم دهنده‌ها و رنگ‌های طبیعی، حافظه کامپیوتر، لوله و اتصالات، باتری قلمی، شنی کمباین، رزین‌های مخصوص صنایع چسب، هم ترخیص و به کشور وارد شده است.
ماکارونی از گرانی فرضی تا سود واقعی
ماکارونی هم از جمله اقلامی بود که پارسال ناگهان نایاب و سپس گران شد. این کالای پر مصرف که یارانه و ارز دولتی برای مواد اولیه به خصوص گندم دریافت می‌کند؛ صادرات آن به کشورهای همسایه همچنان ادامه دارد. زمانی‌که پارسال دولت تصمیم داشت ارز دولتی این تولید کنندگان را به ارز نیمایی تبدیل کند، این شرکت‌ها محصولاتشان را به بازار عرضه نکردند و بهانه آن را نداشتن مواد اولیه عنوان کردند؛ اما بررسی لیست صادرات به عراق و افغانستان و حتی ترکیه، نشان می‌دهد که ماکارونی در ماه‌های اخیر همواره به صورت مداوم به این کشورها صادر می‌شود.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس