روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ October 19 , 2019
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

سخنگوی وزارت خارجه، سازندگان «گاندو» را به رعایت تقوا توصیه کرد

روایت واقعی یا غیرواقعی؟

  • کد خبر 11082
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۴/۱۷

«آانچه که از وزارت خارجه، شخص وزیر و همکاران ما در وزارت خارجه در این سریال نشان داده می‌شود با واقعیت منطبق نیست. آقای ظریف وقت نگاه کردن تلویزیون ندارد، نه تلویزیون‌هایی که از خانه همسایه می‌شود گرفت و نه تلویزیون منزل خودشان.» این پاسخ سیدعباس موسوی، سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در واکنش به پخش قسمت 29 سریال «گاندو» بود که در نشست خبری روز گذشته آقای سخنگو با خبرنگاران بیان شد.

چندروز قبل هم ظریف در پاسخ به سوالی درباره شیوه روایت سریال «گاندو» در ماجرای جاسوسی «جیسون رضائیان» تاکید کرده بود که تلویزیون نگاه نمی‌کند.
در قسمت 29 گاندو که یکشنبه شب پخش شد، کاراکتر وزیر امور خارجه کشورمان در حالی به نمایش درآمد که از تلاش ظریف و برخی اطرافیان او برای آزادکردن جاسوس آمریکایی در ایران حکایت داشت و اینگونه نشان می‌داد که ظریف به بهانه حفظ برجام، خواستار مماشات با جاسوس و آزادی جیسون رضائیان بوده است.
سخنگوی وزارت خارجه اما این روایت را «غیرواقعی» دانسته و گفته که ‌ای کاش سازندگان «گاندو» تقوا را رعایت می‌کردند و روایت واقعی‌تری از این ماجرا داشتند: «اگر به ما می‌گفتند اسناد را به آنها می‌دادیم که کمی فیلم‌شان واقعی‌تر باشد. فیلم به لحاظ جلوه‌های هنری فیلم بدی نیست و اگر  تقوا در آن رعایت می‌شد، بهتر بود.»
این واکنش‌ها در حالی صورت گرفته که «جواد افشار» کارگردان «گاندو» اخیرا در گفت و گویی تاکید کرد نقش «ظریف» در این سریال «منفی نیست.»
افشار گفت: دکتر ظریف از شخصیت‌های موردعلاقه من هستند و گفت‌وگویی که به نقل از ایشان پخش شده را نشان از ذکاوت و درایت ایشان دانسته و او را تحسین می‌کنم. چون که سوال و پرسش آن خبرنگار قطعا از روی شیطنت بوده و هدف دیگری را دنبال می‌کرده که نقش دکتر ظریف در سریال «گاندو» را نقش منفی توصیف کرده است.
صحبت‌های افشار در واکنش به صحبت‌های ظریف مبنی بر اینکه «تلویزیون نگاه نمی‌کند» بود. کارگردان «گاندو» در توضیح سکانس‌های مربوط به حضور وزیر خارجه هم گفته بود: «اصلا شخصیت ایشان در سریال «گاندو» منفی نیست بلکه جلسه‌ای ا‌ست که ایشان فقط حضور دارند و تحلیل مسئول امنیتی کشور در مورد مایکل هاشمیان را می‌شنوند، حال اینکه چرا چنین مطلبی از سوی خبرنگار مطرح شده و منفی بودن کاراکتر ایشان را به دروغ بیان کرده‌اند جای بررسی و واکاوی دارد، چرا که در سریال گاندو نه تنها شخصیت‌های ارشد دولت به‌شدت مورد احترام هستند بلکه ما سعی در شفاف کردن سوءاستفاده‌هایی که برخی از منسوبین در حاشیه این عزیزان کرده‌اند را به تصویر کشیده‌ایم و ابدا قصد تخریب و تضعیف دولت را نداشته و نداریم. من در ابتدای پخش سریال «گاندو» بارها از طریق رسانه‌ها اعلام کردم که همگی اجازه دهند سریال، مسیر صحیح خودش را طی کند که چنین حواشی و اتهام‌هایی به‌وجود نیاید، چه بسا هستند کسانی‌که در این شرایط با سوء برداشت از سریال و برای تضعیف اقتدار نظام سعی در شکاف بین شخصیت‌ها و دیدگاه‌های مختلف نظام و دولت بر آیند که نمونه واکنش‌هایی مانند آقای ظریف می‌تواند خنثی‌کننده جوی باشد که برخی کج‌اندیشان ممکن است
 به‌وجود آورند.»
البته با پخش قسمتی که سکانس حضور «ظریف» در آن به نمایش درآمد، مشخص شد که بنا به روایت «گاندو» (که می‌تواند درست یا غلط باشد) وزیر خارجه کشورمان در ماجرای جاسوسی جیسون رضائیان اصرار به آزادی او و مماشات در برخورد با این تبعه ایرانی-آمریکایی داشته است.
«حسام آشنا» مشاور دولت هم همچنان یکی از کسانی است که گویا «گاندو» را همانند «چرنوبیل» مرتب دنبال می‌کند. او در واکنش به پخش یکی از پرسر و صداترین قسمت‌های این سریال در شامگاه یکشنبه که روایت دوران پس از دستگیری رضائیان را دارد، نوشت: «دولت نه اجازه و نه پول دارد که سریال بسازد. صدا و سیما هم پول ندارد که سریال بسازد، ولی گویا جای دیگری هست که برای تضعیف نهاد دولت هم پول فراوان دارد، هم مجوزها و مشوق‌های لازم را دریافت کرده است و هم می‌تواند صدا و سیما را الزام به پخش کند.»
آشنا پیش از این از سیاستمداران ایرانی خواسته بود «چرنوبیل» را تماشا کنند؛ اما مثل اینکه این بار تمایلی ندارد تا اهالی سیاست را به تماشای سیاسی‌ترین سریال رسانه ملی در تمام این سال‌ها دعوت کند در عوض با همین توئیت ها حسابی برای «گاندو» تبلیغ کرده است!
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس