روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ June 06 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

به مناسبت روز جهانی پناهندگان؛ گزارش » زاینده رود « از وضعیت پناهندگان در اصفهان

ساکنانِ هیچ کجا !

  • کد خبر 10909
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۳/۲۹

بر اساس آمار سازمان ملل در یک دهه اخیر، جنگ و ناآرامی های سیاسی، بیش از 40 میلیون انسان را آواره کرده و در هر دقیقه، یک نفر مجبور به ترک محل زندگی خود شده است.

 این حجم زیاد از انسان هایی که جایی برای ماندن در کشورشان ندارند، دنیا را درگیر بحرانی به نام پناهندگان کرده است. نزدیک به دو دهه است که 30 خردادماه از سوی سازمان ملل به عنوان روز پناهنده نام گذاری شده؛ در کنوانسیون پناهندگان  که در سال ۱۹۵۱ کسی » پناهنده « امضا شد، توضیح داده شده که است که به علل مستدل بیم از آزار و اذیت به خاطر نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در گروه اجتماعی خاص یا عقاید سیاسی، در خارج از مملکت خودش زندگی می کند و نمی تواند یا به دلیل این نگرانی ها » پناهجو « نم یخواهد به موطنش بازگردد. اصطلاح به کسی اطلاق م یشود که تقاضای پناهندگی کرده و منتظر جواب است؛ ولی این اصطلاح غالبا درباره کسانی هم که سعی م یکنند وارد کشور خاصی شده و از آن کشور تقاضای پناهندگی کنند، به کار برده می شود. ایران جزو 10 کشور اول دنیا در پذیرش پناهجویان است. این 10 کشور به تنهایی پذیرای بیش از نیمی از پناهندگان جهان هستند.
نکته جالب اینکه چهارکشور اول این لیست در آسیا قرار دارند: ترکیه، پاکستان، لبنان و ایران کشورهایی هستند که ناچار به پذیرش عواقب جنگ هایی در اطراف خود بوده اند که تقریبا خودشان هیچ نقشی در به وجود آوردن آن نداشته اند.
ایران و پناهندگان سابقه پذیرفتن پناهندگان از سوی کشورمان به سال های دور باز می گردد؛ زمانی که لهستانی ها به ایران پناه آوردند و بعدها عراق یها و افغا نها و بعد هم سوری ها مهمان ناخوانده ایرانی ها شدند. بیشترین سهم از میزان 3  یلیونی پناهندگان در ایران را افغا نها تشکیل م یدهند. بر اساس آمار، میزان اتباع خارجی حاضر در ایران از سال 65 تا کنون، بیش از 81 درصد رشد داشته است؛ همچنین بر اساس آمارها از تعداد کل جمعیت خارجی های حاضر در ایران 86 درصد معادل 1 میلیون و 452 هزار و 513 نفر تبعه کشور افغانستان هستند و پس از آن به ترتیب 3.1 درصد عراقی، 1.1 درصد پاکستانی، 0.1 درصد مربوط به کشور ترکیه و 1.4 درصد نیز سهم سایر کشورهاست. استان های تهران،  خراسان رضوی و اصفهان بیشترین میزان مهاجران خارجی را در خود جای داده اند.
دست پناهجویان در سفره اشتغال اصفهان اصفهان، سال هاست که با پدیده دشوار مهاجرت و تبعات ریز و درشت آن روب هرو است. این مهاجر تها، هم داخلی و شامل حرکت جمعیت از روستاها به شهرها می شود و هم تعداد بالای حضور اتباع
بیگانه در استان را در بر می گیرد. فرصت های شغلی، اصلی ترین بخش از نگاه بد بینانه به این پناهنده هاست. اعتراضات زیادی در سال های اخیر نسبت به اشغال فرص تهای شغلی توسط اتباع بیگانه در استان وجود داشته است. درحال یکه آمار بیکاریدر استان به نسبت کشوری بالاست؛ اما کارگران افغان در اصفهان بازار کار خوبی دارند. نداشتن التزام به بیمه، نبود محدودیت های پرداختی و حمایتی برای به کار گیری کارگران افغان و البته میزان کارایی آنها به نسبت برخی از ایرانی ها  موجب شده تا کارفرمایان به خصوص در بخش های ساختمانی، رغبت بیشتری برای به کارگیری افغان ها داشته باشند. برخی از نمایندگان استان نسبت به حضور این حجم از کارگران خارجی در استان به شدت معترض هستند. نماینده مردم  شاهین شهر در مجلس شورای اسامی، یکی از همین افراد است که می گوید در صورت ساماندهی اتباع بیگانه در شهرستان های اصفهان، دیگر نیازی به اعتبار و تسهیلات برای بر طرف کردن مشکل بیکاری نخواهد بود. حسینعلی حاجی دلیگانی  با بیان اینکه حدود ۴ میلیون نفر جوان ایرانی جویای کار در کشور وجود دارند، گفت: فقط در استان اصفهان براساس نتایج سرشماری ۹۵ ، از یک میلیون و ۷۷۹ هزار و ۳۶۶ نفر جمعیت فعال حدود ۲۵۹ هزار ۷۹۷هزار نفر بیکارهستند؛ بنابراین واضح است حضوراین اتباع بیگانه در بازار کار به معنای از دست رفتن فرصت های شغلی برای افراد بیکار است. به علاوه آنکه حضور این افراد در بازار کار به معنای تشویق دیگر اتباع به حضور در کشورمان است.
ناهنجاری اجتماعی، تبعات حضور اتباع دراصفهان افغان ها و عراقی ها بیشترین میزان جمعیت خارجی ها در اصفهان را تشکیل می دهند. در سال های اخیر علاوه بر آنها سوری ها نیز به این جمعیت افزوده شده اند. این در حالی است که وضعیت این افراد از نظر اجتماعی و اقتصادی بسیارنابه سامان است. افغان ها و عراقی ها معمولا در حرفه و شغل هایی مشغول هستند که کم و بیش درآمدی برایشان دارد؛ حتی در برخی از مشاغل مانند ساختمان سازی، رغبت کارفرمایان برای به کار گیری این افراد بیشتر هم هست؛ اما سوری ها حکایت دیگری دارند. اغلب آنها در کشورشان خانه و شغل خوبی داشته اند و حالا نمی دانند که چطور باید زندگی را بدون هیچ پشتوانه و امکاناتی مدیریت کنند. بسیاری از آنها به تکدی گری روی  آورده اند.
مدت هاست که مردم شهر اصفهان در کوچه و خیابان های شهر با پدیده گدایان سوری مواجهند. از زمان حضور این مهاجران در اصفهان، آنها به دلیل پایین بودن قیمت اجاره خانه در حاشیه شهر و مناطق عمدتا محروم، ساکن شده اند؛ مناطقی که
خود با معضلات و ناهنجاری های اجتماعی فراوانی دست به گریبان است. علاوه بر این، اصفهان اکنون با بحران زیاد شدن کودکان بدون شناسنامه هم واجه است. بر اساس آمار، بیش از 49 هزار کودک بدون شناسنامه در ایران وجود دارد. هر چند  آماردقیقی از میزان کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در استان وجود ندارد؛ اما با توجه به بالا بودن آمار حضور اتباع در اصفهان، بی شک تعداد کودکان نیز قابل ملاحظه خواهد بود و در شرایطی که این کودکان هنوز  نمی توانند دارای شناسنامه باشند حمایت های اجتماعی و آموزشی از آنها هزینه های بیشتری خواهد داشت و بدون شک آسیب ها در این زمینه هم بیشتر خواهد بود.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس