روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ August 08 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بر اساس آمار ارائه شده، برخی از با کیفیت‌ترین خودروهای ایرانی دیگر تولید نمی‌شود؛

کیفیت در مرز صفر

  • کد خبر 10820
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۳/۲۱

بازار خودرو در سال جدید، شروعی طوفانی داشت. در سایه بالا نشینی خودروهای خارجی و رکود سنگین در بازار خرید و فروش این نوع از خودروها تولیدات داخلی با قیمت‌های نجومی در بازار جولان می‌دهند. هر چند در هفته های اخیر تا 100 میلیون از قیمت برخی ازاین خودروها کاهش یافته است؛ اما همچنان خودروهای نه چندان با کیفیت با قیمت‌های نجومی در بازار عرضه می‌شوند.

 این وضعیت در حالی است که بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی سازمان صنعت و معدن تولید خودرو در کشور از ابتدای سال تا کنون 24 درصد کاهش داشته است. طبق آمار مربوط به تولید خودرو، طی دو ماهه ابتدایی امسال 140 هزار و 917 دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 24 درصد کاهش داشته است. در این مدت تولید سواری در کشور به 132 هزار و 343 دستگاه رسیده که نسبت به دو ماهه ابتدایی سال گذشته کاهش 24.5 درصدی را تجربه کرده است.
تولید انواع خودرو در اردیبهشت امسال نیز به 87 هزار و 821 دستگاه رسید که نسبت به اردیبهشت 97 افت 16.1 درصدی را نشان می‌دهد. در مورد تولید سواری در اردیبهشت ماه نیز باید به عدد 81 هزار و 418 دستگاه اشاره کنیم که در مقایسه با اردیبهشت سال گذشته 17.3 درصد کاهش یافته است؛ در حالی‌که برخی از محصولات سایپا و ایران خودرو در یک ماه اخیر تولید نشده‌اند؛ اما نام آنها در میان لیست با کیفیت‌ترین خودروها که دیروز از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت منتشر شد، آمده است. بررسی وضعیت تولید خودروها طی اردیبهشت امسال نشان می‌دهد تولید پژو پارس دوگانه‌سوز و سوزوکی در ایران خودرو به صفر رسیده و تولید تندر 90 شرکت پارس‌خودرو و تیبا دوگانه سوز سایپای کاشان نیز در اردیبهشت امسال متوقف بوده است. این در حالی است که سوزوکی و تندر به عنوان باکیفیت‌ترین محصولات بازار ماشین ایران معرفی شده است. بر اساس گزارش روز سه شنبه وزارت صنعت، در گروه خودروهای سواری دسته قیمتی یک، نیومزدا ۳ و سوزوکی گرند ویتارا و در دسته قیمتی ۲ کیاسراتو، هایما s۷ اتوماتیک موفق به دریافت ۴ ستاره کیفی شدند. پژو ۲۰۰۸ در دسته قیمتی ۲ از گروه سواری ۵ ستاره کیفی دریافت کرد. در دسته قیمتی ۳ b۳۰، و چانگان cs۳۵ و آریواتوماتیک، در دسته قیمتی ۴، تندر ۹۰ پلاس اتوماتیک، تندر ۹۰ پلاس، پژو ۲۰۷ اتوماتیک، پارس تندر، پژو ۲۰۷ و دنا پلاس ۴ ستاره گرفتند. در دسته قیمتی ۵،
 هیچ‌کدام از خودروهای ساخت داخلی نتوانستند در رده کیفی بالا قرار بگیرند و سایپا ایکس ۱۱۱، سایپا ایکس ۱۳۱، سایپا ایکس ۱۳۲ و سایپا ایکس ۱۳۱ پارس خودرو، دو ستاره دریافت کردند. در بخش وانت و در دسته قیمتی یک وانت نیو پیکاپ فوتون سه ستاره گرفت و در دسته قیمتی ۲ وانت تندر ۳ ستاره دریافت کرد.
نکته قابل توجه اینکه در این رده بندی نامی از خودروسازان معروف چینی مانند ام وی‌ام و جک که همواره یک یا چند تولید آنها جزو خودروهای باکیفیت در سال‌های اخیر معرفی می‌شد، دیده نمی‌شود؛ اما به جای آن خودرو سازی تازه کار چانگان یک محصول در این لیست دارد. در این لیست ارائه شده البته خبری از خودروهای هیوندای و رنو هم نیست که این مسئله نشان می‌دهد که خط تولید این محصولات رسما در ایران متوقف شده است.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس