روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ January 25 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

گلایه‌های رکابزن اصفهانی تیم ملی:

هیئت دوچرخه سواری، چهار دیواری است با یک رییس

  • کد خبر 10651
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۳/۰۳

یکی از شانس‌های ورزش اصفهان برای کسب سهمیه المپیک 2020 توکیو محسوب می‌شود؛ اما به گفته خودش تا به حال هیچ گونه حمایتی از اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان ندیده است.

امیر حسین جمشیدیان از نابغه‌های رشته دوچرخه سواری در ایران است که توانسته در این رشته برای کشورمان تاریخ‌سازی کند. پسر 21 ساله اصفهانی که اردیبهشت ماه سال جاری در رقابت‌های دوچرخه‌سواری جاده قهرمانی آسیا در تاشکند ازبکستان صاحب گردنبند برنز شده است، در سال 96 با کسب عنوان پنجم در مسابقات قهرمانی جوانان جهان در ایتالیا (2017) بهترین نتیجه تاریخ این رشته را برای ایران به ثبت رسانده است. رکابزن رده سنی امید ایران در مسابقات آسیایی نیز برای کشورمان به نتایج درخشانی دست یافته است؛ به طوری که در سال‌های اول حضورش در مسابقات جوانان قهرمانی آسیا با کسب 5 مدال در بخش پیست به عنوان ستاره بازی‌ها معرفی شد. با او که دل پردردی از نامهربانی مسئولان ورزش استان اصفهان دارد، درباره مسابقات اخیری که در آن شرکت کرده و شرایط آماده سازی‌اش پیش از آغاز رقابت‌های المپیک 2020 توکیو به گفت و گو نشستیم که ماحصل آن را می‌خوانید.
در رقابت‌های دوچرخه سواری جاده قهرمانی آسیا که در تاشکند ازبکستان برگزار شد، توانستید به مدال برنز این مسابقات دست یابید. سطح کیفی این رقابت‌ها را چطور دیدید؟
مسابقات در سطح خوبی برگزار شد و به خاطر اینکه در سال توزیع و کسب امتیاز برای المپیک هستیم، سطح رقابت‌ها بسیار بالا بود. رقیبان من هم بسیار خوب بودند و با قدرت به میدان آمده بودند.
 در کدام ماده موفق به کسب مدال برنز شدید؟
این رقابت‌ها در مسافت 40 کیلومتر برگزار شد که من در ماده تایم تریل انفرادی، موفق به کسب مدال برنز شدم.
 این مسابقات به عنوان مسابقات انتخابی المپیک 2020 توکیو محسوب می‌شود؟
برای کسب سهمیه المپیک 2020 توکیو، تیم ملی کشورمان باید به حد نصاب خاصی از امتیاز دست یابد تا بتواند مجوز حضور در این فستیوال بزرگ ورزشی را به دست آورد که برای رسیدن به این مهم باید رکابزنان در رقابت‌های مختلفی شرکت کنند. تیم ملی دوچرخه سواری کشورمان با نتایجی که در رقابت‌های دوچرخه سواری جاده قهرمانی آسیا رقم زد، امتیاز خوبی به دست آورد.
فکر می‌کنید دوچرخه سواران کشورمان بتوانند سهمیه حضور در رقابت‌های المپیک 2020 توکیو را به دست آورند؟
من اعتقاد دارم اگر از دوچرخه سواری حمایت شود، به راحتی سهمیه المپیک می‌گیریم. حتی اگر حمایت شویم و بودجه‌ها تامین شود می‌توانیم در بخش پیست هم امتیاز بگیریم؛ اما این بودجه تامین نشده است. ما برای کسب سهمیه المپیک پیست باید در تمام مسابقات مهم که منجر به کسب امتیاز می‌شود شرکت کنیم تا بتوانیم برای اولین بار سهمیه المپیک بخش پیست را به دست آوریم. کسب این سهمیه، اتفاق مثبتی است؛ اما متاسفانه مسئولان کشور درکی از این اتفاق بزرگ ندارند!
پس شما را می‌توان یکی از شانس‌های ورزش اصفهان در کسب سهمیه المپیک دانست؟
 ببینید در همین مسابقات ازبکستان، ما بدون هیچ برنامه تدارکاتی خاصی حضور پیدا کرده بودیم؛ در حالی که سایر تیم‌ها با تمام قدرت به میدان آمده بودند، پس کسب نتایجی که توسط ملی پوشان دوچرخه سواری به دست آمد، نشان می‌دهد که ما می‌توانیم جزو ملی پوشان ایرانی حاضر در رقابت‌های المپیک 2020 باشیم؛ به شرط اینکه شرایط را برای ما آماده کنند. یک ورزشکار دوچرخه‌سوار با تمرین عادی و مسابقه داخلی نمی‌تواند به موفقیت برسد. در این فصل، اولین مسابقه ما شرکت در مسابقات قهرمانی آسیایی ازبکستان بود؛ اما رقبا و آنهایی که با آنها رکاب زدیم حداقل ۵ هزار کیلومتر در تورها پا زده بودند و بعد به مسابقات قهرمانی آسیا آمدند. ما هیچ مسابقه تدارکاتی تا الان نداشتیم. یک مسابقه تدارکاتی برای ما مانند یک دوپینگ مؤثر است. جای خالی مسابقات برای ما بسیار خالی است و این روزها خودش را بیشتر نشان می‌دهد؛ اما متاسفانه مسئولان ما توجهی به این مسئله ندارند.
به نظر می‌رسد دل پردردی از بی توجهی مسئولان ورزش به ملی پوشان دارید؟
من به عنوان یک ورزشکار اصفهانی در مسابقات بین المللی حضور پیدا می‌کنم ولی اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان از ما هیچ گونه حمایتی ندارد. بسیاری در اداره کل اصلا من را نمی‌شناسند؛ در حالی که اداره کل ورزش و جوانان استان بابت موفقیت من و امثال من که در رقابت‌های بین المللی موفق به کسب مدال می‌شویم، بودجه و حقوق می‌گیرد.
هیئت دوچرخه سواری استان هم از شما حمایتی نمی‌کند؟
 نه، این هیئت هم بیشتر شبیه یک چهار دیواری است که یک نفر در آن نشسته است، کار خاصی برای ما انجام نمی‌دهند، روی دیوار هیئت زده‌اند طرح استعداد یابی، خوب من یک استعداد! چه گلی به سر من زده‌اند که بخواهند فرد جدید دیگری را وارد این رشته کنند؟ هیئت حتی در شناخت ما به جامعه هم هیچ تلاشی نمی‌کند که اسپانسرها حمایت ما را بر عهده بگیرند.
شما عضو باشگاه سپاهان هستید. این باشگاه هم از شما حمایتی نمی‌کند؟
تنها همین باشگاه سپاهان است که در حال حاضر به من کمک می‌کند، این تیم برای ما خیلی هزینه می‌کند و قراردادها به موقع پرداخت می‌شود؛ اما در شرایط فعلی به هیچ مسابقه‌ای نمی‌رویم و این مسئله برای مشکل‌ساز شده است.
با توجه به اینکه اصفهان پیست دوچرخه سواری ندارد، کجا تمرین می‌کنید؟
 بله همان طور که می گویید متاسفانه ما پیست دوچرخه سواری نداریم و پیست دوچرخه سواری نقش جهان نیز آماده نشده است، ما مجبوریم در اتوبان‌ها تمرین کنیم.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس