روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ July 12 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

برداشت سیب زمینی از مزارع استان اصفهان آغاز شد؛

چشم بازار به سیب زمینی اصفهان

  • کد خبر 10798
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۳/۱۹

با برداشته شدن ممنوعیت صادرات سیب زمینی و پیاز در روزهای گذشته، باز هم قیمت این محصولات کشاورزی در بازار افزایش یافت. گرانی سرسام آور پیاز امسال به حدی بار روانی مضاعفی را به مردم وارد ساخت که با انتشار خبر آزاد شدن صادرات سیب زمینی و پیاز بار دیگر نگرانی‌ها از گرانی یک باره آنها در میان مردم افزایش یافت.

مسئولان تنظیم بازار میوه و تره بار وعده داده‌اند با برداشت سیب زمینی از مزارع اصفهان و ورود آن به بازار، قیمت‌ها متعادل‌تر خواهد شد؛اما در یک ماه اخیر سیب زمینی از کیلویی 5 هزار تومان و پیاز از 9 هزار تومان کمتر نبوده و این در حالی است که انتظار می‌رفت با مساعد شدن هوا، رفع مشکلات حمل و نقل، عادی شدن شرایط برداشت و عرضه محصول به بازار، قیمت محصول تا حدودی کاهش یابد؛ اما به نظر می‌رسد همچنان کمبود عرضه در بازار، عامل بالا بودن قیمت این محصولات است و شاید بار دیگر صادرات هم سیب‌زمینی را نایاب کند. ایران در تولید سیب‌زمینی نه تنها خود کفایی داشته و دارد؛ بلکه هرسال مازاد این محصولات راهی بازارهای کشورهای همسایه می‌شده است؛ اما بالا و پایین شدن قیمت این محصول در بازار، نشان از عدم تعادل در عرضه و تقاضای بازار دارد. براساس آمار تولید، سیب‌زمینی مورد نیاز کشور تامین است و کمبودی در این زمینه نداریم ولی برخی از عوامل مانند صادرات، تعطیلی نیروی کار در بخش سورتینگ، بروز مشکلاتی در سیستم حمل و نقل جاده‌ای، افزایش نرخ تمامی محصولات کشاورزی و شایعات بازار این روزها نه تنها سیب زمینی بلکه بسیاری از صیفی جات را دستخوش گرانی کرده است.
وضعیت تولید سیب زمینی البته در برخی از مناطق کشور تا حدی هم مضحک است؛ به عنوان مثال در کردستان به دلیل ممنوعیت صادرات عملا برداشت سیب زمینی از صرفه اقتصادی افتاد و مقدار زیادی از سیب زمینی‌ها روی زمین خراب شد. گرانی در بازارهای داخلی و ممنوعیت یک باره صادرات، موجب شد تا کشاورزان کردستانی قید سیب زمینی‌های کشت شده را بزنند. در روزهای اخیر هم بالا و پایین شدن قیمت سیب زمینی و شایعات پیرامون افزایش قیمت این محصول موجب شده تا رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی وعده دهد که با ورود سیب زمینی‌های برداشت شده از اصفهان و همدان، بازار این محصول متعادل شود. روزگار سیب زمینی کاران در اصفهان هم چندان خوش نیست. اصفهان، سومین تولید کننده سیب زمینی در کشور است. بر اساس اعلام مسئولان جهاد کشاورزی استان، سالانه بیش از ۵۰۰ هزار تن سیب زمینی از سه هزار و 200 هکتار اراضی استان اصفهان، برداشت می‌شود؛ هر چند طی ده سال گذشته برنامه ریزی‌های خوبی برای تولید این محصول در استان به خصوص در مناطق غربی شده بود؛ اما خشکسالی های چند سال اخیر، سطح زیر کشت و میزان محصولات را به شدت کاهش داد و حتی عده‌ای کشاورزان به استان‌هایی مانند همدان مهاجرت و در آن مناطق نسبت به کشت سیب زمینی اقدام کردند. بخشی از محصول تولیدی در اصفهان هم سهم بازارهای خارجی و سبد صادراتی کشور بود که به نظر می‌رسد امسال از 7 هزار تن صادرات، سهم کمتری از کشور خارج شود.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس