روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ June 06 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

به بهانه استقبال خانواده‌ها از یک رشته جذاب؛

کلاس‌های تابستانی به پیشرفت ژیمناستیک کمکی نمی‌کند

  • کد خبر 10874
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۳/۲۶

هرساله با شروع تابستان و فرا رسیدن تعطیلی مدارس، بیشتر خانواده‌ها دغدغه بیکاری فرزندان خود را دارند. معمولا هر کودکی بنا بر علاقه یا تشخیص خانواده او برای پر کردن اوقات فراغت در فصل تابستان در فعالیت‌های مرتبط با تحصیل یا هنری و ورزشی شرکت می‌کند.

 در این میان ژیمناستیک یکی از پر طرفدارترین رشته‌های ورزشی است که مورد استقبال قرار می‌گیرد. شهر اصفهان نیز از این قاعده مستثنی نیست و همزمان با پایان یافتن ایام امتحانات دانش آموزان، بازار ثبت‌نام ژیمناستیک داغ شده و تبلیغات بسیاری در خصوص برگزاری کلاس‌های آموزشی ژیمناستیک در گوشه و کنار شهر دیده شود. به همین مناسبت با علی نکویی، دبیر هیئت ژیمناستیک استان اصفهان درباره برنامه‌های این هیئت برای اوقات فراغت دانش آموزان همچنین عملکرد هیئت ژیمناستیک در بعد قهرمانی، گفت وگویی ترتیب دادیم که ماحصل آن در ادامه می‌آید.
هرساله با شروع فصل تابستان شاهد استقبال گسترده خانواده‌ها برای ثبت نام در کلاس‌های ژیمناستیک هستیم، با توجه به این مسئله هیئت ژیمناستیک چه برنامه‌هایی برای این بازه زمانی ترتیب داده است؟
بله همان طور که گفتید در فصل تابستان اقبال عمومی زیادی به رشته ژیمناستیک وجود دارد، از این رو هیئت ژیمناستیک برنامه‌های ویژه‌ای برای این بازه زمانی تدارک دیده و تعداد کلاس‌های آموزشی برگزار شده نسبت به طول سال چند بار شده و با توجه به این مسئله طرح‌های استعداد یابی به طور ویژه اجرا می‌شود. نظارت و بازرسی روی کلاس‌های آموزشی یکی دیگر از اقدامات اساسی هیئت در این زمان است. باشگاه و مراکز معتبری که رشته ژیمناستیک را آموزش می‌دهند، مورد نظارت و بازرسی قرار می‌گیرند و مدارک مربیان این مراکز مورد تایید هیئت قرار دارد.
پس با توجه به این گفته شما همه مراکزی که به آموزش رشته ژیمناستیک می‌پردازند، مورد تایید شما نیستند؟
بله تنها تعداد محدودی از این مراکز از استاندارهای لازم برخوردار هستند. هیئت ژیمناستیک تنها روی مراکز و باشگاه‌های معتبر نظارت انجام می‌دهد و در مورد فعالیت کانون‌ها یا مراکزی که مجوزهای لازم را دریافت نکرده‌اند، وظیفه‌ای بابت نظارت بر عهده هیئت نیست و در صورت بروز مشکل، انتظاری برای پاسخگویی نباید وجود داشته باشد.
به نظر شما این استقبال گسترده تاثیری روی پیشرفت رشته ژیمناستیک در بعد قهرمانی دارد؟
با توجه به اینکه با بازگشایی مدارس، حضور دانش‌آموزان در کلاس‌های ژیمناستیک نیز پایان می‌یابد،نمی‌توان انتظار داشت که این کلاس‌های تابستانی به پیشرفت این رشته در کشور ما کمک چندانی بکند. فراگیرانی که تنها به آموزش در سه ماه تعطیلات تابستان اکتفا می‌کنند، 10 سال هم در این کلاس‌ها شرکت کنند، سودی نخواهد داشت و دوباره اول تابستان همان حرکات قبلی را با آنها تمرین می‌کنند که بدین ترتیب همواره به نقطه اول بر می‌گردند و صرفا وقت و هزینه‌شان را تلف می‌کنند.
دلیل این مسئله را چه می دانید؟
فرهنگ رشته ژیمناستیک در بین خانواده‌ها جا نیفتاده است. برخی تصور می‌کنند رشته ژیمناستیک تنها مربوط به فصل تابستان است و پایان تابستان که می‌شود، می‌گویند تابستان سال دیگر می‌آییم و این رشته را ادامه می‌دهیم و اطلاع ندارند که در سایر فصول سال نیز کلاس‌های ژیمناستیک برپاست.
گفته می‌شود که حضور در رشته ژیمناستیک می‌تواند به افرادی که می‌خواهند ورزش را به صورت حرفه‌ای ادامه دهند کمک زیادی کند، شما با این صحبت موافق هستید؟
 بله با توجه به خصوصیات خاص رشته ژیمناستیک، افرادی که سابقه فعالیت در این رشته را دارند، در سایر رشته‌های دیگر از انعطاف و آمادگی جسمانی بهتری برخوردار بوده و امکان موفقیت بیشتری دارند. حتی حضور در رشته ژیمناستیک برای کسانی که به صورت حرفه‌ای ورزش را دنبال نکنند نیز موثر است و به سلامتی و تناسب اندام آنها کمک زیادی می‌کند.
برگردیم به برنامه‌های هیئت ژیمناستیک در بعد قهرمانی، وضعیت هیئت استان در این زمینه چگونه است؟
در کشور ما ژیمناستیک را با نام ژیمناستیک هنری بیشتر می‌شناسند و شاید ذهنیتی که در مورد ژیمناستیک در ذهن بیشتر مردم شکل گرفته، محدود به حرکات آکروبات زمینی و حرکات روی اسباب و وسایل ژیمناستیک هنری مثل دارحلقه-پارالل -بارفیکس وخرک است؛ اما این رشته شاخه‌های دیگری مانند آکروژیم، ریتمیک، ایروبیک و... نیز دارد که هیئت استان در تمام این شاخه‌ها فعال بوده و در چند سال گذشته همواره در کشور روی سکو قرار داشته‌ایم.
سطح فنی مربیان و داوران اصفهانی در رشته ژیمناستیک به چه صورت است؟
استان اصفهان مربیان خوبی را در خود پرورش داده و در این زمینه اقداماتی نیز صورت گرفته و قرار بر این است تا همه کمیته‌ها به ویژه کمیته آموزش و فنی فعال شوند، در این راه از دانشگاه‌ها نیز کمک گرفته شده تا بتوانیم کارهای زیربنایی خوبی را انجام دهیم.در هیئت به صورت مرتب کلاس‌های مربیگری برگزار می‌کنیم تا مربیان به سطح قابل قبولی برسند. در بخش داوری نیز داوران خوبی در اصفهان فعالیت می‌کنند مانند خانم نگین مهسا که سال گذشته به عنوان تنها داور زن ایرانی در رقابت‌های آسیایی 2018 حضور داشت.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس