روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ June 06 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بررسی «زاینده رود» از چرایی اعتراض جامعه پزشکان به میزان افزایش دستمزد و خدمات پزشکی؛

کلاف سردرگم تعرفه‌ها

  • کد خبر 10474
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۲/۱۶

تعرفه‌های پزشکی بیش از یک دهه است که در کشور با فراز و نشیب‌های زیادی روبه‌رو بوده؛ از اجرای طرح تحول سلامت گرفته تا تلاش‌های ضربتی برای برچیده شدن عادت گرفتن زیرمیزی و البته افزایش‌های هر ساله تعرفه های ویزیت پزشکی که هم اعتراض مردم و هم اعتراض جامعه پزشکان را به همراه داشته است. داستان تکراری اعتراض‌ها به تعرفه، چند سالی است که ادامه دارد.

مردم اصولا معتقدند هزینه‌های درمانی و ویزیت پزشکان گران است و پزشکان از سوی دیگر می‌گویند که میزان دریافتی آنها با هزینه‌های جاری مانند دستمزد کارمندان و تجهیزات پزشکی که افزایش چند برابری داشته، همخوانی ندارد. همین مسئله موجب شده تا دو طرف در مقابل هم جبهه بگیرند و البته به دولت در زمینه تعیین تعرفه‌ها معترض باشند. هر چند عده‌ای معتقدند این اعتراضات به نوعی فرمالیته وبه عادت جامعه پزشکی تبدیل شده است؛ اما مسئولان نظام پزشکی معتقدند این افزایش ناچیز در نهایت باعث متضرر شدن مردم و کوچک شدن شبکه درمان به خصوص در بخش خصوصی خواهد شد.
به جامعه پزشکی سختگیری می‌شود
دکتر محسن مصلحی دبیر شورای عالی نظام پزشکی کشور در گفت وگو با زاینده رود، دلایل اعتراض جامعه پزشکی نسبت به میزان تعرفه‌های مصوب جامعه پزشکی را تشریح کرد. وی با اشاره به همخوانی نداشتن تعرفه‌ها با میزان افزایش هزینه‌ها در سایر قسمت‌های مرتبط با پزشکان گفت: دلیل اعتراض جامعه پزشکی این است که طبق قانون باید فرمول تعیین تعرفه با توجه به هزینه‌ها و استهلاک و سایر لوازم جانبی برآورد و محاسبه شود؛ اما وقتی هزینه‌ها مانند حقوق و دستمزد پرسنل و بیمه بیش از 40 درصد افزایش یافته است، چطور افزایش حق‌الزحمه پزشکان کمتر از ده درصد است و این تفاوت قابل توجیه نیست و این سوال مطرح می‌شود که یک پزشک چطور منابع مالی را مدیریت کند؟ وی افزود: مشکلات تنها به تعیین نرخ تعرفه‌ها محدود نمی‌شود؛ چرا که این تعرفه‌ای هم که تعیین شده با تاخیر بیش از یک سال به دست جامعه پزشکی می‌رسد. تامین اجتماعی در برخی از استان‌ها بیش از 18 ماه در پرداخت به پزشکان تاخیر دارد. مصلحی تاکید کرد: در مقوله مالیات هم نسبت به پزشکان بسیار سختگیری می‌شود؛ این در حالی است که افسار قیمت تجهیزات و لوازم مصرفی کاملا رها شده و تنها صنفی که دولت برای آن تعیین تعرفه می‌کند، جامعه پزشکان است. همچنین رییس سازمان نظام پزشکی اصفهان نیز در گفت‌وگو با زاینده رود در مورد علل نارضایتی جامعه پزشکی از میزان تعرفه‌های درمانی مصوب دولت گفت: با توجه به افزایش تمام ارقامی که در رابطه با پزشکی است و افزایش 36.5 درصد از حداقل حقوق و با توجه به اینکه هر پزشک یک یا چند نفر پرسنل و کارمند دارد؛ اینکه ویزیت حدود 9 درصد افزایش داشته، قابل توجیه نیست؛ چرا که این رقم از میزان تورم جامعه بسیار پایین‌تر است.
بیمارستان‌ها در فکر تغییر کاربری هستند
 اگر چه میزان هتلینگ برای بیمارستان‌ها با بیشترین افزایش همراه بوده است؛ اما به گفته پزشکان حتی این افزایش قیمت‌ها هم نمی‌تواند فشارهای مالی بر این بیمارستان‌ها را کاهش دهد. در همین زمینه رییس سازمان نظام پزشکی اصفهان معتقد است: اگر بخش بیمارستانی 25 درصد افزایش نداشت، بیمارستان‌ها قطعا ناچار به تعطیلی بودند؛ چرا که بیمارستان‌های خصوصی شدیدا در مضیقه هستند؛ زیرا هزینه‌های جانبی افزایش‌های بسیاری داشته است. بسیاری از مردم این عقیده را دارند که بیمارستان‌های خصوصی هزینه‌های گرانی را دریافت می‌کنند؛ اما زمانی‌که این هزینه‌ها با اقامت در یک هتل مقایسه شود، می‌توان فهمید که با توجه به خدماتی که در یک بیمارستان ارائه می‌شود، این هزینه‌ها معقول هم هست. از سوی دیگر مسئولان نظام پزشکی نگران تعطیلی بیمارستان‌ها در بخش خصوصی هستند. به گفته دکتر مصلحی برخی از افرادی که مجوز احداث بیمارستان یا کلینیک‌های خصوصی دریافت کرده‌اند، در حال تغییر کاربری به مسکونی هستند. دکتر مصلحی در مورد شرایط بیمارستان‌های خصوصی و کلینیک‌ها هم گفت: این وضعیت شرایطی را ایجاد کرده که در بخش بستری و درمانگاهی و پاراکلینیک در جامعه پزشکی امکان ادامه خدمت به راحتی وجود ندارد؛ چراکه بیمارستان هم باید توان مدیریت منابع مالی داشته باشد. وی با اشاره به اینکه احتمال تعطیلی بیمارستان‌های خصوصی در اصفهان وجود دارد، افزود: چه در اصفهان و چه در کل کشور برخی از بیمارستان‌های خصوصی تصمیم به تغییر کاربری دارند؛ حتی در اصفهان شرایط نسبت به سایر نقاط کشور سخت‌تر هم هست. این مسئله در حالی است که ما موظف به توسعه زیر ساخت‌های درمانی هم هستیم؛ بسیاری از افرادی که سال‌ها به دنبال اخذ مجوز بیمارستان بوده‌اند، حالا دیگر اصلا رغبتی برای ورود به این بخش ندارند؛ چرا که فعالیت در این بخش، دیگر مقرون به صرفه نیست.
جراحی از صرفه اقتصادی افتاده است
دریافتی پزشکان با اجرای طرح تحول سلامت به صورت یکباره ده برابر شد. این استدلالی است که مخالفان افزایش تعرفه‌های پزشکی مطرح می‌کنند؛ اینکه این طرح عملا سطح توقعات پزشکان را افزایش داده و همین عاملی شده تا پزشکان افزایش 9 درصدی تعرفه‌ها را قبول نکنند. این مسئله را اما رییس سازمان نظام پزشکی اصفهان رد می‌کند و معتقد است تمام پزشکان در طرح تحول سلامت افزایش درآمدی نداشته‌اند. به گفته او 80 درصد جامعه پزشکی مشمول طرح تحول نمی‌شوند. دکترجوادی با اشاره به عدم صرفه اقتصادی جراحی‌ها برای پزشکان و بیمارستان‌ها تصریح کرد: در زمینه جراحی سه سال تعرفه افزایش نداشته؛ این در حالی است که اگر همین جراحان با شکایتی به دیه محکوم شوند، باید هزینه‌های بسیار هنگفتی را بپردازند یا مثلا مخارج دیگر چقدر گران شده است؛ مردم این گرانی‌ها را در بخش پزشکی  حس می‌کنند؛ چون هزینه‌های جانبی و تجهیزات گران شده؛ مثلا پروتز دو یا سه برابر شده؛ اما دستمزد پزشکی که این پروتز را در بدن قرار می‌دهد، افزایش پیدا نکرده است.
 وی در مورد افزایش درآمد پزشکان از طریق طرح تحول سلامت هم اذعان کرد: اصلا این گونه نیست که درآمد همه پزشکان افزایش یافته باشد. پزشکان دو دسته هستند: دسته اول که جزو طرح تحول سلامت هستند؛ اما بیش از 80 درصد جامعه پزشکی جزو دسته دوم هستند که با اجرای طرح تحول سلامت افزایش درآمدی نداشتند و هیچ اقدام خاصی برای آنها صورت نگرفت.
تلاش‌ها برای افزایش تعرفه‌ها همچنان ادامه دارد
به گفته سازمان نظام پزشکی مقدار پیشنهادی جامعه پزشکی بسیار بیشتر از آنچه بوده که در هیئت دولت به تصویب رسیده است. به نظر می‌رسد تلاش‌های نظام پزشکی برای تعدیل تعرفه‌ها ادامه دارد. این را می‌توان از اعتراض رییس سازمان نظام پزشکی کل کشور به صدا و سیما در مورد گزارش‌های اخیر در مورد تعرفه‌های پزشکی و رایزنی‌ها با شخص وزیر برای تغییرات در شش ماه دوم سال هم فهمید. هر چند در دولت و مجلس موافقان و مخالفان سرسختی برای افزایش دوباره تعرفه‌ها وجود دارند؛ از جمله سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفته است: با افزایش ۱۲۰ درصدی تعرفه‌ها بعد از اجرای طرح تحول سلامت تا ۱۰ سال آینده نباید افزایشی در این زمینه وجود داشته باشد.
 حسن نوروزی، درباره اعتراض پزشکان به تعرفه‌های خدمات درمانی سال ۹۸ گفت: با افزایش‌هایی که سال‌های گذشته آقای دکتر قاضی‌زاده هاشمی در بحث طرح تحول انجام داد، این نوع اعتراضات معنایی ندارد. پزشکان دندان‌گردی نکنند و مستضعفین را در نظر بگیرند. وی ادامه داد: معمولا طبقات ضعیف به این پزشکان که معترض هستند، مراجعه می‌کنند. به اعتقاد بنده ۱۰ درصد هم زیاد است و باید قانع باشند. برخی دیگر هم از لابی‌های پزشکان و پزشک سالاری می‌گویند که باید در جایی جلوی آن گرفته شود؛ اما آنچه در خلال این بگومگوهای حرفه‌ای و سیاسی نباید فراموش شود، بار درمانی و هزینه‌های سلامتی است که هر روز مردم را بیشتر در فشار و مضیقه قرار می‌دهد؛ بیمه‌هایی که حق بیمه‌ای پزشکان را نمی‌دهند، بیمارستان‌هایی که ترجیح می‌دهند بیماران را بدون دفترچه و با حداقل خدمات بیمه‌ای پذیرش کنند و البته پزشکانی که از دریافتی‌های خود ناراضی هستند و البته زیر میزی‌هایی که دوباره دارد، راهش را به مطب‌های خصوصی باز می‌کند. در میان همه این کشمکش‌ها چیزی به نفع مردم نیست و نگرانی از آینده حمایت از درمان و سلامت مردم هر روز بیشتر می‌شود.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس