روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ February 28 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

نارضایتی اصفهانی‌ها از آنتن دهی اپراتورها؛

جای خالی دکل‌ها

  • کد خبر 10649
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۳/۰۳

علی رغم نارضایتی مردم از وجود دکل‌های مخابراتی در سطح شهر اصفهان و شکایت‌های مکرر از زیاد شدن این سازه‌های خطرناک در میان بافت‌های جمعیتی و مسکونی؛ مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه مرکزی کشور گفته است که بیشترین شکایت‌های اصفهانی‌ها در بخش ارتباطات سیار، مربوط به عدم آنتن دهی نسل‌های دوم، سوم و چهارم تلفن همراه است.

 این وضعیت در حالی است که هفته گذشته رییس کمیسیون بهداشت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان، اعلام کرد که 900 دکل بدون مجوز در اصفهان نصب و راه اندازی شده که با شکایت‌های مردمی بررسی یا دستور تخریب این سازه‌ها صادر شده است. جوادی با بیان اینکه در مورد وجود دکل‌های بدون مجوز میان شهرداری و سازمان‌های مربوطه مخابراتی با اپراتورها اختلاف نظر وجود دارد، اظهار کرد: این در حالی است که اپراتورها و سازمان‌های مربوطه مخابراتی تنها ۲۰۰ دکل را بدون مجوز می‌دانند و مابقی دکل‌های بدون مجوز را مربوط به زمان قبل از سال 88 می‌دانند که در اینجا یک اختلاف بین سازمان‌های مخابراتی و خدمات شهری شهرداری است و باید وضعیت این ۷۰۰ دکل که مورد اختلاف نظر آنهاست، مشخص شود.
کشمکش اپراتورها و مردم بر سر دکل‌های مخابراتی
نصب دکل‌های مخابراتی هرچند در دهه‌های قبل با سرعت زیادی رشد کرد؛ اما با مشخص شدن ضرر و زیان این سازه‌ها برای سلامتی، کم‌کم اعتراضات نسبت به وجود دکل‌ها بیشتر شد و از سوی دیگر بالا گرفتن رقابت میان اپراتورهای تلفن همراه، به ایجاد شبکه‌ای گسترده از خدمات‌دهی تلفن‌های همراه در هر روستا و شهرستانی منجر شد که البته لازمه آن، نصب و راه اندازی دکل‌های مخابراتی است. حالا به نظر می‌رسد با مخالفت‌های جدی که با افزایش دکل‌ها در شهر وجود دارد و از سوی دیگر میزان بالای شکایت‌های مردمی از عدم آنتن دهی تلفن‌های همراه، شرکت‌های مخابراتی در چالش بزرگی میان رضایت مشتریان و نارضایتی شهروندان گرفتار شده‌اند. بر اساس اعلام تقی شفیعی مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه مرکزی کشور سال گذشته در مجموع چهار هزار و 375 شکایت از استان اصفهان به سامانه 195 وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گزارش شد که یک هزار و 404 شکایت آن مربوط به ارتباطات سیار و 2 هزار و 971 شکایت مربوط به ارتباطات ثابت بود. وی با بیان اینکه در بخش ارتباطات سیار، بیشترین شکایت مربوط به عدم آنتن دهی تلفن همراه بود، اظهار داشت: با توجه به مشخص بودن تعهدات پوششی اپراتورها در محدوده‌های شهری، جاده‌ای و ریلی و عدم آگاهی مشترکان از این تعهدات، عمده این شکایت‌ها از سوی اپراتور رد می‌شود. مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه مرکزی گفت: از طرفی وجود ممانعت‌های مردمی و اعمال کمیسیون ماده 100 توسط شهرداری‌ها و همکاری نکردن برخی دستگاه‌های اجرایی جهت توسعه شبکه تلفن همراه، باعث افزایش شکایات از این نوع شده است. به گفته برخی مسئولان، بیشترین دلیل اعمال کمیسیون ماده 100، شکایت‌های مردمی درباره نصب تجهیزات مخابراتی در منازل و محله‌های مسکونی است.
دکل‌هایی که جمع شد و آنتن‌ها را با خود برد
با وجود پیگیری رسانه‌ها و مردم، هنوز برخی مناطق با مشکل نقاط کور و پوشش نامناسب شبکه تلفن همراه مواجه هستند که علت آن جمع آوری دکل‌های مخابراتی و سایت‌های بی‌تی‌اس (BTS) به دلیل ممانعت مردمی و اعمال کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری عنوان شده است. نزدیک به 6 میلیون خط تلفن همراه دائمی و اعتباری (همراه اول) در استان اصفهان، فعال و ضریب نفوذ تلفن همراه در کلان‌شهر اصفهان بیش از 130 درصد است؛ اما همچنان آنتن دهی تلفن‌های همراه در برخی از پر جمعیت‌ترین نقاط استان با چالش‌های جدی روبه‌رو است. چالش اپراتورها البته تنها مختص به کاهش تعداد دکل‌ها نیست. جمع‌آوری سایت‌های موبایل از طریق سازمان‌ها، تنها مشکل شبکه مخابراتی کشور نیست. دگرگونی‌های جغرافیایی یا به عبارت دیگر ساخت و ساز مجتمع‌های چندین طبقه در گوشه و کنار شهرهای بزرگ نیز عامل دیگری برای افزایش نقاط کور در سراسر شهر است. سالانه تعداد زیادی ساختمان چندطبقه در کلان شهرها ساخته می‌شود که همین موضوع، موجب غرق‌شدن امواج سایت‌های موبایل در میان ساختمان‌ها می‌شود. گاهی پیش می‌آید مشترکانی که پشت یک مجتمع چندین طبقه تازه تاسیس قرار گرفته‌اند، از دسترسی به سیگنال محروم می‌شوند یا گاهی دور یک آنتن، ساختمان‌هایی ساخته می‌شود که محدوده آنتن‌دهی یک سایت را به حداقل رسانده و کاربران اطراف را از دریافت سیگنال محروم می‌کند و به علت اینکه اپراتورها نمی‌توانند دکل‌های جدیدی در این مناطق نصب کنند، عملا این ارتباطات مختل می‌شود.
اگر چه نگرانی‌های جدی در مورد تهدید سلامت مردم توسط دکل‌های مخابراتی وجود دارد که البته نه کاملا تایید و نه واضح تکذیب می‌شود؛ اما چالش جدید پیش روی تلفن‌های همراه علاوه بر تلاش برای حفظ بازار در برابر رقبا، یافتن راهکاری است که بتواند مشکل آنتن دهی و ایجاد شبکه قوی اینترنت را به خصوص در شهرهای بزرگ تقویت کند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

از دیدگاه دیگران

  • امیرحسین محزونیه

    با سلام خواهشمندم نسبت به رفع مشکل آنتن دهی ضعیف نقاط کور شهر اصفهان مسئولان عزیز اقدام بفرمایند آنتن دهی در برخی نقاط همچون خیابان مهرآباد فرعی سوم ، ضعیف است تنها راه حل این مشکل نصب BTS است با تشکر

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس