روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ June 06 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

قهرمان اصفهانی رشته درای تولینگ در گفت وگو با «زاینده رود»:

هزینه‌های زیاد، مانع جذب جوانان به درای تولینگ می‌شوند

  • کد خبر 10867
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۳/۲۶

فعالیت در یک سری رشته‌های ورزشی که جامعه شناخت زیادی از آنها ندارد، آدم‌های خاص خود را می‌خواهد؛ آدم‌هایی که هیجان و جذابیت برای آنها از هر مسئله دیگری مهم‌تر است. مهسا نساج پور، بانوی 27 ساله اصفهانی از جمله همین افراد است که با وجود کسب موفقیت در رشته ووشو، تصمیم به فعالیت در رشته سنگ نوردی کرد و در ادامه نیز به درای تولینگ روی آورد تا تجربه‌های جدیدی را در زندگی ورزشی‌اش کسب کند.

نساج پور که به تازگی در ششمین دوره مسابقات درای تولینگ قهرمانی کشور که در مازندران برگزار شد بر جایگاه سوم ماده سر طناب ایستاد، در گفت وگو با زاینده رود از چگونگی روی آوردن به این رشته و مشکلات پیش رو می‌گوید.

دو سال پیش بود که تصمیم گرفتم درای تولینگ را به عنوان رشته اصلی خودم انتخاب کنم و علت آن هم این بود که از تمرین کردن در این رشته واقعا لذت می‌بردم و تازه متوجه شدم که این همان رشته‌ای است که می‌توانم استارت قهرمانی‌ام را در آن بزنم. این موضوع به من انگیزه می‌داد، به شدت به این رشته علاقه مند شده بودم. هنگامی که این تصمیم را گرفتم شرایط بسیار سختی داشتم چون درای تولینگ یک رشته ورزشی پر هزینه است و تجهیرات آن در ایران موجود نیست؛ اما سعی کردم با تمام این مشکلات بجنگم.

قطعا کسانی که به طبیعت می‌روند و در طبیعت فعالیت می‌کنند قادر نیستند زیبایی‌های آن و حسی که طبیعت می‌دهد و آرامشی که در طبیعت وجود دارد را توصیف کنند. یک بعد از زیبایی‌هایی که من هم در سنگ نوردی و هم در یخ نوردی دیده‌ام این است که ما حریف یا مبارزی پیش روی خود نداریم و چیزی که در مقابل ما هست طبیعت است و نیازی نیست که به طرز نفرت آوری به آن حریف نگاه کنیم. بنابر این هر چه محبت و علاقه ما نسبت به طبیعت بیشتر باشد قطعا می‌توانیم صعودی با کیفیت‌تر و لذت بخش تر را تجربه کنیم و این موضوعی است که باعث شده من همواره از ورزش‌هایی که برای فعالیت خود انتخاب کرده‌ام (سنگ نوردی و یخ نوردی) لذت ببرم. فعالیت در رشته‌های ورزشی که در طبیعت انجام می‌شوند مثل فعالیت در رشته‌های ورزشی مانند رشته‌های رزمی نیست که شما بخواهید با حریف خود بجنگید و نیاز داشته باشید تا برای کسب سکو حس خشونت و نفرت از حریف را در وجود خود تقویت کنید. کوبیدن پا روی دیواره در هنگام صعود باعث می‌شود تا از نظر روانی تخلیه شده و تمام استرس و نگرانی‌هایی که در زندگی روزمره دارید تخلیه شود و هنگامی که از سالن خارج می‌شوید احساس سبکی و شادابی خواهید داشت.

 شرایط سخت افزاری برای این رشته در اصفهان اصلا مناسب نیست، تنها یک دیواره در سالن سنگ نوردی چمران برای درای تولینگ وجود دارد که ما تمرینات‌مان را  آنجا انجام می‌دهیم. فعالیت در درای تولینگ هزینه‌های زیادی می‌طلبد که همین عامل سبب می‌شود افراد زیادی به این رشته جذب نشوند. در اصفهان تنها سه خانم هستند که در درای تولینگ فعالیت می‌کنند.

اگرچه اولین چیزی که بعد از دیدن یک خانم که با تبر و کرامپون در حال بالا رفتن از دیواره است به ذهن می‌آید، سرسختی و مردانه بودن این رشته است؛ اما وقتی وارد این رشته شده و با جذابیت‌های آن مواجه می‌شوید نگرش شما نسبت به این ورزش عوض می‌شود. از سوی دیگر بانوان ما با کسب سکوهای کشوری، آسیایی و جهانی می‌توانند این باور را عوض کنند و به همگان ثابت کنند که سطح توانایی‌شان در حدی است که بتوانند ورزش‌های قدرتی و استقامتی را انجام دهند و در آنها موفق شوند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس