روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ June 05 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

ژاپن درایران به دنبال چیست؟

یک سامورایی در تهران

  • کد خبر 10821
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۳/۲۱

سفر «شینزو آبه» به ایران را می‌توان یکی از پر سر و صداترین سفرهای دیپلماتیک طی یک دهه اخیر دانست. هر چند در این سال‌ها به دلیل فشار و تحریم آمریکا، مسئولان کشورهای بزرگ تقریبا حاضر نمی شدند به ایران سفر کنند؛ اما سفر نخست وزیر ژاپن بیشتر از هر مقام رسمی دیگری حاشیه هایی به همراه داشته است.

ژاپن هیچگاه در سیاست ایران نقش عالی نداشته، هر چند روابط اقتصادی و تبادلات فرهنگی زیادی میان دو کشور وجود داشته است؛ اما طی دهه‌های اخیر به دلیل تعارض میان ایران و آمریکا و نزدیکی و سلطه ایالات متحده بر فضای سیاسی ژاپن هیچگاه دو کشور مراودات سیاسی نزدیکی نداشته‌اند به همین دلیل زمانی که در جریان سفر ترامپ به ژاپن، از ژاپن به عنوان میانجی نام برده شد کمتر کسی احتمال آن را جدی می‌دانست آن هم در شرایط دشواری که ایران مواضع سختی در برابر مذاکره با آمریکا دارد. نکته قابل توجهی که در بررسی همکاری‌های ایران و ژاپن به چشم می‌آید احتیاطی است که همواره از سوی طرف‌های ژاپنی در پیش گرفته می‌شود. اگر چه ژاپن برای افزایش همکاری‌های اقتصادی با ایران محتاط‌تر از رقبایی چون کره جنوبی، چین و حتی کشورهای اروپایی عمل کرده؛ اما فعالیت‌های فرهنگی سفارت این کشور در ایران نشان می‌دهد که تلاش برای ایجاد راهکارهای ارتباطی و فرهنگی طی سال‌های اخیر در دستور کار سفارت این کشور قرار داشته است. بررسی سایت سفارت ژاپن نشان می‌دهد که طی یک سال گذشته در چندین مورد دیدار میان سفیر این کشور و معاونان فرهنگی رییس جمهور و نیز قرار داد سرمایه گذاری و کمک به نهادهای فرهنگی و علمی و تحقیقاتی صورت گرفته است. این مسئله نشان می‌دهد که به رغم حضور کمرنگ سامورایی‌ها در اقتصاد؛ اما تلاش‌های این کشور برای باز ماندن کانال‌های ارتباط فرهنگی و علمی  شایان توجه است و  ژاپن امیدوار است تا بتواند به روزهای اوج روابط با کشورمان بازگردد.
سفر «آبه» به تهران هم شاید یکی از همین بازی‌های دو سر برد دولت ژاپن باشد؛ این حرکت برای کشوری که دهه‌ها متهم به سرافکندگی و شکست در برابر آمریکا بوده است و با وجود  قدرت اقتصادی، پرستیژ سیاسی بالایی ندارد می‌تواند آغاز بازگشت به معادلات قدرت سیاسی در سطح بین الملل باشد. چه این کشور موفق به ایجاد کانال ارتباطی میان ایران و آمریکا باشد و چه در این راه شکست بخورد در هر دو شرایط منافع خوبی را به دست خواهد آورد. اگر ژاپن بتواند راهی برای مذاکره ایران و آمریکا ایجاد کند مطمئنا در آینده از منافع اقتصادی این کار سود زیادی می‌برد. نفت ایران و کمک‌های مالی آمریکا، هر دو برای این کشور چشمگیر و سودآور خواهد بود. از یک طرف ژاپن با آمریکا مراودات اقتصادی گسترده‌ای دارد آن هم در شرایطی که آمریکا شرایط بسته اقتصادی را در بازارهای داخلی این کشور حاکم کرده و عملا وارد جنگ تجاری با چین و اتحادیه اروپا شده است. از سوی دیگر نفت و مواد پتروشیمی نیازی است که ژاپن امیدوار است بار دیگر آن را از سوی ایران تامین کند. تا پیش از تشدید تحریم‌ها علیه تهران، ژاپنی‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد نفت خام خود را از ایران خریداری می‌کردند، اکنون ژاپن با کمبود احتمالی سوخت‌های فسیلی مواجه است. هر نوع تغییر در مواضع ایران و آمریکا می‌تواند سد تامین نفت را از سر راه ژاپن بردارد.همچنین ژاپن امیدوار است تا بار دیگر به شریک تجاری ما در دنیا تبدیل شود. سفر «آبه» به تهران آزمون خوبی برای نخمین میزان توانمندی سیاست خارجی این کشور است، در واقع محافظه‌کاری ژاپنی‌ها در یک دهه گذشته باعث شده تا آنها منافع بسیاری را در ایران از دست بدهند و سال‌ها در برابر کشورهای دیگر دست به عصا و گوش به فرمان باشند؛ اما اکنون آبه می‌کوشد تا بخشی از پیچیده‌ترین معادله نظامی و سیاسی قرن حاضر را حل و فصل کند تا شاید قدرت رویایی ژاپن در سال‌های گذشته  را به این کشور بازگرداند.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس