روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ July 10 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

سازمان فضایی ایران منتشر کرد؛

برآورد دمای زمین با تصاویر ماهواره ای/ بالاترین سطح گرما در «لوت»

  • کد خبر 10893
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۳/۲۸

سازمان فضایی ایران با برآورد دمای سطح زمین از طریق استفاده از تصاویر ماهواره ای و فناوری سنجش از دور، اعلام کرد: نقاطی از بیابان لوت، بالاترین سطوح گرمایی کشور را دارند.

سازمان فضایی ایران با پردازش و استفاده از داده‌های ماهواره‌ای در اردیبهشت ماه امسال، دمای سطوح زمین را اندازه گیری کرد.

برمبنای اطلاعات دریافتی از تصاویر ماهواره‌ای، بالاترین دمای ثبت شده در کره زمین، ۷۰.۳ درجه سانتیگراد در سال ۲۰۰۳ میلادی در منطقه ریگ یلان در شرق لوت است. این دما هرگز در لوت تکرار نشد اما بعد از این سال منطقه ریگ یلان تا سال ۲۰۰۹ بالاترین دمای هر سال زمین را به خود اختصاص داد.

هرچند این منطقه بیابانی جهت ثبت و انداره گیری دما فاقد ایستگاه هواشناسی است اما سازمان فضایی ایران با تکیه بر فناوری سنجش از دور به عنوان ابزاری مقرون به صرفه و تنها روش برآورد دمای سطح زمین در سطوح وسیع و گسترده، با پردازش و استفاده از داده‌های ماهواره‌ای از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ مبادرت به اندازه گیری دمای سطوح زمین (land surface temperature) کرده است.

این فعالیت می‌تواند برآوردی از سنجش میزان حرارت ساطع شده از کل ایران به خصوص مناطق بیابانی باشد.

نقشه‌های دمای سطح زمین نشان می‌دهد که عمدتاً و به طور پیوسته نقاطی از بیابان لوت، بالاترین سطوح گرمایی کشور را دارند؛ به طوری که بیشترین مقادیر دمایی یعنی تقریباً ۶۴ درجه سانتی گراد مربوط به نواحی بیابانی لوت است.

این مناطق بیشتر در توده‌های ماسه بادی ریگ یلان در شرق لوت واقع شده‌اند که به دلیل جنس و رنگ مواد بستر که تماماً ماسه بادی کرم رنگ هستند، موجب شده‌اند که بیشترین حرارت آفتاب را جذب و در پی آن بالاترین دمای سطح زمین را از خود دفع کنند.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس