روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ March 05 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

وقتی صف ماکارونی هم در دفتر خاطرات ملت ثبت می شود ؛

چه رونقی!

  • کد خبر 10473
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۲/۱۶

در خبرها آمده بود یک میلیون نفر از مردم چین به محض شنیدن خبر افزایش قیمت بنزین، از خودروهای خود پیاده شده و به خانه رفتند و اتومبیل‌هایشان را رها کردند، ترافیک وحشتناکی شکل گرفت و تنها چندساعت بعد، مسئولان چینی اعلام کردند افزایش قیمت بنزین کنسل شده است.

شبیه به چنین ماجراهایی را درباره ژاپن هم طی روزهای گذشته شنیدیم؛ اینکه تلاش چندین باره مسئولان ژاپن برای افزایش دو درصدی تورم در این کشور باز هم ناکام ماند. از سال ۲۰۱۳ بانک مرکزی ژاپن برنامه گسترده ای برای خرید اوراق قرضه آغاز کرد تا بتواند نرخ تورم را به دو درصد افزایش دهد؛ اما هنوز برای تحقق چنین هدفی ناکام بوده است. برنامه دولت این کشور برای افزایش مالیات بر مصرف از هشت درصد به ۱۰ درصد به عنوان بزرگ ترین ریسک های فعلی بر سر راه اقتصاد ژاپن بیان شده است. درباره ژاپنی حرف می زنیم که در حملات اتمی کلا نیست و نابود شد و دوباره از نو ساخته شد و این سال‌ها، جنگ تجاری آمریکا و چین و کاهش رشد اقتصادی کشورهای جهان، اثر خود را روی اقتصاد ژاپن هم گذاشته و البته که چشم بادامی ها مدام با بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله و سونامی و فوران آتشفشان هم دست و پنجه نرم می کنند. با این حال رشد اقتصادی ژاپن در سه ماهه دوم سال گذشته به لطف مخارج سرمایه ای به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۶ تا 2018 رسید و درواقع سریع‌ترین رشد اقتصادی را تجربه کرد. مردم ژاپن حتی افزایش دو درصدی تورم را هم در چنین شرایطی قبول نکرده اند.
و حالا به ایران می رسیم. در تازه ترین فاز از داستان تکراری «شایعه گرانی و هجوم مردم و تشکیل صف و کمیاب شدن کالاها» شاهد شایعاتی درباره گران شدن «ماکارونی» بودیم که درواقع به عنوان غذای جایگزین برنج نزد ما ایرانی ها شناخته می شود و اگر ماکارونی هم از سبد غذایی مردم حذف شود، این طبقات فقیر و پایین جامعه(به لحاظ درآمدی) هستند که آزار می بینند و زیر بار فشارهای همه جانبه له می شوند.
کافی بود در عرض کمتر از یک نیم روز، شایعه شود که ماکارونی قرار است گران شود. تا عصر همان روز بازارهای روز و فروشگاه های زنجیره‌ای و سوپرمارکت ها، خالی از ماکارونی شدند! به همین راحتی، به همین سادگی! دلال ها راهش را یاد گرفته اند. کافی است شایعه کنند فلان کالا یا خودرو یا دلار قرار است گران شود، همین کافی است تا دوباره تبدیل به «ملتِ درصف» شویم.
مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری البرز گفته بود: «طی چند روز گذشته شاهد هجوم شهروندان به مغازه‌ها برای خرید ماکارونی بوده ایم که این به هیچ وجه درست نیست. ما در تولید گندم به خودکفایی رسیده و صادر کننده ماکارونی هستیم و معلوم نیست چطور مردم فکر می‌کنند بازار با کمبود ماکارونی مواجه خواهد شد. گران شدن چند برابری ماکارونی شایعه‌ای بیش نیست و اگر قرار باشد قیمت‌ها افزایش یابد در یک بازه منطقی اتفاق می‌افتد. چون گندم دولتی است، دولت نظارت خاصی بر قیمت ماکارونی دارد و امکان افزایش بی رویه آن وجود ندارد.» گاهی اما با خود می‌اندیشیم  مردمی که آماده اند تا بشنوند فلان کالا گران شده یا می شود و به صف ها هجوم ببرند، آیا درباره این مسائل فکر هم می کنند؟ و خب شاید حق دارند نگران باشند. چون این روزها بازار به تعبیر دبیر انجمن برنج کشور، «صاحب ندارد»! جمیل علیزاده می گوید: «هیچ دلیل علمی و منطقی برای افزایش قیمت برنج وجود ندارد و مسئولان نظارتی نباید اجازه دهند به رغم وجود برنج کافی در کشور قیمت‌ها بالا رود. در حال حاضر ۴۰۰ هزار تن برنج مازاد نیاز در کشور وجود دارد، دلیلی که امروز قیمت برنج را افزایش داده مسائل فنی نیست، بلکه نقش دلالی و واسطه‌گری را باید در آن دخیل دانست. در تنظیم بازار هر کسی ساز خودش را می‌زند و معلوم نیست نظارت بر تنظیم بازار محصولات کشاورزی بر عهده چه کسی است؟» و این یعنی مردم هجوم می برند چون می دانند بازار صاحب ندارد و فقط کافی است شایعه شود گران فروشی در راه است و گران فروشی صورت گیرد. مثل همین ماکارونی که مقام مسئول استان البرز گفته محال است گران شود؛ اما «ضرغامی» رییس اسبق رسانه ملی نوشته بود ماکارونی را با افزایش قیمت حدود 70 درصدی خریده است و مشاهدات مردمی هم چیز دیگری می گوید. تازه فقط در مورد دو فقره برنج و ماکارونی حرف زدیم. زولبیا و بامیه کیلویی 20 هزارتومان و خرما کیلویی 38 هزارتومان و ... .
کاربری به شوخی نوشته بود :« اگر روزه برای همدردی و فهمیدن حال فقراست، امسال همه ما فقیر شده ایم . کشورهای دیگر باید با همدردی کنند!» شوخی تلخی است برای بازاری که بی صاحب مانده و مردمی که هنوز چشم انتظار سیاست های دولتی هستند که رییس اش وعده داده بود «چنان رونقی ایجاد کند که هیچ کس به یارانه 45 هزارتومانی نیاز نداشته باشد!»
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس