روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ July 08 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

عشق با بدن ما چه می‌کند؟

  • کد خبر 11052
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۴/۱۴

هورمون‌های عشق ترشح کورتیزول را مسدود می‌کند. کورتیزول مسئول استرس است.

عاشق شدن به دلیل تغییراتی که در ترشح میزان هورمون‌ها در بدن ایجاد می‌کند موجب رویداد‌های مثبتی در بدن می‌شود. برخی از مهم‌ترین تأثیراتی که با عاشق شدن در بدن ما روی می‌دهد به این شرح است:

افزایش جریان خون
عاشق بودن باعث می‌شود جریان خون به مرکز لذت مغز بیشتر شود؛ جایی در مغز به نام هسته اکومبنس. تصویر برداری از مغز شخص عاشق (به روش MRI) نشان می‌دهد که این منطقه از مغز هنگام احساس عشق در انسان روشن‌تر می‌شود (یعنی میزان جریان خون در آن بیشتر می‌شود). بیشتر شدن جریان خون معمولا در مرحله جذابیت عشق اتفاق می‌افتد، زمانی که احساس زوج به هم تثبیت شده است.

درمان بی‌خوابی
هورمون‌های عشق (اکسی‌توسین و اندروفین) ترشح کورتیزول را مسدود می‌کند. کورتیزول مسئول استرس است. وقتی از ترشح این هورمون جلوگیری شود، فرد به لحاظ روحی و فکری آرام‌تر خواهد بود و در نتیجه خواب راحت‌تری نیز خواهد داشت.

محافظت از قلب
اکسی‌توسین (هورمون عشق) سبب کاهش استرس، کاهش فشار خون و کاهش میزان هیجانات منفی حاصل از اضطراب می‌شود. همچنین اعتمادبه‌نفس را افزایش و به فرد کمک می‌کند تا به مبارزه با افسردگی بپردازد.

پیشگیری از اعتیاد
عشق، علاوه بر افزایش ترشح دوپامین، میزان ترشح تستوسترون و اکسی‌توسین را نیز افزایش می‌دهد که بهترین ترکیب برای پیشگیری و مبارزه با اعتیاد است.

فعال شدن مرکز ضد درد
دیدن شخصی که عاشق او هستیم همان قسمتی از مغز را فعال می‌کند که دارو‌های ضد دردی مثل مورفین فعال می‌کنند یعنی سیستم اوپیوئید را که مسئول احساس دوست داشتن است.

نکاتی پیرامون عشق

۱ - اگر بعد از مدتی زندگی مشترک دیدید که آن اشتیاق اولیه را درباره همسرتان ندارید، نگران نباشید چرا که این یک روند طبیعی است و جذبه اولیه در حال تبدیل شدن به دلبستگی است. دلبستگی، لازمه ادامه زندگی مشترک و فرزند آوری است.

۲ - اگر عاشق شده اید و کسی را برای ازدواج در نظر گرفته اید، بدانید که در ارزیابی او ممکن است راه را به خطا بروید چرا که نکات منفی او را نمی‌بینید یا کوچک می‌شمارید.

۳ - تفاوت بین عشق و شهوت را دریابید. به ویژه خانم‌ها باید مراقبت بیشتری در این باره کنند، زیرا مرد‌ها به دلیل ویژگی‌های هورمونی شان بیشتر معطوف به شهوت هستند و زن‌ها متمایل به عشق.

۴ - کسی که شکست عشقی خورده، واقعاً درد دارد و حتی ممکن است دردهایش بدنی هم باشد. چنین شخصی نیاز به سرزنش ندارد بلکه به معنای واقعی کلمه، محتاج حمایت عاطفی از طرف عزیزانش هست تا دوران تنش هورمونی را طی کند و به تعادل برسد.

۵- برای افراد بزرگ سال نیز عاشق شدن را به رسمیت بشناسید. اگر پدر یا مادرتان به واسطه جدا شدن یا مرگ همسر، تنها هستند، حق دارند مانند یک جوان ۲۵ ساله عاشق شوند. این یک واقعیت علمی است نه فقط یک توصیه اخلاقی یا اجتماعی.

منبع: روزنامه خراسان

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس