روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ December 10 , 2019
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

نصف جهان در لابه لای جدیدترین آمار نفوس و مسکن مرکز آمار ایران ؛

اصفهانی ها در گذر زمان

  • کد خبر 10700
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۳/۰۸

مرکز آمار ایران به تازگی گزارشی از روند شصت ساله تغییرات جمعیتی در ایران منتشر کرده است. این گزارش را می‌توان یکی از جامع‌ترین اطلاعات آماری دانست که طی سال‌های اخیر منتشر شده و هر کدام از موارد مورد بررسی به تفکیک استان‌ها و مناطق شهری و روستایی دسته‌بندی شده است.

 این گزارش شامل مجموعه کاملی از اطلاعات و شاخص‌های کلی جمعیتی از جمله نتایج و یافته‌های سرشماری‌ها در سطح کل کشور، استان‌ها و نقاط شهری و روستایی است. یکی از بارزترین اطلاعات این گزارش مربوط به تغییرات جمعیتی ایران است که بر اساس آن در 60 سال گذشته شصت میلیون نفر به جمعیت ایران اضافه شده است؛یعنی چیزی در حدود یک میلیون نفر در هر سال. این افزایش در نقاط شهری برابر با ۵۳۱۹۳۲۸۴ نفر و در نقاط روستایی برابر با ۷۷۷۸۵۴۳ نفر بوده است.
نسبت‌های جالب در آمار جمعیتی ایران
بر اساس گزارش اخیر مرکز آمار ایران، نسبت جنسی از ۱۰۴ در سال ۱۳۳۵ به ۱۰۳ در سال ۱۳۹۵ رسیده است و کاهش بعد خانوار به ۳/۳ گویای کمتر شدن تعداد افراد در خانواده هاست. در سال 1335 مردان 88/50 درصد جمعیت ایران را تشکیل می دادند؛ اما این نسبت در سال 1395 بیشتر شده و به 28/51 رسیده است به این ترتیب زنان 48 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. نرخ زادآوری از دیگر آمار قابل توجه در این گزارش است. در سال 1365 کودکان تازه متولد شده بیش از 18 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌داده‌اند این رقم در سال 1395 به اندکی بیش از 8 درصد رسیده که نشان از عقبگرد ده درصدی تولید موالید در کشور دارد. پیر شدن جمعیت از جمله مسائلی است که به خوبی از لابه لای آمار این گزارش می‌توان فهمید در سال 65 میانگین سنی مردان 87/21 سال و زنان 60/21 بوده است. این ارقام در سال 1395 به 9/30 برای مردان و 30 برای زنان رسیده است. همچنین میزان مهاجران وارد شده به کشور تا سال 95 بیش از 4 میلیون نفر بوده است.
 بیکاری، آیتم دیگری است که مورد بررسی قرار گرفته است. در هیچ دوره زمانی از سال 1365 تاکنون هیچ گاه نرخ بیکاری در ایران زیر 10 درصد نبوده است. بر اساس این آمار تنها در سال 1375 میزان بیکاری به 86/8درصد رسیده و پس از آن باز هم نرخ بیکاری روندی صعودی داشته  وضعیت در روستاهای کشور هم تقریبا به همین گونه بوده است.
اصفهان؛ سومین استان پر جمعیت کشور
بخش جالب توجه گزارش منتشر شده اخیر مربوط به ارائه آمار به تفکیک هر استان است. بر این اساس استان اصفهان طی دوره 10ساله از سال 65 تا 95 بیش از دو میلیون افزایش جمعیت داشته است. جمعیت استان در سال 65 چیزی در حدود بیش از سه میلیون نفر بوده؛ اما این تعداد در سال 95 به بیش از 5 میلیون نفر رسیده است و پس از تهران و خراسان رضوی بیشترین جمعیت در کشور را دارد. نکته قابل تامل، رشد تند شهرنشینی در استان است در حالی که در سال 65 بیشتر از یک میلیون جمعیت اصفهان در روستاها ساکن بوده‌اند این تعداد در سال 95 به 600 هزار نفر رسیده این در حالی است که در مقایسه با دو استان پر جمعیت دیگر کشور در بالای نمودار جمعیتی، ساکنان استان اصفهان بسیار بیشتر از تهران و خراسان رضوی به شهرنشینی روی آورده‌اند و جمعیت روستایی در این استان روند کاهشی تندتری داشته است. شهر نشینی در اصفهان از 64 درصد در سال 1365 به 88 درصد در سال 95 رسیده است. اصفهان پس از قم، البرز و تهران بیشترین میزان شهرنشینی را دارد. طی پنج سال گذشته نزدیک به 300 هزار نفر به اصفهان مهاجرت کرده‌اند و بیش از 35 هزار نفر از این تعداد در شهرها ساکن شده‌اند که بیش از 8 هزار نفر از این تعداد هم مهاجران خارجی بوده‌اند.
اصفهان پیر می‌شود!
 متوسط رشد سالانه جمعیت در اصفهان با توجه به آمار اخیر منفی بوده و از 76/1 به 97/0 رسیده است که نشان می‌دهد رشد جمعیتی در اصفهان در حال متوقف شدن است. این وضعیت در برخی از استان‌ها مانند سمنان و هرمزگان طی 30 سال اخیر البته افزایشی بوده و به بالای دو درصد هم رسیده است. پیر شدن جمعیت در استان اصفهان هم در لابه لای آمار مشهور است؛ در سال 65 بیش از 52 درصد جمعیت استان را افراد 15 تا 65 ساله تشکیل می‌دادند این آمار در سال 95 به بیش از 71 درصد رسیده است. همچنین تعداد خانواده‌ها هم در استان کاهش داشته و از 76/4 در سال 65 به 19/3 در سال 95 رسیده است. بیش از 135 هزار زن و مرد اصفهانی هیچ گاه ازدواج نکرده‌اند و آمار مردان مجرد مانده بیشتر از تعداد زنانی است که ازدواج نکرده‌اند. خانواده‌های سه نفره بیشترین تعداد خانوارها در استان را تشکیل می‌دهند این آمار در اغلب استان‌های بزرگ و برخوردار کشور هم دیده می‌شود. در اصفهان تنها 600 خانواده بالای 10 نفر وجود دارد و سیستان و بلوچستان با بیش از 2 هزار خانواده بالای ده نفر بیشترین آمار خانواده‌های پرجمعیت را به خود اختصاص داده است.
یک پنجم مردم اصفهان تحصیلات عالیه دارند
بررسی وضع سواد در ایران نیز نشان می‌دهد که میزان باسوادی در سال ۱۳۹۵ در کل کشور برابر با 64/87 درصد و برای مردان ۹۱ و زنان 2/84 درصد بوده‌است، این شاخص در سال ۱۳۶۵ برای کل کشور، 8/61 درصد، برای مردان و زنان به ترتیب ۷۱ و 1/52 درصد بوده است. در حالی که بر اساس آمار تا سال 1395 اغلب جمعیت اصفهان باسواد بوده اند؛ اما بیشترین میزان سواد مربوط به پایان ابتدایی و سوادآموزی می‌شود. نزدیک به یک میلیون نفر در استان (معادل یک پنجم) تحصیلات عالیه دارند که پس از تهران بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است. پراکندگی و تنوع دینی نیز به نوبه خود در استان قابل توجه است؛ پس از تهران که متنوع‌ترین جمعیت‌های دینی را در خود جای داده ،اصفهان، یزد، فارس و کرمان بیشترین اقلیت‌های مذهبی را دارند.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس