روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ June 05 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

70-30هم سپاهانی ها را راضی نکرد؛

سهم ما از سکو!

  • کد خبر 10685
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۳/۰۶

در ابتدا 50-50 مساوی و حالا 70 به 30 به نفع سپاهانی‌ها؛ مضحک تر از این نمی شود. همین ثبات نداشتن سازمان لیگ در تعیین سهمیه سکوها، نشان از بی قانونی در این سازمان و فدراسیون دارد. نشان می‌دهد که سازمان لیگ فقط می خواهد تیم ها را آرام کند و آتش خشم یکی از طرفین را فرو بنشاند و به هیچ قانونی هم پایبند نیست!

سپاهان و پرسپولیس، فردا در نیمه نهایی جام حذفی به مصاف هم می روند. سپاهان میزبان است؛ اما طی چند روز گذشته بحث‌های زیادی در مورد تقسیم ظرفیت ورزشگاه نقش جهان بین هواداران پرسپولیس و سپاهان در رسانه‌ها مطرح شد.
سازمان لیگ معتقد بود طبق آیین‌نامه مسابقات در دیدارهای حذفی که به صورت رفت و برگشت نیست، ظرفیت ورزشگاه باید به طور مساوی بین هواداران تیم‌های میهمان و میزبان تقسیم شود و بر همین اساس ابتدا اعلام شد ظرفیت سکوها به صورت 50-50 تقسیم می شود . با این حال سپاهانی‌ها به این مسئله معترض بودند و در نهایت پس از جلسات متعددی که در خصوص مسائل امنیتی بازی برگزار شد، ۷۰ درصد از ظرفیت سکوهای ورزشگاه نقش جهان به هواداران سپاهان اختصاص یافت و هواداران پرسپولیس صاحب ۳۰ درصد از سکوهای ورزشگاه شدند؛ اما حتی همین تقسیم بندی نیز سپاهانی ها را راضی نکرده و هواداران این تیم در شبکه های مجازی اعلام کرده اند به هیچ عنوان بیش از ده درصد از سکوها را به پرسپولیسی ها نباید بدهند. پرسپولیسی ها هم بعد از تغییر سهمیه 50-50 شاکی شده و بیانیه ای در این باره صادر کردند. در اطلاعیه باشگاه پرسپولیس آمده است: «باشگاه پرسپولیس با توجه به شایعاتی که طی روزهای گذشته در فضای مجازی و رسانه‌ها مبنی بر تغییر سهمیه‌های قانونی منتشر شده است، اعلام می‌دارد؛ این اخبار برای ما مورد تایید نبوده و ملاک نیست. تنها ابلاغ رسمی سازمان لیگ مورد وثوق است که بر تقسیم ۵۰-۵۰ سکوها تاکید می‌کند. موضع باشگاه پرسپولیس، موضع قانون است. ما تابع قوانین و ضوابطی هستیم که پیش از این تعیین و از سوی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ ابلاغ شده بود که در این مورد بر تقسیم نصف، نصف سکوها صراحت دارد و خواستار اجرای آن هستیم. همچنین از سازمان لیگ انتظار داریم مانند گذشته از دستورالعمل‌هایی که صادر شده دفاع کرده و آنها را اجرا کند.» قانون اما از نظر مدافع تیم فوتبال سپاهان چیز دیگری می گوید. «محمدایرانپوریان» با کنایه به سازمان لیگ گفته: « من نمی دانم چرا این قانون ناگهان قبل از بازی ما با پرسپولیس منتشر شده است. ما همین امسال در کرمان مقابل مس به میدان رفتیم و 90 درصد سکوها در اختیار طرفداران مس کرمان بود و هواداران زیادی از تیم ما پشت در ورزشگاه ماندند. حالا چرا باید در مسابقه ای که میزبانش هستیم، قانون 90-10 اجرا نشود. ما فقط حق‌مان را می خواهیم تا بتوانیم با حضور هواداران خوب‌مان جشن صعود به فینال را بگیریم و امیدوارم عدالت اجرا شود.» تابش، مدیر عامل باشگاه سپاهان در روزهای گذشته مصاحبه های مختلفی درباره این موضوع داشت و اعلام کرد که به او گفته شده قانون 50-50  در سال 96 در آیین‌نامه‌ای نوشته و ابلاغ شده است. تابش در پاسخ به این ادعا گفت: « آقایان می‌گویند در سال 96 دستورالعملی تنظیم شده که در مسابقات جام حذفی سکوهای ورزشگاه چه برای تیم میزبان و چه برای تیم میهمان 50-50 است، در صورتی که اینطور نیست.  این آیین‌نامه و دستورالعمل هیچ وقت نه به باشگاه ما و نه به هیچ باشگاه و هیئت فوتبال دیگری ابلاغ نشده است. وقتی به هیچ جا ابلاغ نشده و فقط دوستان در یک مصاحبه این موضوع را اعلام می‌کنند ما باید چه کار انجام دهیم؟ این آیین‌نامه کجا ابلاغ شده است؟»
مدیرعامل باشگاه سپاهان برای تایید سخنان خود شاهد هم آورده است: «شاهد زنده من سعید آذری (مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن) است که در سال 96 عضو هیئت رییسه سازمان لیگ بوده؛ اما ایشان نیز از این آیین‌نامه اطلاعی ندارد.»
شاید تهدید باشگاه سپاهان به انصراف از این بازی بود که باعث تغییر نظر دست اندرکاران شد و سهمیه ها به 70-30 تغییر کرد. تابش گفته بود با توجه به اتفاقات تلخی که در دیدارهای قبلی این دو تیم رخ داده، امنیت جانی ما در خطر است و «هیئت مدیره، هواداران و همه مردم موافق هستند که اگر قرار باشد به ناحق بازی با قانون 50-50 برگزار شود، این مسابقه می‌تواند حوادث ناگواری به همراه داشته باشد. اگر قرار است اینطور باشد ما به راحتی از جام حذفی انصراف می‌دهیم و امنیت شهر و منطقه را برای این مسابقه به خطر نمی‌اندازیم.»
در حالی که تابش تاکید کرده بود که هیچ‌کس ابلاغیه سازمان لیگ در این باره را ندیده، اما «هوشنگ نصیرزاده» کارشناس داوری فوتبال کشورمان در این باره ادعای دیگری مطرح کرد :« بله، ‌این ابلاغیه مربوط به قبل است و وجود دارد. مسابقات حذفی به صورت ۵۰-۵۰ و دقیقا درست است.»
برخی اهالی فوتبال از جمله ناصر ابراهیمی، مربی پیشین سرخ‌پوشان تهرانی نیز پیشنهاد داده بود که اگر قرار است 50-50 باشد، بهتر است بازی در یک زمین بی‌طرف برگزار می‌شد. ابراهیمی تاکید کرده بود که سپاهان در حال حاضر «مارزخمی» است! این مار زخمی به سهمیه 70-30 هم راضی نشده است.
 بازی فردا برگزار می شود در حالی که دو طرف هنوز مشغول چانه زنی بر سر سهمیه سکوها هستند!
 

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس