روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ July 06 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

اظهارات«بوریس جانسون» جنجال‌های زیادی در اروپا به راه انداخته است؛

تند روی به سبک «جانسون»

  • کد خبر 10799
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۳/۱۹

رقابت‌ها میان بخت‌های اصلی ریاست در انگلستان با کناره گیری رسمی «ترزا می» تنگاتنگ شده است. نخست وزیر مستعفی انگلستان که از وی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین قربانیان برگزیت و یا همان طرح خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نام برده می‌شود، به رغم تمام تلاش‌ها و برنامه‌ها نتوانست میان موافقان و مخالفان، راهی مشترک ایجاد کند و در نتیجه استعفا داد و حالا نامزدهای حزب محافظه کار در تلاش برای تسخیر صندلی خالی می هستند .

 بر اساس اعلام حزب محافظه‌کار انگلیس، رییس جدید این حزب و فرد جایگزین نخست‌وزیر اواخر جولای (اواخر تیر سال جاری) انتخاب خواهد شد. محافظه‌کاران تاکید کردند که روند انتخاب رییس جدید حزب از ۲۲ جولای (۳۱ تیر سال جاری) آغاز می‌شود.
 قرار است این فرد در چند مرحله تعیین و در نهایت میان دو نامزد حائز بیشترین آرا از مجموع ۱۱ نامزد، رییس جدید حزب انتخاب شود. نخستین دور رای‌گیری ۱۳ ژوئن و دورهای بعدی ۱۸، ۱۹ و ۲۰ ژوئن برگزار می‌شود.
نامزدها می‌دانند که راه آسانی برای رسیدن به موفقیت و بقا در جایگاه نخست وزیر نخواهند داشت و به همین دلیل همه تلاش خود را برای رو کردن برگ‌های برنده در جریان انتخابات به کار خواهند گرفت. «بوریس جانسون» وزیر خارجه سابق، «جرمی هانت» وزیر خارجه کنونی و «مایکل گوو» از جمله بخت‌های اصلی ریاست بر کابینه هستند. «بوریس جانسون» با محبوبیت ۴۲ درصدی بین اعضا بالاترین شانس را برای تصاحب کرسی نخست وزیری دارد و پس از او به ترتیب «مایکل گوو» وزیر محیط‌زیست با محبوبیت ۲۸ درصد و «جرمی هانت» با ۲۶ درصد در رتبه دوم و سوم قرار دارند.
 جانسون اما به نظر مصمم‌تر از دو نامزد دیگر به نظر می‌رسد و از هم اکنون تلاش‌ها برای همسو کردن حزب خود با راهکارها و ایده‌های جنجالی را آغاز کرده است. جانسون در جدیدترین اظهار نظر خود تهدید کرده که توافق ۵۰ میلیارد دلاری لندن- بروکسل را بلوکه خواهد کرد. این اظهارات، جنجال‌های زیادی را در اتحادیه اروپا به راه انداخته است. نامزد پیشتاز ریاست حزب محافظه کار انگلیس تهدید کرد که اگر اتحادیه اروپا گزینه‌های بهتری به لندن در خصوص برگزیت ارائه نکند وی توافق برای پرداخت ۵۰ میلیارد دلار به بروکسل را ملغی خواهد کرد.
 پرداخت این مبلغ به بروکسل از سوی انگلیس، یکی از توافقاتی است که میان لندن و اتحادیه اروپا برای نشان دادن حسن نیت انگلیس در خصوص اتحادیه اروپا انجام شده و قرار است طی چند سال اجرا شود. این در حالی است که اتحادیه اروپا تاکید کرده توافقی که در سال گذشته با «ترزا می» داشته را تغییر نمی‌دهد. از سوی دیگر پارلمان انگلیس نیز تاکنون سه بار به این توافق رای منفی داده است. این راهکار جانسون دقیقا همان پیشنهادی است که ترامپ پیش از سفر خود به این کشور مطرح کرده بود؛ اگر چه جانسون در جریان دیدار ترامپ از انگلستان حاضر به ملاقات با وی نشد؛ اما به نظر می‌رسد راهکار آمریکایی‌ها آخرین تیر برای به سر انجام رساندن توافق برگزیت باشد. جانسون قاطعانه تاکید کرده است اگر به عنوان نخست وزیر انگلیس انتخاب شود، تحت هر شرایطی برگزیت را اجرایی خواهد کرد. این در حالی است که کارشناسان نسبت به خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا هشدارهای جدی را مطرح می‌کنند. طبق پیش بینی‌های انجام شده، خروج انگلیس، بخش بزرگی از نیروهای کار و تولید ثروت را از این اتحادیه خارج می‌کند. به همین دلیل اظهارات تند و تیز بوریس جانسون نگرانی‌های زیادی را در محافل اقتصادی و سیاسی اروپا ایجاد کرده است. با توجه به جو روانی حاکم بر حزب محافظه کار و شکست سیاست‌های ترزا می پیش بینی می‌شود اتحادیه اروپا و انگلستان در آینده‌ای نزدیک وارد چالش بزرگ تعارضات در قالب برگزیت خواهند شد که می‌تواند تا آستانه یک جنگ تجاری هم پیش برود.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس