روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ June 05 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

وقتی «اصفهان» صدرنشین سوژه‌های شبکه‌های مجازی می‌شود؛

از دستور دادستان تا احضار خانم خواننده

  • کد خبر 10633
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۳/۰۱

دستور دادستان اصفهان درخصوص منع قانونی و شرعی دوچرخه سواری بانوان، تصادف دختر و پسر پورش سوار در خیابان کارگر که فوت یک جوان را به دنبال داشت و حالا هم ماجرای اقدام هنجارشکنانه یک زن در روستای تاریخی ابیانه، منجر شد تا در هفته‌ای که گذشت؛ اصفهان درصدر اخبار شبکه‌های مجازی قرار گیرد.

داستان از یک دستور استارت خورد؛ دستور دادستان اصفهان به ناجا برای متوقف کردن بانوان دوچرخه سوار. دستوری که سرو صدای زیادی به پا کرد و واکنش‌های مختلفی را به دنبال داشت. دادستان عمومی و انقلاب اصفهان هفته گذشته اعلام کرد که طبق فتوای علما و همچنین براساس قانون، دوچرخه سواری بانوان در فضای عمومی فعل حرام است. علی اصفهانی گفته بود: «علاوه بر این مدت زیادی بود که ائمه جمعه، جماعات و خانواده شهدا نسبت به دوچرخه سواری بانوان در اماکن عمومی معترض بودند و همچنین تعرضات و مزاحمت‌هایی برای این بانوان ایجاد شده بود. به شهرداری و ناجا راهکار داده‌ام دوچرخه با پوشش مناسب برای بانوان طراحی شود.» واکنش‌ها به این دستور این هفته نیز ادامه داشت تا اینکه در نهایت سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری خود در روز سه‌شنبه اعلام کرد دوچرخه سواری برای بانوان به موجب قانون منع نشده است.
ماجرای بعدی به تصادف پورش سوارها در اصفهان اختصاص داشت. اتفاق تلخی که چهارشنبه شب گذشته رخ داد و حواشی و اخبار مربوط به آن در این هفته، به یکی از پربیننده‌ترین موضوعات شبکه‌های مجازی تبدیل شد. فیلمی از جیغ زدن‌های دخترپورش‌سوار منتشر شد که در پاسخ به مامورانی که به او می گویند «آدم کشته‌ای»، می‌گوید «کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم!» از دختر پورش سواری که صدای او در فیلم شنیده می‌شود، هیچ خبری نبود. آخرین خبر طبق ادعای خودش این بود که «باباش داره میاد». اما پسری که فرار کرده بود، بازداشت شد و شنیده می‌شود در زندان است. درباره رابطه دختر و پسر، مالک پورش‌ها، آقازاده بودن و نبودن دختر و پسر شایعات و ضد و نقیض‌های مختلفی در این هفته به گوش رسید. پلیس «آقازاده بودن» شان را تکذیب کرده است. پورشه‌ای که پسر راننده آن بوده، گویا به صورت قسطی از فرد دیگری خریداری شده و پسر آن روز بدون اجازه پدرش، اتومبیل را بیرون برده بود که درنهایت نیز منجر به این حادثه تلخ شد. حادثه‌ای که «فرهاد» دانشجوی 21 ساله را از خانواده‌اش گرفت. گفته می‌شود فرهاد آن شب برای زدن بنزین به حوالی خیابان کارگر رفته بود که دیگر به خانه برنگشت و خانواده‌اش پس از 24 ساعت، نام او را در لیست متوفی‌های یکی از بیمارستان‌های شهر پیدا کردند.
گارد گرفتن دختری که تصادف کرده بود در برابر ماموران پلیس و بیان این دیالوگ عجیب و غیرقابل باور از سوی او که «دیه‌اش را می‌دهم» با واکنش‌های منفی بسیاری در فضای مجازی روبه رو شد. «پورمختار» عضو کمیسیون قضایی مجلس در گفت و گو با بخش خبری شبکه خبر ضمن اینکه پورش سوارانی از این دست را «اشراف زادگان» خواند، گفت که از نظر قانونی، راننده پورشه کورس مرگ در اصفهان مرتکب قتل عمد شده است.
و اما آخرین خبر هم به واکنش‌ها در خصوص اقدام هنجارشکنانه یک گروه گردشگری در روستای تاریخی ابیانه و تک‌خوانی زن در این منطقه اختصاص دارد. انتشار فیلمی در فضای مجازی که یک زن را در حال تک‌خوانی در روستای تاریخی ابیانه نشان می‌داد، یکی دیگر از سوژه‌های پربازدید روزهای گذشته در شبکه‌های مجازی بوده است. گفته می‌شود این زن روز جمعه 27 اردیبهشت‌ماه در قالب یک تور گردشگری به ابیانه سفر کرده و اقدام به تک‌خوانی در محله «هرده» یا «پایین ده» ابیانه و انتشار فیلم آن در فضای مجازی می‌کند. اقدامی که همزمان با ماه رمضان صورت گرفته و گلایه مردم ابیانه را نیز به دنبال داشت. اولین واکنش را از سوی مدیرکل میراث فرهنگی شاهد بودیم که گفت این فرد در قالب تور به روستا نرفته و ربطی به تورهای گردشگری نداشته است.
امام جمعه نطنز نیز در این رابطه گفت: «کدام انسان باغیرت و دیندار اجازه می‌دهد در هر زمانی درباره دستورات الهی حرمت‌شکنی شود حال از طرف هر کسی که می‌خواهد باشد. این حرکت وقیحانه را محکوم می‌کنم و از کانال‌های لازم نیز موضوع را پیگیری کردم. مسئولان امر نیز در حال پیگیری این اتفاق هستند.»
امام جمعه نطنز از مسئولان قضایی، اداره اطلاعات و نیروی انتظامی خواست که به شدت با این حرمت‌شکنی‌ها برخورد کنند.
همچنین دادستان عمومی و انقلاب اصفهان نیز در این رابطه گفت: پرونده تک‌خوانی یک زن در ابیانه تشکیل شده و در دادستانی نطنز پیگیری می‌شود. گفته می‌شود این خانم که اصلیت شیرازی دارد، احضار شده و باید پاسخگوی اقدام هنجارشکنانه خود باشد.

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس