روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ July 06 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

وقتی تیشه به ریشه اقتصاد مقاومتی می‌خورد؛

شیرهای بر زمین ریخته هم کمکی به دامداران نکرد

  • کد خبر 110
  • تاریخ خبر ۱۳۹۵/۰۳/۱۰

طرح خرید شیرخام مازاد از دامداران در چند استان از هفته گذشته آغاز شده است با این وجود اعتراض دامداران ادامه دارد.« برای حمایت از تولید داخل بین دو تا سه روز آینده در استان‌های تهران، البرز، خراسان رضوی، اصفهان و قزوین طرح خرید شیرخام مازاد از دامداران عملیاتی خواهد شد و چنانچه نیاز باشد به سایر استان‌های کشور تعمیم داده می‌شود. »

طرح خرید شیرخام مازاد از دامداران در چند استان از هفته گذشته آغاز شده است با این وجود اعتراض دامداران ادامه دارد.

« برای حمایت از تولید داخل بین دو تا سه روز آینده در استان‌های تهران، البرز، خراسان رضوی، اصفهان و قزوین طرح خرید شیرخام مازاد از دامداران عملیاتی خواهد شد و چنانچه نیاز باشد به سایر استان‌های کشور تعمیم داده می‌شود. » اواخر اردیبهشت‌ ماه امسال بود که این صحبت‌های معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی، دامداران زیادی را به ادامه فعالیت امیدوار کرد. حسن رکنی همچنین گفته بود: خرید شیرخام مازاد از دامداران سقف خاصی ندارد و تا زمانی که لازم باشد، مازاد شیرخام توسط سازمان تعاون روستایی خریداری خواهد شد. گفته‌های معاون وزیر جهاد کشاورزی در حالی مطرح می‌شد که دامداران در شهرهای مختلف از جمله اصفهان دست به تجمع و اعتراضات متعددی زده بودند.

دامداران اصفهانی در اولین تجمع 12 اردیبهشت ماه به مقابل ساختمان استانداری اصفهان رفته و صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان استانی و کشوری رساندند.

 در سال اقتصاد مقاومتی تولید را از بین می‌برندیکی از دامداران در آن تجمع با اشاره مطالبات رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی عنوان کرده بود: در سالی که ابتدای آن رهبر انقلاب به عمل در راستای اقتصاد مقاومتی تاکید کردند، افرادی در پشت پرده با واردات سعی در از بین بردن تولید کشور را دارند؛ عدم‌حمایت از دامداران ایرانی باعث شده اعضای شرکت تعاونی گاو داران استان اصفهان که تا چند ماه قبل بیش از 4 هزار و800 بود امروز به 2 هزار عضو کاهش پیدا کند. دامداران معترض وقتی جوابی از سوی مسئولان استان نشنیدند مقابل ساختمان جهاد کشاورزی را برای تجمع بعدی انتخاب کردند و ضمن تجمع در آنجا با سرازیر کردن شیرهای خود بر روی زمین خواستار رسیدگی به مشکلات شان شدند. مطالبه اصلی دامداران در این اعتراضات اجرای مصوبه دولت مبنی بر خرید شیرخام به قیمت هرکیلوگرم1440 تومان توسط صنایع لبنی بود؛ قیمتی که در نیمه اول سال 93 یعنی حدود 2 سال پیش تعیین شد، اما این نرخ توسط صنایع لبنی مورد قبول قرار نگرفت و خریداری نشد.

 دامداران همچنان گلایه دارند

پس از شنیده شدن صدای دامداران متضرر، وعده خرید شیر تضمینی توسط دولت داده شد و البته از ابتدای ماه جاری به صورت عملیاتی صورت گرفت، اما دامداران همچنان گلایه دارند. پیروز علوی‌نیا عضو هیئت مدیره شرکت تعاونی گاوداران استان اصفهان اظهار داشت: خرید شیر تضمینی از ابتدای ماه جاری در چند استان در حال انجام است، اما مشکل تولیدکنندگان شیر به ویژه در اصفهان پابرجاست. وی افزود: قیمت مصوب دولت 1440 تومان نیست، اما در حال حاضر قیمت هر لیتر شیری که از دامداران خریداری می‌شود بین1200 تا1250 تومان است.

علوی نیا ادامه داد: علاوه بر این تفاوت قیمت، به دامداران به جای پول به ازای خرید شیر، نهاده‌های دامی آن‌هم با کیلویی80 تومان گران‌تر از قیمت بازار داده می‌شود.

 سود اصلی را دلالان به دست می‌آورندعلوی نیا افزود: آن چه در حال حاضر شاهد هستیم، آب به آسیاب دلالان و مافیای صنعت شیر ریختن است که با توجه به بالا بودن عرضه، شیر را از دامداران خریداری، خشک و صادر می‌کنند و از طرف دولت برای این کار مورد تشویق قرار می‌گیرند.

عضو هیئت مدیره شرکت تعاونی گاوداران استان اصفهان تاکید کرد: اگر همچنان که قیمت خرید شیر از ما کاهش پیدا کرده قیمت محصولات کارخانه‌ها نیز کاهش پیدا کند محصولات لبنی جای بیشتری در سبد خانوار خواهند داشت و به‌ تبع به سلامت جامعه کمک خواهد شد؛‌ برای مثال وقتی شخصی برای خرید نوشیدنی به یک مغازه می‌رود، بین نوشابه با قیمت 2 هزار تومان و دوغ با قیمت 3 هزار تومان، نوشابه را انتخاب خواهد کرد.

علوی‌نیا با بیان این که برخلاف اقدامات جهاد کشاورزی تاکنون در عمل حمایتی از دامداران اتفاق نیفتاده است تصریح کرد: مشکل دیگر دامداران خرید گوشت است.

وی گفت: در آستانه مـاه مبـارک رمضـان افزایـش واردات گوشت را شاهد هستیم در صورتـی که از مـدت‌هـا قبل گوشـت تولیـدی دامداران خریداری نشده یا ارزان معامله می‌شود.

 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس